Termiittejä?!?!

Teen ulkoverhousremonttia ja purin mineriittilevyt.Pari viikkoa purkamisen jälkeen huomasin, että levyjen alla ollut puu oli täynnä reikiä .Reiät tulivat siis purkamisen jälkeen ja kyse on 40 vuotta vanhasta talosta.Sitten siivellisten muurahaisten näköiset ötykät kulkivat rei'istä sisään ja ulos niiden munia kantaen.Onko kyseessä siis termiitit vai mitkä?Tuholaistorjujalle soitto??
75427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mitä ovat eli onko tuhoja tehty oikeesti vai vaan se mikä näkyvillä. toisaalta kyllä niistä on eroon päästävä eivät ne sinne sun seinään kuulu.

Äänestä
  • Taitavat olla hevosmuurahaisia. Muistattavat kekomuurahaisia, mutta ovat isompia: jopa 2 cm voivat olla kooltaan. Pesä pitäisi löytyy ja tuhota se. Erilaisia myrkkyjä kannattaa kokeilla. Kosteus pois. Hakevat ravinnon luonnosta, joten yritä löytyy reitit ja myrkytä ne. Jos ei auta mikään, niin ota yhteyttä tuholaistorjuajiin. Kallista, mutta voi auttaa.

    Äänestä

runkoa tuholaisilta, kun poistit suojan, elukoille jäi hyvät pesimismahdollisuudet.

Jos ne levyt on vielä tallella niin laita kiireesti takaisin.

Äänestä

termiittejä.
Jos tosiaan muurahaisia, ainoa kyseeseentuleva
laji on hevosmuurahainen joka on tosiaan
melkoinen puuntuhooja.

Äänestä
  • että ahvenanmaalla voisi olla termiittejä, muistaakseni joskus ollutkin, muualla suomessa ei. mutta eiväthän ne sielläkään pysty elämään kovin pitkiä aikoja talven aikana, kai. siis niitä voi silloin tällöin tulla esim ulkomaantulijaisina.

    Äänestä

mauriaisiksi - jumalattoman isoja mustia muurahaisia jotka tekevät koloja ja käytäviä laudoitukseen. Enpä muista mikä ne hävitti, murkkumyrkky kait koska ei ole enää näkynyt ja talokin yhä pystyssä.

Äänestä

Purithan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ulkoverhoilija kirjoitti:

Teen ulkoverhousremonttia ja purin mineriittilevyt.Pari viikkoa purkamisen jälkeen huomasin, että levyjen alla ollut puu oli täynnä reikiä .Reiät tulivat siis purkamisen jälkeen ja kyse on 40 vuotta vanhasta talosta.Sitten siivellisten muurahaisten näköiset ötykät kulkivat rei'istä sisään ja ulos niiden munia kantaen.Onko kyseessä siis termiitit vai mitkä?Tuholaistorjujalle soitto??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu