Miten ulostaa vessan pöntöllä jos on katetri?

Anonyymi-ap

Vatsa kovalla ja pitäisi ponnistaa mutta kun on katetri niin pitääkö se vetää ulos rakosta ensin vai antaa olla paikoillaan jolloin sen letkut roikkuu myös pöntössä. Annoin olla paikoillaam ja kun ponnistelin niin virtsa pulppusi ohi katetriputken. Vähän outo ja urpo kokemus.
Mikä on oikea tapa?

7

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis ulostat sä virstarakon kautta että peräsuolen kautta? onko sulla katetri peräsuolessa?

    • Anonyymi

      Jos sinulla on vaikeuksia ulostaa, keskustele asiasta terveydenhuollon ammattilaisen kanssa. He voivat antaa ohjeita ruokavalioon, nesteytykseen ja tarvittaessa lääkitykseen.

      Uloste voi sisältää bakteereita, jotka voivat aiheuttaa virtsatietulehduksia. Siksi on tärkeää huolehtia hyvästä hygieniasta ja välttää ulosteen joutumista katetrin lähelle.
      Jos sinulla on katetri ja sinulla on vaikeuksia ulostaa, keskustele lääkärin tai hoitajan kanssa, jotta saat ohjeita ja apua tilanteeseen.

    • Anonyymi

      Jos sinulla on vaikeuksia ulostamisen kanssa tai jos katetrin kunto huolestuttaa, ota yhteyttä lääkäriin tai sairaanhoitajaan.

    • Anonyymi

      Mihin sä tartte virtsakatetria jos sulla tulee virtsaa virtsarakosta. sanot että virtsa tuli katetrin ohi. Miksi sulla on katetri jos sulla erittyy virtsaa?

      • Anonyymi

        Olet varmaankin lääkäri kun noin viisaita kyselet? m Sinunhan se tulisi tietää ja kertoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet varmaankin lääkäri kun noin viisaita kyselet? m Sinunhan se tulisi tietää ja kertoa.

        Siis sori. Aloittajalla ei ole katetri virtsaamisen takia vaan ehkä eturauhasen liikakasvun tai neurologisen sairauden takia. Näin google kertoi. Pahoittelut vielä.


    • Anonyymi

      Minut kadetroitiin kotihoitoasiakkaana kun virtsaumpi todettiin. Eihän sitä rassia voi jättää olemaan virtsatiehyeeseen pitemmäksi aikaa.
      Toimenpide avasi miehen virtsatieni.
      Nyt se kyllä alkaa toimimaan kun aikansa tiristää. Eri asia, että jo runsaan desilitran nestemäärä rakossa aiheuttaa kivuliaan kirvelevän olon. Se katkoo unirytmiäni.
      Uni kyllä tulee wc-käynnin jälkeen.

      Jopa tri Kiminkinen kertoi itsellään olevan saman kaltaista vaivaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      333
      11496
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      37
      3498
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3067
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      102
      2803
    5. 92
      2666
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      47
      2482
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      155
      2394
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2294
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1481
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      14
      1460
    Aihe