Huomasin tuossa kotinettiä viritellessäni, että Cat 6 -asennuskaapelin johdot ovat selvästi jäykempiä taivutella kuin Cat 5 e -asennuskaapelissa. Asennuskaapelilla tarkoitan sitä kaapelia joka vedetään kiinteästi ristikytkennästä RJ-pistorasialle.
Googlen AI-yhteenvedon mukaan paksumpi kuparijohdin mahdollistaa suuremman yhteysnopeuden, koska paksummassa johtimessa on pienempi vaimennus. Mutta mihin tuo oikein perustuu, onhan impedanssitaso kuitenkin luokkaa 100 ohmia niin onko sillä oikein mitään väliä onko resistanssi 100 metrillä 9 vaiko 18 ohmia...? PoE:n näkökulmasta ymmärrän paksumman johtimen käytön, mutta miten paksu johdin hyödyntää suurilla taajuuksilla?
Onko tässä nyt se sama ilmiö kuin koaksiaalikaapeleissa eli korkeilla taajuuksilla virta kulkee pääasiassa johtimen pintakerroksessa ja sen takia on tärkeää, että johdin on paksu? Joissakin kokseissahan kuparijohdin on tästä syystä päällystetty hopealla, mikä on todella erinomainen johdinmateriaali.
Cat 6 UTP -asennuskaapelissa on hauska muovinen ristiprofiili pitämässä neljä paria erillään toisistaan. Kai sillä on jokin virka ylikuulumisen suhteen.
Cat 6:ssa on se hyvä puoli, että lyhyillä (teoriassa max 55 m) vedoilla päästään 10 gigabitin nopeuksiin, jos vain laitteet sitä tukevat. Käytännössä suurin osa vedoista on alle 55 metriä.
Cat 6 -kaapelissa on paksumpi johdin kuin Cat 5 -kaapelissa. Vaan mistähän syystä?
Anonyymi-ap
1
159
Vastaukset
- Anonyymi00001
Haluutko jutella kuumista jutuista? 💦 Täällä live! https://Lori.hoty.lat/Lori#/?/?/bffyv7rbx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18010936Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710399Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2335841Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804654Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313146- 1713135
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin391943Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981528Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61360Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161294