Monissa autoissa on kaksi kattia peräkkäin, miksei kolmaskin.
KAT lisäys
18
234
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä sinulle pähkinää.
- Anonyymi
Vaan minullapa oli edesmenneessä autossa vain kaksi kattia: esikatti ja pääkatti. Jälkimmäisesta poistin sisuskalut kun meni mokoma tukkoon. Helposti meni päästöistä läpi pelkällä esikatilla. Kulutus putosi katin tyhjennyksellä kummasti ja woimaakin tuli lisää. Ei ollut Tojota.
- Anonyymi
Voihan niitä putken täyteen koko putken mitalta, jos siltä tuntuu.
- Anonyymi
Joo saahan sitä tunkea putken täyteen ahdistusta niin paljon kuin sielu sietää, ihan oman valinnan mukaan! Itse ajan V6-moottorista 406-Pögöttiä pääkatti tyhjänä. Päästötestissä ei leimalla mitään ongelmaa, kevyesti menee läpi. Ostin ko. keksinnön tonnilla kattivikasena kolmosautoksi. Muuta ei tarvinnu tehdä kuin tyhjentää tukkeutunut katti niin taas kulkee. Ja vieläpä vakiota vikkelämmin ja pienemmällä kulutuksella. Kiihdytys nollasta sataan ja kulutus maantiellä molemmat seiskan pintaan. Huippuja kelaa todistettavasti 245 km/h gepsin mukaan. Ikää 20+ vuotta mutta ei tippaakaan ruostetta! Tuli niin hyvä että pistin perheen ykkösauton, pränikän hybridi-Corollan lihoiksi. Kaverit varotteli ranskalaisista "ominaisuuksineen" mutta tässä ei ole sitten vian vikaa. Aiemmin tosiaan ajoin Toyotalla mutta eipä enää tuu näitä ankeita riisikippoja ikävä.
- Anonyymi
Ei soi enää, auto meni rahat meni.
- Anonyymi
Yhdelläkään ei tee mitään.
- Anonyymi
Saasteiden vähentämiseksi. Isommissa kuorma-autoissa on suuremmat moottorit, katalysaattoreita on useampi kuin yksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saasteiden vähentämiseksi. Isommissa kuorma-autoissa on suuremmat moottorit, katalysaattoreita on useampi kuin yksi.
Witut "saasteista"! Turhaa moottorin tukkimista ihan niinkuin EGR!
- Anonyymi
Kannattaisi ensin perehtyä katin toimintaan ja mitä se vaatii jotta siitä on hyötyä.
- Anonyymi
Yleensä kissan poistaminen vähentää tehoa ja taloudellisuutta, koska tietokone on suunniteltu niin, että sekä kissat ovat mukana että toimivat.
- Anonyymi
Ei mulla vaan. Pääkissan tyhjennys pudotti kulutusta sen puoli litraa ja tehoa tuli parikymmentä heppaa lisää. Ei välttämättä toimi Toyotissa näin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mulla vaan. Pääkissan tyhjennys pudotti kulutusta sen puoli litraa ja tehoa tuli parikymmentä heppaa lisää. Ei välttämättä toimi Toyotissa näin.
Hauska yritys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hauska yritys.
Euro- ja jenkkiautoissa katin poisto toimii. Tojotissa ei. Siinä karu totuus.
- Anonyymi
Heko heko😆
- Anonyymi
80-luvun lopulla katista sai maksaa lisähintaa. Katillinen versio kuitenkin reilusti tuhnumpi kuin katiton vastaava. Huvittavaa kun joku vielä maksoi putkentukkikasta lisähintaa.
- Anonyymi
Katalysaattorin poistamisesta ei ole mitään järkeä keskustella.
- Anonyymi
Ja miksiköhän ei!? Voisitko perustella väittämäsi!?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja miksiköhän ei!? Voisitko perustella väittämäsi!?
Taidat olla mopopoika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen874997Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1774368Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1664264Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893475Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163204Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142922Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa312907Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä22786Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542658Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!291854