meidän labukka on ruvennut ontumaan toista etujalkaansa. katsoin tassuun, ja huomasin että polkuanturoiden välissä tassu punoittaa ja märkii. koira aristaa jalkaansa. huuhdoin tassun lämpimällä vedellä ja laitoin betadinea. onko jollain ollut samaa ongelmaa? yritin katsoa josko tassuun olisi mennyt jokin tikku tai vastaava mutta en ainakaan nähnyt mitään. en ole uskaltanut päästää koiraa uimaan mutta tassu on vaikea pitää puhtaana kun ulkona pyöritään. mitään vinkkejä?
märkivä tassu
7
6404
Vastaukset
- kuule
olla kuurin paikka ellei se tassu oo vielä parantunut.
Tällä kelillä alkaa noi tulehdukset etenemään nopsasti. - labukan om
Kuulostaisi kovasti furunkuloosilta, joka vaatii hoidokseen pitkää antibioottikuuria, joten taitaa olla eläinlääkärikeikan paikka. Valitettavasti tauti kroonistuu/uusii helposti.
- Laiska koira
Sama vika oli jatkuvasti ennen. Pahimmillaan oli antibiootti kuurin paikka. Tassuja huuhdottiin ja kuivattiin hyvin ja laitettiin bebanthenia ja aina uinnin jälkeen piti kuivata tosi hyvin. Noutaja kun on jatkuvasti vedessä niin aina jouduttiin kuivailemaan. Onko koirasi allerginen ja muutenkin iho-oireilee. Meillä oli, vehnästä johtuvaa allergiaa ja muutenkin kuiva iho. Alettiin käyttää sellaista kuivanihon öljyä, jota saa eläinkaupoista, niin hävisivät kaikki tälläiset ongelmat. Nyt koira voi räpiköidä sielunsa kyllyydestä, eikä iho oireile mistään kohdin, edes tassuista.
- jussi...
Kuulostaa kyllä näin yhtäkkiä furunkuloosilta. Se on vaiva joka ei ikinä parane kokonaan jos se tulee koiralle, mutta voi olla parempi ja huonompi aika ajoin. eli vähän kuin ihmisellä on herpes/kylmärupi niin vastaava sellainen. vältä koiran nuolemasta tassuaan. itse annoin antbiioottikuurin yhdelle koiralle mutta en toista antanut koska mielestäni siitä ei ole hyötyä. välillä tosiaan paranee, tai kuivuu "pois" lähes kokonaan, mutta tosiaan välillä voi olla todella paha, punainen ja märkivä ja tosiaan kipeä että koira ei välttämättä astu tassullaan lainkaa. Furunkuloosi voi myös levitä tassussa, mutta yleensä alkaa juuri polkuanturoiden välistä. Pahimmillaan olen nähnyt yhdellä koiralla furunkuloosin olevan kyynärpäässä asti:( en uita koiraa jos furunkkeli on paha, tai "tulehdus päällä". Omalle koiralleni tuli joskus samaan aikaan furunkuloosi ja vehnäallergia... mistä ei kyllä varmaa tietoa ole(siis vehnäallegiasta), mutta vaihdoin heti ruoan vehnättömään, eikä tuloksia näkynyt joten ajattelin että iho-oireilu oli jotenkin sidoksissa tähän furunkuloosiin, ja varmasti olikin koska nykyisin tämä koira syö mitä vain eikä ole oireita mistään:) meillä on pari kertaa vuodessa tämän koiran tassu pahassa kunnossa mutta aina vaan kuivuu uudestaan ja uudestaan!
- jonefa i
Joo tuota meidän lapulla oli kanssa polkuanturoiden välissä furunkkeli ja eläinlääkäri määräsi siihen antibiottikuurin se on kuulemma yleinen ongelma niillä! tosi harmi :(
- Jonefani
Eli Furunkkeli on niinkuin ihmisellä huuliherpes sanoi koirani eläinlääkäri ! Ja mulla on 4w Labradorinnoutaja uros! ja Pojalla on Furunkkeli!
- Nasu-Leena
Meillä labukkauroksella sama ongelma. Tulee yleensä näin syksyisin, kun maa kostea melkein koko päivän. Asumme maalla ja koira kulkee nurmikolla, heinikossa ja metsissä päivittäin.
Pakko antaa kuuri, muuten nuolee hulluna tassuja. Jos jotain rasvaa laittaa nuolee varmasti sen pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743710Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472906Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1732898Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572391Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3612162- 1601860
- 781545
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231378- 281360
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391342