Miksi persut eivät nostaneet mekkalaa ?
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jukkanieminen11/tyossakayvien-haatobuumi/
Persuhallitus leikkasi asumistukia. Kymmenilletuhansille suomalaisille tuli häätö
25
152
Vastaukset
- Anonyymi
Se on täysin eri asia, että ei ole varaa tiettyyn asuntoon, kuin se, että muut ihmiset syrjäyttävät siellä jo asuvat asukit, kuten Mikkelin vastaanottokeskuksen tapauksessa.
- Anonyymi
Persujen rakastama maahanmuuttovirasto on määrännyt, että maahanmuuttokeskuksessa
on oltava asuntoja 300. Puuttuvat asunnot vuokrataan läheltä ja asunnostaan irtisanotuille
on tarjolla uusi asunto. - Anonyymi
Ei se mikään eri asia ole kuin persujen mielestä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persujen rakastama maahanmuuttovirasto on määrännyt, että maahanmuuttokeskuksessa
on oltava asuntoja 300. Puuttuvat asunnot vuokrataan läheltä ja asunnostaan irtisanotuille
on tarjolla uusi asunto.Ensinnäkin on mielestäni väärin että kaikki ulkomaalaiset laitetaan samaan alueeseen asumaan. Ei ihme jos ei opita kieltä kun keskustellaan toistensa kanssa sitä,omaa kieltänsä joka päivä, kielen oppimiseen tarvitaan haasteita , ensinnäkin että asuu kuten muutkin ihmiset siellä missä on vapaita asuntoja siten oppii kieltääkin kun on pakko toimittaa itse asiansa. Ja saa ehkä hyvän naapurin joka mielellään Viettää aikaansa heidän luonaan ja kun puhutaan niin se uusikin asukas oppii joka päivä uusia sanoja. Vai onko sellaisia suomalaisia enää olemassakaan jotka eivät katso ihon väriin vaan ihmiseen.
Monet suomaliset ja maahan muuttajat ovat solmineet ystävyys suhteita juuri siksi että asuvat ehkä samassa talossa . Moni oppii siten kielen koska ei ole ketään joka välissä kääntämässä. Ihmisyys takaisin kateuden sijasta . - Anonyymi
Moni oli aika vanha joka joutui jättämään kotinsa, ei ollut apua mistään taholta, koti oli jätettävä missä oli asunut vuosikausia . Ennen heitä oli kaksi, mutta kun toinen kuoli niin jäi jäljelle yksi , siis yhden eläkkeellä oli saatava asumistukea ja sekös oli hallitukselle liikaa, siis muutto tuli monelle , ei olisi uskonut että viimeisinä elin vuosi-inflaatio omaa kansalaistaan kyykytetään siten että on muutettava. Ilman et5ä kukaan edes auttaisi asioissa mitä muutto aiheuttaa.
Moni sai masennuksen siinä uudessa kodissaan jossa ei ollut edes kodin tunnetta, kai sekin oli laskettu etukäteen , niin että ihmiset jotka ovat maksaneet koko elämnsä veroja , laitetaan tilanteeseen joka usein on ylivoimaisen raskasta .
Niin että,miksi persut nyt sitten huutavat , sitä en käsitä
- Anonyymi
Kokoomus on vetovastuussa, eli on Kokoomuslainen hallitus.
- Anonyymi
Kunnissa päättää vaalit voittanut vihervasemmisto.
Mitä hyvää se on saanut aikaan kuntapuolella.
Ei mitään.
- Anonyymi
Persut on tyhmien puolue. Siitä kaikki johtuu. Nyt itketään yhdeksän asunnon puolesta.
Persut ei välitä tuhansista köyhistä, jotka joutuivat kotinsa jättämään.- Anonyymi
Hyvin on Kokoomus onnistunut hyödyntämään persuja hallituksessa.
- Anonyymi
Ihan niin esim vanhat ihmiset vielä viimeisinä vuosinaan joutuivat muuttamaan. Pienempään kodistaan missä olivat asuneet kauan ensin puolisonsa kanssa sitten yksin . Ei edes muutossa kukaan ollut auttamassa vaan kaikki siihen liittyvät asiat piti ottaa maksullisesta firmalta, siis monen ekonomia meni siinä vaiheessa loppuun. Viimeisinä elinvuosinaan vielä laitettiin vanhusten elämä päin peetä
Nyt sitten huudetaan tästä maahanmuuttajien asiasta kurkku suorana. Kukaan ei ole lukenut edes miten päätös tehtiin , mutta olisivatko nämä muutamat perheet halunneet jäädä asuntoalueella kuten se on. Vai olisivatko aiheuttaneet ainoastaan riitoja erilaisuuksien kanssa puolin sun toisin .
