Kiintolevy ja helteet

Anonyymi-ap

Kiintolevy lähti helteillä tekemään ilmeisesti lämpökalibrointeja ja home-kansio katosi kesken kaiken alta. Ei toiminut seuraavallakaan käynnistyskerralla, mutta annoin sen pari tuntia olla kiinni ja tämän jälkeen se lähtikin toimimaan. Näyttäisi toimivan, mutta en kuitenkaan luota laitteeseen enää yhtään. Kannattaisiko? Kyseessä Seagate:n 500G levy, Model=ST3500418AS.
Lokista katselin, niin näyttää tulleen read-erroria paljon ja levy tehnyt omiaan niin paljon, ettei ole enää vastaillut juuri mihinkään.

7

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä nyt paskaa puhu mailman kylmimmässä maassa!

      Kyllä ongemasi on Windowsissa.

      • Anonyymi

        Sepäs olisikin ihme, kun windowsia ei ole koneella ollut 23 vuoteen..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sepäs olisikin ihme, kun windowsia ei ole koneella ollut 23 vuoteen..

        Windows tuhoo raudan, sen me tiedämme!


    • Anonyymi

      Pyörivillä kiekoilla varustetut kovalevyt ovat kuluvia ja voivat vikaantua ajan myötä. Näyttää siltä, että kovalevysi on tulossa käyttöikänsä päähän. Tee varmuuskopiot toiselle, esimerkiksi ulkoiselle kovalevylie. Jos toista levyä ei ole käytettävissä, älä käytä tätä kovalevyä enempää, ennen kuin olet saanut hankittua uuden kovalevyn. Kun saat uuden kovalevyn hankittua, yritä kopioida tiedostot uuteen kovalevyyn. Jotkut tiedostot voivat olla vioittuneita. Niiden korjaaminen voi olla hankalaa kotikonstein. Toivottavasti saat ainakin suurimman osan tiedostoista kopioitua uudelle kovalevylle.

      • Anonyymi

        Vikaantuu SSD:kin.


    • Anonyymi

      Tärkeintä on saada omat tiedostot talteen. Käyttöjärjestelmän ja ohjelmat saa asennettua uudelleen ja kannattaakin. Pyörivän levyn tilalle kannattaa hankkia puolijohdelevy. Masiina piristyy kummasti.

    • Anonyymi

      Suomessa on kaksi selvää piikkiä kiintolevyjen hajoamisessa, ne on Taamikuun alku ja Syyskuun alku.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3272
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1304
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1279
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    Aihe