Finnairin lentäjät tyrivät

Anonyymi-ap

Lentäjät tyrivät, kun seisontajarru ei ollut päällä ja potkurikone lähti liikkumaan eteenpäin törmäten maavirtalaitteeseen.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/63303ed7-aa15-4c34-9a59-000dda2646e1

Hupaisinta asiassa on, että finskin tiedottaja heti ensimmäiseksi syytti maavirtalaitetta "Finnair ei kommentoi onnettomuuden yksityiskohtia kuten sitä, miten huoltolaite päätyi näin lähelle." Finskin oletusarvo on aina, että syy on jossain muualla kuin heidän omassa menettelyssä.

16

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olipa tuuri ettei potkurin kappaleita lentäny koneen seinästä läpi matkustamoon,ihmeellistä tunarointia käynistellä moottoreita kun laitteita on parkissa ihan vieressä.

      • Anonyymi

        Ihan normaali käytäntö. Kässäri vain ei ollut päällä, lentäjien tunarointia.


      • Anonyymi

        Parempi tuuri oli tuolla generaattoriauton ohjaamossa, nytkin varmaan housuissa ainakin lusikallinen.


      • Anonyymi

        Auto ei ollut parkissa, vaan antoi käynnistysvirran tuolle koneelle. Kaapelit irrotettu, kuski varmaan juuri peruuttamassa pois, kun tunaroivat lentäjät vapauttivat potkurien lukituksen (ATR:ssä tällaiset on). Tarkistuslista lukematta, jos kerran pysäköintijarru oli vahingossa pois päältä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Auto ei ollut parkissa, vaan antoi käynnistysvirran tuolle koneelle. Kaapelit irrotettu, kuski varmaan juuri peruuttamassa pois, kun tunaroivat lentäjät vapauttivat potkurien lukituksen (ATR:ssä tällaiset on). Tarkistuslista lukematta, jos kerran pysäköintijarru oli vahingossa pois päältä.

        ATR:n oikeanpuoleisessa moottorissa on potkurijarru mutta se ei ollut käytössä koska kone sai virtaa generaattorista mihin se törmäsi. Potkurijarrua harvemmin käytetään koska yleensä kone saa virtaa ulkopuolisesta lähteestä ja käynnissä pidettävä moottori aiheuttaa kovaa melua vaikka potkuri ei pyöri.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan normaali käytäntö. Kässäri vain ei ollut päällä, lentäjien tunarointia.

        Oliko Finnairin, vaiko Norran (entiset) lentäjät?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oliko Finnairin, vaiko Norran (entiset) lentäjät?

        Miksi entiset? Virheen ilmeisesti tekivät mutta virheiden tekeminen on inhimillistä. Virheistä opitaan.


      • Anonyymi

        Lento-onnettomuus tai läheltä piti -tilanne tutkitaan huolellisesti ja analysoidaan mikä onnettomuuden aiheutti. Mikäli Norran tapauksessa kyse oli unohduksesta kytkeä seisontajarru, tuskin tutkintaa edes aloitetaan. Erikoista toki jos kumpikaan lentäjistä ei asiaa huomannut, lennolla toinen lentäjistä ”lentää” ja toinen monitoroi lentävän pilotin tekemistä ja hoitaa esim radioliikenteen.

        Poliitikot ristiinnaulitaan yleensä, oli syytä tai ei. Ja toisinaan syytön joutuu lähtenään poliittisesta painostuksesta. Politiikassa totuus on se miltä se saadaan näyttämään, ei sr mikä totuus oikeasti on.


    • Anonyymi

      Selkeätä
      Tarkistus listoja ei tosiaankaan lueta ja noudateta kirjaimellisesti
      Siksi sattuu noita suuri vahinkoja

      Ois helppoo,
      Eihän kukaan autollaan halua jaa kolaroi jos kerran sääntöjä noudattaisi mutta kun ei noudata sattuu kolari

    • Anonyymi

      Kysymyshän enää kuuluu noudattiko sääntöjä ja luki listaa

      Voihan. Vika olla jarruissakin

    • Anonyymi

      Nirran virolaisten lentäjien unohdus , ei luettu listaa, taaskaan

    • Anonyymi

      Ohjaamon äänitallenteista selviää kuka teki mitä tai ei tehnyt. Turha arvuutella ja syytellä tässä vaiheessa.

      • Anonyymi

        Eiköhän noi ole "vahingossa" pyyhitty yli, kuten aika monessa vastaavassa tapauksessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän noi ole "vahingossa" pyyhitty yli, kuten aika monessa vastaavassa tapauksessa.

        Aika monessa vastaavassa tapauksessa? No kerroppa vaikka 5 tapausta missä näin käynyt.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Jarrukengät uusittava

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7520
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2946
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1659
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1163
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe