Kelpo ruoantuotantoa!
Viljan puinnit hyvässä vauhdissa
23
399
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisi vissiin hankkia uusi puimuri veronmaksajien rahoilla.
- Anonyymi
Mie ostin pojalle mönkkärin.
- Anonyymi
Mulla olisi Sampo - Rosenlewin 580 vai oliko se 590. Edullisesti. Puitu alle 3400 tuntia.
- Anonyymi
Monenko vuoden säästöt olet kerännyt? Meille ei yli 30v uralla ole vielä nin paljon jäänyt, että puimurin ostoa olisi edes harkittu. Urakoitsijat on sitä varten että pui muillekiin kuin itselle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monenko vuoden säästöt olet kerännyt? Meille ei yli 30v uralla ole vielä nin paljon jäänyt, että puimurin ostoa olisi edes harkittu. Urakoitsijat on sitä varten että pui muillekiin kuin itselle.
Yksi hakemus ely-keskukselle riittää ja 200 000 euron puimuri on pihassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi hakemus ely-keskukselle riittää ja 200 000 euron puimuri on pihassa.
Valehtele vastakin, ja p...y pois tyynyltä.
- Anonyymi
Ainakin täällä Lounais-Suomessa näyttää silmämääräisesti huippusatoa pukkaavan.
Juuri yhtään epäonnistunutta peltoa ei ole näkynyt, mutta jotkut pellot saatiin kylvettyä mielestäni liian myöhään ja kasvustot ovatkin vielä osin vihreitä.
Pyörälenkeiltä tehtyjä havaintoja...
Mutta sitä olen ihmetellyt, miksi vehnässä on tähkäkoossa aika suuria eroja, suurin osa pelloista näyttää isotähkäisiltä, mutta sitten on joitain peltoja joissa tähkä on puolta pienempi...jotain luomuviljelyä ja ravinteet loppu?- Anonyymi
Olisiko lajikohtaisia eroja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisiko lajikohtaisia eroja?
Mutta miksi ihmeessä viljeltäisiin pienitähkäistä lajia tarkoituksella? niin pitkiä pyörälenkkiä ei ole tullut tehtyä, että ihan kasvuvyöhykkeiltä toiselle olisi matka taittunut.
Onkos maajussit samaa mieltä, että pellot näyttävät tänä vuonna tuottavan suurempaa satoa kuin vuosiin? - Anonyymi
Kummasti niitä vaan oli tuosta hivenen ylöspäin mentäessä kun Okrassa tuli käytyä.
- Anonyymi
Hinnoista sen näkee: Viljanostajat meillä ja maailmalla odottavat runsasta satoa
- Anonyymi
Vilja jätit maailmalla odottaa tosiaan runsasta satoa, että kyllä nyt pitää hintoja laskea.
- Anonyymi
Sadonkorjuu on normaalissa aikataulussa, satovaihtelu on suurta.
- Anonyymi
https://petla.fi/2025/05/lampo-ja-sadesumma-2025/
Vihelää on. Ei ole vielä päästy Satakunnassa aloittamaan.- Anonyymi
No minkälaiselta käppyrältä sen huippusadon pitäisi siunaantua? Mielestänin viimeisen 10 vuotta on valitettu, että sato on keskinkertainen tai huonompi. Luulisi, että keskiarvokin alkaa tulla alas jos jotakuvasti sellaista satoa heittää.
Silmämääräisesti vakio-onnistujat onnistuvat tänäkin vuonna ja rikkaruohopelloillakin näkyy vähemmän rikkaruohoja kuin vuosiin. Etelässä ainakin pitäsi tulla kerrankin keskivertoa parempi sato, mutta eiköhän tämänkin väitteen joku kohta torppaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No minkälaiselta käppyrältä sen huippusadon pitäisi siunaantua? Mielestänin viimeisen 10 vuotta on valitettu, että sato on keskinkertainen tai huonompi. Luulisi, että keskiarvokin alkaa tulla alas jos jotakuvasti sellaista satoa heittää.
Silmämääräisesti vakio-onnistujat onnistuvat tänäkin vuonna ja rikkaruohopelloillakin näkyy vähemmän rikkaruohoja kuin vuosiin. Etelässä ainakin pitäsi tulla kerrankin keskivertoa parempi sato, mutta eiköhän tämänkin väitteen joku kohta torppaa.Jos et tunne lämpösumman vaikutusta kasvukauteen, niin et ilmiselvästi ymmärrä viljelystä yhtään mitään.
Voi tulla hyvä sato, jos vilja ehtii kypsyä ennen syyssateita.
- Anonyymi
Sitten, kun nuo puimurien tuotto on valmis leipä, olut, jne, voidaan puhua ruoantuotannosta…. Eihän edes jauhot tule puimureita….
- Anonyymi
Sapettaahan se kun viljelijät tuottaa suomen ruoan!
- Anonyymi
Leipurit leipoo leipää, olutta pannaan panimoissa, jauhot jauhetaan myllyissä. Mikään näistä ei tuota ruokaa.
- Anonyymi
20 000 nettosaajan vötkylää,
nostaa tukiaisia mut'ei tuota ruokaa,
kiky-loikalle,
tulos tai ulos,
sano maalaisliitto-mtk:n ay-pamppu,
lesta-yrpä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
20 000 nettosaajan vötkylää,
nostaa tukiaisia mut'ei tuota ruokaa,
kiky-loikalle,
tulos tai ulos,
sano maalaisliitto-mtk:n ay-pamppu,
lesta-yrpäJatkuvassa viljanviljelyssä on pakko katkaista kiojelykierto välillä, että ei maa köyhdy. Viherlannoitusvuonna satoa ei kerätä, vaan se kynnetään maahan. Se on vähän sama kuin palkansaajillakin, heillä on päivittäiset työajat, viikonloppuvapaat ja lomat, että jaksaa. Maanviljelijöillä noita vapaita on paljon vähemmän, se on vaan jaksettava. Pellot tarvitsevat myös lepokautensa, ja pelkkä talvi ei aina ole sitä, vaikka duunari voisikin niin luulla.
- Anonyymi
Jatkuvat sateet ei kyllä varsinaisesti jouduta puinteja.
- Anonyymi
Kyllä ne sateetkin joskus väistyvät. Vehnän sako on vaarassa silti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit495373Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4144660Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483859KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1763275Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142546Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212302Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182168Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522052- 1251970
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241489