ID.3 kesti hyvin ADACin 160 tkm kestotestin

Anonyymi-ap

Hieman yli 160 000 kilometrin jälkeen akun mitattu kunto näyttää 91 prosenttia SoH:sta , mikä on täysin odotetun alueen sisällä, vaikka ADAC:n käyttämä Aviloo-testi salliikin tietyn plus/miinus 3 prosentin toleranssin. Tätä arvoa voidaan pitää normaalina ja turvallisena ajomäärän huomioon ottaen.

Tämä on sitäkin merkittävämpää, koska akkua ei kohdella erityisen hellävaraisesti ADAC-kestävyystestissä . Päivittäisissä testeissä on tavallista, että akku ladataan 100-prosenttisesti täyteen matkan jälkeen, jotta seuraava käyttäjä voi nauttia jopa 400 kilometrin toimintasäteestä. VW myös seisoo toisinaan tällä tasolla pidempiä aikoja.

Pieniä teknisiä murheitakin osui matkalle, joista tuli kustannuksia. Varsinaisia huoltoja oli kaksi.

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/autokatalog/autotest/vw-id3-dauertest/

5

322

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Ei kerro noin lyhyt aika mitään autosta ja tekniikasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kerro noin lyhyt aika mitään autosta ja tekniikasta.

        80% Toyotista menee paaliin ennen noita kilometrejä.


    • Anonyymi

      Meidän id3 loppui hiilet noin 230000 km kohdalla.

      • Anonyymi

        Haitko Tokmannilta, uuden säkin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe