Palstalla on käsitelty paljon kysymystä siitä miksi kyyhkyihin ei osu vaikka muu saalis putoaa tai kaatuu.
Kautta aikojen asia on syystä tai toisesta puhuttanut.
Aikanaan eräs kokenut metsästäjä ja hyvä ampuja totesi, että kyyhkyt tulevat alas vain alle 3,0mm hauleilla (lyijy). Kyseinen henkilö on vielä vuosikymmenten jälkeen kommenttinsa takana. 2.9mm vielä putoaa 3,0mm ei vaikka etäisyys, tähtäys, laukaus, yms. kohdallaan.
Mene ja tiedä. Jos ko. henkilöllä asia näin on niin hyvä, että tietää. Yleispätevänä ohjeena en asiaa pitäisi.
Itsekkin olen erittäin kokenut metsästäjä/ampuja. Antaisin kolme vinkkiä:
•Keskity kohteeseen, älä ennakkoon. Rutiini ja ampumatapahtuma ovat asioita joiden on oltava selkäytimessä. Seuraa kohdetta tähtäimessä kohteen nopeudella. Laukaise nokan/nenän kohdalla ja ÄLÄ PYSÄYTÄ PIIPPUJEN LIIKETTÄ LAUKAUKSEEN VAAN ANNA LIIKKEEN JATKUA.
Analysoi jokainen laukaus jälkikäteen oli se pummi tai täysosuma. Näin syntyy rutiini oikeassa paikassa tapahtuvaan laukaukseen kaikissa tilanteissa kaikille kohteille.
•Älä lisää haulimäärää nopeudesta tinkimällä. Moni ajattelee, että 40g lataus parempi kuin 36 tai 32. Usein mitä suurempi lataus, sitä ”hitaampi” hauliparvi. Pätee varsinkin 12, 16 ja 20/70 haulikoihin. Tehdas lisännyt haulimäärää nopeuden kustannuksella, jotta paineet pysyvät 740bar.
•Kaikilla panos/aseyhdistelmillä osuu, mutta jokainen ase on oma persoona. Koeammu patruunat. Eri etäisyydet, piiput ja supistajat. Muista LÄPÄISYN TÄRKEYS. Nyrkkisääntö: etäisyys jolla hauli lävistää 9mm vanerin tappaa varmasti osuessaan kohteensa.
Jos metsästystapahtuma, jossa ammutaan läheltä ja lentoo hanki dispersante patruunat, jos aseessasi puoli- ja täyssuppea kiinteänä. Kokenut ampuja ei välttämättä tarvitse. Jos käytät dispersantea muista, että mitä suppeampi piippu sen enemmän kuvio hajoaa. Toisin sanoen dispersantella normaalista poiketen täyssuppea ensin.
Edellä olevien neuvojen jälkeen vielä se kaikkein tärkein:
TURVALLISUUS ETUSIJALLE, TIEDOSTA TAITOSI!
Muista, että aseen tehtävä on TAPPAA ja sen tehtävän se tekee erinomaisesti. Metsästystilanteessa: 1) Tunnista kohde, 2) Varmista vaara-alue, 3) Muista myös kimmokeriski ja esim. kauempana tuleva ajokoira, 4) Laukaise jos oletat osuvasi.
AMMUTTUA LAUKAUSTA EI SAA TAKAISIN, RIISTATILANTEITA TULEE TAKUULLA UUSIA!
VAARA-ALUE: Armeijan laskukaavan perusteella hauli on vaarallinen 1mm/100m. Esim. 3,0mm haulivaara-alue 300m.
Korvaavista materiaaleista vismutti, teräs, sinkki, molybdeeni noudattavat lyijyn vaara-aluelaskuja.
KUPARI: Kupari on lyijyä kovempaa ja ei muotoudu supistajassa/ylimenokartiossa. Siksi tappoetäisyys hieman lyijyä pidempi. Kuparia käytettäessä käytä samaa millikokoa kuin lyijyllä, mutta laske vaara-alue yhtä numeroa suuremmalle haulille. Esim. 3,5mm kuparihaulin vaara-alue vastaa 3,7mm lyijyhaulia (370m).
WOLFRAM:
Lyijyhaulikiellon laajetessa patruunan valmistajien tulisi laatia laskukaava wolframin eli tungstenin vaara-alueelle. Jo 2,5mm wolfram vaarallinen ainakin 400 metriin.
ENNAKKO ELÄVÄÄN MAALIIN
8
164
Vastaukset
- Anonyymi
Näinkö metsästyksen vastustaja neuvoo asiasta josta ei käsitystä lainkasn🤭🤭🤭
- Anonyymi
Tässä herra metsästyksen vastustajan älähdys asiaan. 😂 Harmittaako, kun palstalle tulee järkevääkin asiaa metsästys vastaisen massatrollaamisesi sijaan? 😂😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä herra metsästyksen vastustajan älähdys asiaan. 😂 Harmittaako, kun palstalle tulee järkevääkin asiaa metsästys vastaisen massatrollaamisesi sijaan? 😂😂
Tässä herra metsästyksen vastustajan vastaus.🤭🤭🤭🤭
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä herra metsästyksen vastustajan vastaus.🤭🤭🤭🤭
No niin näkyy olevan herra metsästyksen vastustaja. 😂 Etkö tue enää edes omaa metsästys vastaista ideologiaasi, kun yrität jälleen esiintyä useammassa persoonassasi? 😂
Niin, mihinkäs ne sinun öyhöavaukset yksi toisensa jälkeen katoaa? 🤭 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No niin näkyy olevan herra metsästyksen vastustaja. 😂 Etkö tue enää edes omaa metsästys vastaista ideologiaasi, kun yrität jälleen esiintyä useammassa persoonassasi? 😂
Niin, mihinkäs ne sinun öyhöavaukset yksi toisensa jälkeen katoaa? 🤭Herra metsästyksen vastustaja öyhöttää.🤭🤭🤭
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä herra metsästyksen vastustajan älähdys asiaan. 😂 Harmittaako, kun palstalle tulee järkevääkin asiaa metsästys vastaisen massatrollaamisesi sijaan? 😂😂
He he pitikö omaa aloitusta kehua säälittävää.🤣🤣🤣😅😅
- Anonyymi
Siinä se nähdään Kajaanin metsästys tapaturman lopputulos ,ampuja kiistää ,tuoko on sitä fiksua käyttätymistä ,no oikeus toteutuu ,mutta täytyy ihmetellä miksi piti mennä oikeuteen .🤔🤔🤔
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
He he pitikö omaa aloitusta kehua säälittävää.🤣🤣🤣😅😅
Herra metsästyksen vastustaja osoittakoot täältä sellaisen kommenttini jossa "kehuisin omaa aloitusta"? Eikö taaskaan löydy, vaan jälleen projisoit omaa toimintaasi? xD
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1334707Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv752696Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?841715Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91176- 47905
- 66902
- 21873
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122863Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N72855Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799