Cat 6 -kaapelissa on paksumpi johdin kuin Cat 5 -kaapelissa. Vaan mistähän syystä?

Anonyymi-ap

Huomasin tuossa kotinettiä viritellessäni, että Cat 6 -asennuskaapelin johdot ovat selvästi jäykempiä taivutella kuin Cat 5 e -asennuskaapelissa. Asennuskaapelilla tarkoitan sitä kaapelia joka vedetään kiinteästi ristikytkennästä RJ-pistorasialle.

Googlen AI-yhteenvedon mukaan paksumpi kuparijohdin mahdollistaa suuremman yhteysnopeuden, koska paksummassa johtimessa on pienempi vaimennus. Mutta mihin tuo oikein perustuu, onhan impedanssitaso kuitenkin luokkaa 100 ohmia niin onko sillä oikein mitään väliä onko resistanssi 100 metrillä 9 vaiko 18 ohmia...? PoE:n näkökulmasta ymmärrän paksumman johtimen käytön, mutta miten paksu johdin hyödyntää suurilla taajuuksilla?

Onko tässä nyt se sama ilmiö kuin koaksiaalikaapeleissa eli korkeilla taajuuksilla virta kulkee pääasiassa johtimen pintakerroksessa ja sen takia on tärkeää, että johdin on paksu? Joissakin kokseissahan kuparijohdin on tästä syystä päällystetty hopealla, mikä on todella erinomainen johdinmateriaali.

Cat 6 UTP -asennuskaapelissa on hauska muovinen ristiprofiili pitämässä neljä paria erillään toisistaan. Kai sillä on jokin virka ylikuulumisen suhteen.

Cat 6:ssa on se hyvä puoli, että lyhyillä (teoriassa max 55 m) vedoilla päästään 10 gigabitin nopeuksiin, jos vain laitteet sitä tukevat. Käytännössä suurin osa vedoista on alle 55 metriä.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei sua enään tunnista

        Kun olet vanhentunut ja lihonut.
        Ikävä
        69
        3034
      2. Huomenet naiselle

        Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
        Ikävä
        43
        2963
      3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

        Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
        Ikävä
        50
        2302
      4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

        Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
        Maailman menoa
        340
        1966
      5. Mitä tapahtuu

        Syksyllä?
        Ikävä
        140
        1739
      6. Kaikesta muusta

        Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
        Ikävä
        16
        1565
      7. Ikävöin sua

        Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
        Ikävä
        7
        1368
      8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

        Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
        Suomussalmi
        10
        1227
      9. Olet huippunainen

        Ja onneksi tiedät sen itsekin.
        Ikävä
        42
        1146
      10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

        Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
        Kotimaiset julkkisjuorut
        66
        1106
      Aihe