AI-yhteenveto
+2
Vanhat tanssilavat olivat tärkeitä sosiaalisia keskuksia Suomessa erityisesti 1950- ja 1960-luvuilla, jolloin ne olivat suosittuja paikkoja viettää aikaa musiikin ja tanssin parissa. Lavat sijaitsivat usein kauniilla paikoilla, kuten järvien rannoilla tai metsien keskellä, ja ne olivat merkittävä osa suomalaista tanssimusiikkikulttuuria. Vaikka tanssilavakulttuuri koki haasteita 1960- ja 70-luvuilla, se on kokenut uuden nousun ja suosion kasvaa 1980-luvulta lähtien.
Tanssilavakulttuurin kultakausi:
1950- ja 1960-luvut olivat tanssilavakulttuurin kulta-aikaa, jolloin lähes jokaisessa kunnassa oli oma tanssipaikkansa.
Tanssilavat olivat tärkeitä sosiaalisia kohtaamispaikkoja, joissa ihmiset kokoontuivat tanssimaan ja viihtymään.
Tanssimusiikin eri tyylilajit, kuten valssi, tango, humppa ja jenkka, olivat suosittuja.
Lavatanssikulttuurin haasteet ja uusi nousu:
1960- ja 70-luvuilla tanssilavakulttuuri kohtasi haasteita uusien vapaa-ajanviettotapojen ja populaarimusiikin yleistymisen myötä.
Monet tanssilavat joutuivat sulkemaan ovensa, mutta 1980-luvulta alkaen tanssimusiikki ja tanssiharrastus ovat kokeneet uuden nousun.
Tämän nousun taustalla ovat olleet muun muassa Lappeenrannan Humppafestivaalit ja Seinäjoen Tangomarkkinat, jotka ovat tuoneet tanssin näkyvyyttä suurelle yleisölle.
Tanssinopetus on myös kehittynyt ja laajentunut, ja seuroissa ja korkeakouluissa koulutetaan tanssinopettajia.
Nykyään tanssilavat:
Nykyään tanssilavat ovat suosittuja paikkoja niin perinteisen tanssimusiikin kuin rock 'n' swing -tanssienkin harrastajille.
Lavat tarjoavat mahdollisuuden nauttia musiikista, tanssista ja yhdessäolosta.
Tanssilavat ovat edelleen tärkeitä osia suomalaista kulttuuriperintöä ja vapaa-ajanviettomahdollisuuksia.
Perinteet kunniaan
11
312
Vastaukset
- Anonyymi
Tanssilava on paras some!
- Anonyymi
Työttömät vaan rakentamaan usia tanssilavoja Suomeen ja laiskuudelle loppu.
- Anonyymi
Ilmaiseksiko ne sen tekevät?
Todennäköisesti kaikki rakennetaan vielä ihan turhaan koska koko lavakulttuuri
on alamäessä ja pahasti.
- Anonyymi
https://tanssit.viihdeposti.fi/tanssilavakulttuuri-ja-kultakausi-1950-1960-luvut/ - Tanssi on parasta liikuntaa. m60v
- Anonyymi
"Tanssilavakulttuuri ja kultakausi: 1950–1960-luvut"
-edellämainittuihin artisteihin lisäisin vielä Reijo Taipaleen
- Anonyymi
Hammashygienian tason nousu korreloi lavatanssien suosion laskun kanssa erittäin voimakkaasti nimittäin rippilahjaksi saadut ensimmäiset perintötekohampaathan ajoivat nuorison tanssilavoille esittelemään uusia purimiaan.
- Anonyymi
Tanssilavoilla ei ole perinteistä vanhanajan meininkiä ollut enää vuosikymmeniin, joten turha sitä enää on hehkuttaa. Nykyveivaajille mikään ei enää riitä
- Anonyymi
Ongelmallisia ovat motorisesti lahjattomat sekä kaiken aina eri tavalla tekevät kuin kaikki muut niissä valitettavankin yleisissä tapauksissa, joissa epävarmuus omasta tekemisestä aiheuttaa alkukantaisen piolustusreaktion sitenm että parhaimmaksi puolustuskeinoksi valitaan fyysillinen hyökkäys enemmistöä kohtaan yleensä selkä edellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ongelmallisia ovat motorisesti lahjattomat sekä kaiken aina eri tavalla tekevät kuin kaikki muut niissä valitettavankin yleisissä tapauksissa, joissa epävarmuus omasta tekemisestä aiheuttaa alkukantaisen piolustusreaktion sitenm että parhaimmaksi puolustuskeinoksi valitaan fyysillinen hyökkäys enemmistöä kohtaan yleensä selkä edellä.
Ilmenee yleensäkin apinanraivomaisena tunkeutumisena ja keskialueelle suljetussa otteessa avoimessa otteessa tanssivien päälle. Ulkokehällä virtahepomaisena jämähtämisenä suljetussa otteessa etenevien tielle ja raivostumisena "tönijöille".
- Anonyymi
Nuoret eivät enää mene tapaamaan toisiaan niin kuin 40 - 70 luvuilla.
Parhaimmillaan vanha tanssilava olikin juuri uusien parien muodostajana.
Sinne mentiin sydän pamppaillen ja kotona askelia harjoiteltiin jotkut sisaren kanssa jotkut yksin.
Ne ajat ovat menneet samoin kuin partaveden makea tuoksu hämärässä salissa, rohkaisua nappaavat pojat pihapiirin reunalla ja tyttöjen odottavat ja valikoivaa esittävät katseet poikien laumaa arvostellessa.
Lavalla esiintyi usein kolme, ehkä neljäkin soittajaa totisina parhaansa yrittäen ja ponun jälkimaku suussa. Laulaja oli se joka oli laulaa luvannut ehkä syntyjään rohkeampana.
Tanssia kyllä saatiin ja ehkä seuraakin, joskus loppuelämäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861829Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171141Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991135Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79992Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot153862- 92856
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54761Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv54701- 53694