Julkisessa keskustelussa nousee ajoittain esiin miten suurituloisimmat maksavat valtaosan valtion ansiotuloveroista. Usein tämä esitetään siinä valossa, että suurituloisimmilla on kohtuuton kantotaakka hyvinvointivaltion rahoittamisessa.
Ansiotuloveroilla kerätään kuitenkin vain alle 10 % valtion verotuloista.
Rikkaat ei Suomea kannattele
15
178
Vastaukset
- Anonyymi
Suurituloisin promille suomalaisista maksaa tuloistaan veroa keskimäärin 34 prosenttia. Saman verran veroa maksavat noin 5000€ kuussa ansiotuloa ansaitsevat.
Tieto käy ilmi professori Anu Kantolan ja tutkija Hanna Kuuselan vuonna 2019 julkaistusta tutkimuksesta.
Rikkaat voivat "kiertää" veroja mm. verosuunnittelulla.- Anonyymi
Professori anu Kantolan ja tutkija Hanna Kuuselan kirja huipputuloisista on
erittäin mielenkiintoinen.
https://vastapaino.fi/sivu/tuote/huipputuloiset/2533698 - Anonyymi
OHHOH: Rikkaimmat maksavat veroa VAIN 34 % !!!
- Anonyymi
Ei 5000 ansaitsevat ole rikkaita, hyvätuloisia kyllä. Rikkaiden tuloveroprosentti on 40-60 prosenttia. esim. kansanedustajat ovat jo siinä rikkaassa portaassa yritysten toimitusjohtajista puhumattakaan. Sen lisäksi he kuluttavat jo ihan päivittäistavaroita ja muuta tarvitsemaansa enemmän ja maksavat alvia. Verosuunnittelua voi tehdä joo, mutta palkansaajilla keinot eivät ole runsaat. Hyvin harvat survovat rahojaan geimensaarille.
Mutta aloittaja, mikä ryhmä sitten maksaa sitä veroa eniten?- Anonyymi
Ei sitä väitettykään, vaan verrattiin, että rikkaimmat maksavat veroa VAIN
saman verran kuin 5000 euroa kk tienaavat.
Että rikkaimpien on turha valittaa, he voivat muuntaa tulonsa pääomaksi,
jonka verotus on vain 20 %, vai paljonko ? Muistanko väärin ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sitä väitettykään, vaan verrattiin, että rikkaimmat maksavat veroa VAIN
saman verran kuin 5000 euroa kk tienaavat.
Että rikkaimpien on turha valittaa, he voivat muuntaa tulonsa pääomaksi,
jonka verotus on vain 20 %, vai paljonko ? Muistanko väärin ?Jaa käsitin väärin. Voi olla että Nalle osaa niin kikkailla ja muut seuraa perässä. Pääomavero on nyt 30, on se ollut 34kin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaa käsitin väärin. Voi olla että Nalle osaa niin kikkailla ja muut seuraa perässä. Pääomavero on nyt 30, on se ollut 34kin.
eikä ole
osinkovero on minimissään 50,5/125 -osaa eli 40,4 prosenttia vähintään
ei tällä pskalistalla voi puhua veroista eikä pääomista - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaa käsitin väärin. Voi olla että Nalle osaa niin kikkailla ja muut seuraa perässä. Pääomavero on nyt 30, on se ollut 34kin.
Wahlroos siirrätti Nordean pääkonttorin Suomeen
jolloin suomalaiset eivät joudu maksaan lähdeveroa Ruotsiin
tällä kuusiaivoiset mulkeroiset jauhavat juttujaan preseestä
- Anonyymi
Pörssiyhtiöstä saadusta osingosta 85% on veronalaista pääomatuloa ja 15% verovapaata tuloa.
Pääomatulovero on 30% tai 34% riippuen pääomatulojen määrästä, Veronmaksajain Keskusliiton mukaan.- Anonyymi
ja ei pidä paikkaansa vero on 40,4% minmissään luet väärää tekstiä
sitäpaitsi pörssiyhtiön osinko laskee aina omaisuutta ei ole siis tuloa
mutta sijoittamaton pönttö alkaa täällä kinata jopa veroprosentista
joka siis on vähintään 40,4%
- Anonyymi
täällä pönttöpskajen listalla on joka asia korjattava eivät tiedä edes veroprosenttia
osingoillemutta kinaaminen alkaa joka asiastsa - Anonyymi
Verosuunnittelu auttaa rikkaita välttämään veroja.
- Anonyymi
Kyllä auttaa. Se on tärkeä osa verotuksessa, siksi juuri sijoittajat osaavat veroprosentit
ja taas esim. kommunistitaloustietelijät eivät (esimerkkinä Esko Seppänen uima- ja talouskandidaatti joka ei ymmärtänyt pääomaveroja ollenkaan monissa kirjoituksissan
jolta myyntivoitto ja myyntihinta menivät sekaisin jne)
itse teen verosuunnittelun takia veroilmoituksen ensi vuodelle jo tänä vuotta
ja suunnilleen parin kolmen kuukauden välein katson mitkä ovat verot esni vuodelle
ja mitä pitää tehdä vuoden lopussa verojen vähentämiseksi
- Anonyymi
Rikkaimmat maksavat vähiten veroja.
- Anonyymi
Köyhät kuten velttoilijat ja matut eivät maksa palkkaveroja koska ne elävät tulonsiiroilla
Mutta ne maksavat Alv-veron jota on hyvä pitää korkeana sillä on TÄYSIN SIETÄMÄTÖNTÄ
että Suomessa loisii köhien ja vielä ulkomaisten ryhmä joka ei maksaisi mitäänloisimisestaan
yhteiskunnalle
Siksi Alv-vero on moraalinen ja hyväksyttävä vero korkeanakin
jokaisella oli mahdollisuus tulla rikkaaksi eli 2023 lokakuussa hankkimalla Mantaa
mistä kirjoitin viikkoja ennen antia täälläkin toistaen että aion hankkia
Se että inisijäköhä ei kuuntele mitään on tiedossa, juuri sen takia ne ovat köhiä
kun ns. tietävät kaiken eli eivät mitään ja niitä on helppo tyhmyydessä vetää linssiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360