meidän labukka on ruvennut ontumaan toista etujalkaansa. katsoin tassuun, ja huomasin että polkuanturoiden välissä tassu punoittaa ja märkii. koira aristaa jalkaansa. huuhdoin tassun lämpimällä vedellä ja laitoin betadinea. onko jollain ollut samaa ongelmaa? yritin katsoa josko tassuun olisi mennyt jokin tikku tai vastaava mutta en ainakaan nähnyt mitään. en ole uskaltanut päästää koiraa uimaan mutta tassu on vaikea pitää puhtaana kun ulkona pyöritään. mitään vinkkejä?
märkivä tassu
7
6750
Vastaukset
- kuule
olla kuurin paikka ellei se tassu oo vielä parantunut.
Tällä kelillä alkaa noi tulehdukset etenemään nopsasti. - labukan om
Kuulostaisi kovasti furunkuloosilta, joka vaatii hoidokseen pitkää antibioottikuuria, joten taitaa olla eläinlääkärikeikan paikka. Valitettavasti tauti kroonistuu/uusii helposti.
- Laiska koira
Sama vika oli jatkuvasti ennen. Pahimmillaan oli antibiootti kuurin paikka. Tassuja huuhdottiin ja kuivattiin hyvin ja laitettiin bebanthenia ja aina uinnin jälkeen piti kuivata tosi hyvin. Noutaja kun on jatkuvasti vedessä niin aina jouduttiin kuivailemaan. Onko koirasi allerginen ja muutenkin iho-oireilee. Meillä oli, vehnästä johtuvaa allergiaa ja muutenkin kuiva iho. Alettiin käyttää sellaista kuivanihon öljyä, jota saa eläinkaupoista, niin hävisivät kaikki tälläiset ongelmat. Nyt koira voi räpiköidä sielunsa kyllyydestä, eikä iho oireile mistään kohdin, edes tassuista.
- jussi...
Kuulostaa kyllä näin yhtäkkiä furunkuloosilta. Se on vaiva joka ei ikinä parane kokonaan jos se tulee koiralle, mutta voi olla parempi ja huonompi aika ajoin. eli vähän kuin ihmisellä on herpes/kylmärupi niin vastaava sellainen. vältä koiran nuolemasta tassuaan. itse annoin antbiioottikuurin yhdelle koiralle mutta en toista antanut koska mielestäni siitä ei ole hyötyä. välillä tosiaan paranee, tai kuivuu "pois" lähes kokonaan, mutta tosiaan välillä voi olla todella paha, punainen ja märkivä ja tosiaan kipeä että koira ei välttämättä astu tassullaan lainkaa. Furunkuloosi voi myös levitä tassussa, mutta yleensä alkaa juuri polkuanturoiden välistä. Pahimmillaan olen nähnyt yhdellä koiralla furunkuloosin olevan kyynärpäässä asti:( en uita koiraa jos furunkkeli on paha, tai "tulehdus päällä". Omalle koiralleni tuli joskus samaan aikaan furunkuloosi ja vehnäallergia... mistä ei kyllä varmaa tietoa ole(siis vehnäallegiasta), mutta vaihdoin heti ruoan vehnättömään, eikä tuloksia näkynyt joten ajattelin että iho-oireilu oli jotenkin sidoksissa tähän furunkuloosiin, ja varmasti olikin koska nykyisin tämä koira syö mitä vain eikä ole oireita mistään:) meillä on pari kertaa vuodessa tämän koiran tassu pahassa kunnossa mutta aina vaan kuivuu uudestaan ja uudestaan!
- jonefa i
Joo tuota meidän lapulla oli kanssa polkuanturoiden välissä furunkkeli ja eläinlääkäri määräsi siihen antibiottikuurin se on kuulemma yleinen ongelma niillä! tosi harmi :(
- Jonefani
Eli Furunkkeli on niinkuin ihmisellä huuliherpes sanoi koirani eläinlääkäri ! Ja mulla on 4w Labradorinnoutaja uros! ja Pojalla on Furunkkeli!
- Nasu-Leena
Meillä labukkauroksella sama ongelma. Tulee yleensä näin syksyisin, kun maa kostea melkein koko päivän. Asumme maalla ja koira kulkee nurmikolla, heinikossa ja metsissä päivittäin.
Pakko antaa kuuri, muuten nuolee hulluna tassuja. Jos jotain rasvaa laittaa nuolee varmasti sen pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741350Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11920Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79862Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.89769Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51674- 53654
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46594Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot132579Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv41574Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.45537