Mikään asia ei ole niin yksin kertainen että siitä voi vaan alkaa haukkumaan ilman että ollaan tutusttu asiaan perinpohjaisesti siis syyt ja seuraukset ja miten asia on ajateltu päättäjien taholta.
- Anonyymi
Tampereen yliopiston määrärahat lopetettava.
Kommunisteja ei enää kouluteta ilmaiseksi.- Anonyymi
Siis puhut elävistä,ihmisistä poliittisella ilmaisulla . Oi miten älykäs kommentti sentään että. ,oikein on oikein kommunistejakin, oikein älykäs huomio , ja että ei ilmaiseksi mitenkään . Mutta selkäkipua poteva persu sitten, miksei selkä parane ??????????.
- Anonyymi
Persuille tulee häätö seuraavissa vaaleissa.
- Anonyymi
Ihmisvihaajapersuilla on vain yksi silmä ja sekin on väärässä paikassa.
- Anonyymi
tilalle otetaan maahanmuuttajia ja niiden palvelukeskuksia
Kyseessä on ns Mikkelin harha
Purra:
Suomessa ilmenee suuremmassakin mittakaavassa tätä Mikkelin harhaa:
Kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa ties minne joutavaan tai jopa haitalliseen tuotetaan ”elinvoimaa” ja ”kasvua”.
Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin.
Mikkelin jne kaupunki ottaa työssäkäyvien tilalle matuja, selitys
https://pbs.twimg.com/media/GyK4932XgAET8x2.jpg- Anonyymi
kyseessä on sosdemien operaatio jossa matuja levitetään eri puolille perustamalla
palvelukeskuksia ja tämä piilotetaan
ei julkaista ketkä ansaitsevat tällä operaatiolla - Anonyymi
Putårra on kovasti veronmaksajien kannalla. Onko ihmisellä jotenkin huono muisti, mitä,tulee verinmaksajien miinus tilille
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyseessä on sosdemien operaatio jossa matuja levitetään eri puolille perustamalla
palvelukeskuksia ja tämä piilotetaan
ei julkaista ketkä ansaitsevat tällä operaatiollaJokaisen vastaanottokeskuksen takana on yhtiö,itse kukin voi katsoa minkälainen firma on esim. Mikkelin vastaanottokeskuksen takana ja ketkä ovat firman päättäjiä.
- Anonyymi
matujen tuonti kauppojen kassoille kannattaa kunnanisien mielestä
jos k-isä on k-mikko sosdemiasta ja tulee vastaanottokeskusten vokkien lisäämistä
Kasvaa toki ruokakauppojen ja vokkien tuotot, suomalaisen veronmaksajan sponsoroimana - Anonyymi
Kaupungin keskustoissa ei vuosiin ole voinut asua tavistyöntekijäperhe
ja tätä eivät maalaistollot palstalla tajua
aikaisemmin tollo ei lukenut hesaria koska asui jossain pönkällä mikkelissä tai toijalassa
mutta nyt sitä voi lukea netissä ja sieltä tollopistää pskaa lavaan tietämättä mitään
mikä on todellinen tilanne kuormitetuissa matujen häiriköimissä ja valtaamissa
isommissa kaupungeissa- Anonyymi
Persun sekavaa valepropagandaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persun sekavaa valepropagandaa.
vätätkö että joku maalaistollo olisi munoin mikkelissä tai paltamossa tilannut paperilehti hesarin joka kannettiin viikko myöhässä ja tuli maitoautossa alkumatkan
silloin myös sikautot kuljettivat postia ja linjautojen takaosassa tonkkia
- Anonyymi
Jokaisen tulisi asua ja elää omilla rahoillaan. Mistä on maahan tullut tapa, että muut omilla rahoillaan elävät joutuvat rahoittamaan myös niitä, jotka eivät halua tehdä niin.
- Anonyymi
Elämä ei taivu kaikkeen kaikkien kohdalla. Ole onnellinen jos sinulla meni hyvin.
- Anonyymi
Myös pienituloiset työssäkäyvät joutuivat häädetyksi.
Ei olisi uskonut tällaistakaan näkevänsä sivistys-Suomessa.
Äärioikeistohallitus tekee karhunpalveluksen ihmisille ja
Suomelle lyömällä lyötyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk28810712Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi489851Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1798454Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html3047908Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1936745Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit86632Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k906143Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j725985Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?315834Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1035007