Amerikan Mestari sai Putinin myöntämään turvatakuut

Anonyymi-ap

Ukraina sai Putinilta turvatakuut. Tämä oli Trumpin määräys ja tärkeä ehto. Putinin oli pakko totella.

13

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putin näyttää kintaalla Trumpille, sota jatkuu entiseen malliin. Pakotteita lupasi Venäjälle, nekin perui. On kuin kaksivuotias lapsi, täysin arvaamaton.

      • Anonyymi

        Eipä vaan ole yhtään sotaa aloittanut toisin kuin Biden ja Obama. Trump on rauhan tekijä.


    • Anonyymi

      Putlerin lupaamat turvatakuut ovat venäläistä totuutta, puhdasta valhetta. Sama kuin meikäläinen lupaisi, ettei sada vettä ennen joulua.

    • Anonyymi

      Suomessa Mestari on seuraava tasavallan presidentti ja kansan oikea Sankari.

    • Anonyymi

      Bismarck on sanonut, että venäläisten kanssa tehty sopimus ei ole edes sen paperin arvoinen, jolle sopimus on kirjoitettu.
      Pätee edelleen.

    • Anonyymi

      Turvatakuiden antaja joutuu pahimmassa tapauksessa aseelliseen konfliktiin venäjän armeijan kanssa. Toivottavasti Sasha ei lupaa liikoja suomalaisten puolesta.

    • Anonyymi

      Ei siinä 5. artiklassa määrätä, että maat lähettävät asevoimiaan, hyökkäyksen kohteeksi joutuneeseen maahan. Se ainoastaan mahdollistaa kyseiset toimet.
      Kukin maa voi halutessaan toteuttaa avun tavalla, minkä se katsoo itselleen sopivimmaksi. Eikä hyökkäyksen kohteeksi joutuneen maan tarvitse ottaa maaperälleen muiden maiden sotajoukkoja, jos se niin päättää.
      Totta kai Trump lupaa Ukrainalle takuita, jotka ovat EU:n toteuttamia. Hän myy mielellään EU:lle samoja aseita kahteen kertaan ja lähettää Eurooppalaiset saappaat Ukrainaan. Kaupanpäälle hän myy myös tarvittavat ruumispussit, jotta saadaan kaatuneet pois Ukrainasta.
      Löytyykö rauha, kun se nyt riippuu täysin siitä, mitä Zelensky päättää. Eikä hän ainakaan tähän mennessä ole suostunut yhteenkään esitykseen. Istambull kahden hän jo allekirjoitti, mutta repi sen Lännen käskystä. Silloin kuolleita oli maaliskuussa 2022 vajaat 50 000 Ukrainalaista ja vanhat rajat olisivat säilyneet. Nyt kuolleita on yli miljoonan ja maista lähtee 25%.
      Katsokaa rintaman tilannetta Ukrainassa Puolaisista lehdistä. Sieltä saa huomattavasti realistisemman tilannekuvan, kuin Zelenskyn propagandavirastosta. Ne jopa itse todentavat julkaisemillaan videoilla, kuinka pitkällä Venäläiset ovat Pakrovskissa ja muissa kaupungeissa. Ukraina lähetti 6 prikaatia Pakkrovskiin, mutta vain muutamat ovat palanneet. Nuo joukot olivat Azov-eliittiä, joiden piti puolustaa Kieviä!
      Zelensylle kävi kuin natseille Berliinissä. Vain murrosikäiset pojat ja vanhat eläkeläiset ovat jäljellä pääkaupungin puolustamiseen.

      • Anonyymi

        Siinä olen samaa mieltä että se Istanbulin sopimus olisi Ukrainan kannattanut hyväksyä mutta Biden ja Johanson kannustivat jatkamaan sotimista. Lopputulos lienee nyt katastrofi mutta riskillä menivät.


    • Anonyymi

      Kuka kuvittelee putlerin pitävän mitään sopimuksia, hahaha....

      • Anonyymi

        Ei Putinin kannata rauhaa tehdä , ampuisi vain Ukrainan palasiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei Putinin kannata rauhaa tehdä , ampuisi vain Ukrainan palasiksi.

        Seuravana voisikin olla Suomi, koska Suomikin on ollut Veäjään liitettynä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Seuravana voisikin olla Suomi, koska Suomikin on ollut Veäjään liitettynä.

        Ei haittaa ei ainakaan huonommaksi muutu, on täällä niitä Ukrainan vätyksiä. Jotka taisteli Suomea vastaan aikanaan , nyt saavat tuntea miltä se tuntuu kun venäjä hyökkää sinne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei haittaa ei ainakaan huonommaksi muutu, on täällä niitä Ukrainan vätyksiä. Jotka taisteli Suomea vastaan aikanaan , nyt saavat tuntea miltä se tuntuu kun venäjä hyökkää sinne.

        Ukraina luopuu niistä mitä Venäjä on saanut ,ei auta uhitella Ukrainan pressan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      47
      5296
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      75
      3190
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      20
      3028
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2901
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      29
      2147
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      44
      1726
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1643
    8. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      91
      1605
    9. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      414
      1361
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      255
      1269
    Aihe