Kadun LASIK-laserleikkaustani

Anonyymi-ap

Kävin LASIK-laserleikkauksessa noin 5-vuotta sitten. Vahvuudet olivat -0.75, pärjäsin suurimman osan ajasta ilman laseja. Tämä olikin suurin syy leikkaukselle: tarvitsin laseja niin harvoin, ettei niitä koskaan ollut mukana, kun niitä tarvitsisi. Laserleikkauksen mainonnan uhrina koin, ettei laserleikkaus ollut leikkaus laisinkaan vaan nopea toimenpide, josta haittoja tulee vain pienelle osalle ihmisistä. En uskonut kuuluvani tähän pieneen joukkoon ihmisiä, kuten ei kukaan muukaan leikkaukseen menijöistä.

4 vuotta myöhemmin vahvuuteni on +0.75. Tarvitsen siis enemmän laseja kuin aiemmin, sillä valtaosa päivistäni kuluu läheltä lukiessa (tietokone, kirja, puhelin). Tämän lisäksi silmissäni ovat kaikki kuivasilmäisyyden oireet, mutta niitä ei voi helpottaa kuivasilmäisten hoidoilla. Silmäni kun eivät oikeasti ole kuivat, vain vaan tuntuvat siltä leikkauksen aiheuttaman hermovaurion vuoksi.

2

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen likinäköinen. ja kun korona alkoi niin vähensin silmälasien käyttöä koska oli vaikea pitää maskin kanssa. Sitten huomasin pärjääväni ihan hyvin ilman laseja. Mä voin käydä esim kaupassa ilman laseja ja kaupungilla. Toki jos pitää nähdä lukea jotain kaukaa niin silloin näkö ei ole niin terävä. Olen käyttänyt todella harvoin silmälaseja koronan jälkeen missään paikassa.

    • Anonyymi

      Minkä ikäinen olet, aloittaja?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe