Kokemusta mastiffeista?

Anonyymi-ap

Onko täällä (enlannin)mastiffien omistajia? Meille tulossa tälläinen ulkomailta. Koiria ollut koko elämä mutta ei koskaan näin isoa.

4

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla ei ole kokemusta enlannin mastiffeista. En ole omistanut noin isoa koiraa eikä minulle ole tulossa enlannin mastiffia ulkomailta.

      • Anonyymi

        Kiva ku kerroit


    • Anonyymi

      Meillä oli aikanaan pyreneiden mastiffi. Eri rotu, mutta iso kuitenkin, meidänkin könsikäs painoi vuoden ajasta riipouen 80-90kg ja säkäkorkeus oli hieman slle 80cm(76cm jos oikein muistan).
      Hän oli todella mahtava, lempeä jättiläinen, jolla oli äärimmäisen hyvä tilannetaju, piti reviiritietoisena omaa pihaa vshdittavana alueena, miltä ei yksinään poistunut eli ei tarvinnut pelätä että olisi karkaillut. Ja kaikkea muuta, tuli todella hyvin toimeen ihmisten janssa, niin 3v muksujen kuin tuolloin 88v isoäitinikin kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1479
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      573
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      462
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe