CCleaner professional kannattaako? euron kk

Onko se hyvä osaamattoamlle atk koneen käyttäjälle? 1,19€ /kk ei nyt paha ole hintana.
Ihan kelpo kone vielä mutta itse ccleaner valittelee hidastavista ohjelmista mutta osaako tuo ccleaner professional itse asennella ne puuttuvat päivitystä kaipaavat ilman sen isompaa tietämystä käyttäjältä?
11566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kyllä kannattaa

Äänestä

Yleensä kk-maksulliset on ongelmallisia, koska ohjelman iästä ei itse asiassa ole tietoa. Jos siellä on 20 vuotta vanha tietokanta ja nykyiset puuttuu tästä ei saa mitään tietoa. Parempi ottaa joku vuosiversio, esim. "2025" - tietää heti, millä tasolla ohjelma on.

Äänestä

Eikö se ilmainen versio riitä ?

Äänestä

Windows on maksamista!

Äänestä

Avasin ketjun,ei oikein ole mitään tietoa tullut teiltä varsinkaan asiallista mutta aikaahan ei ole vielä kulunut paljoakaan. Viikonlopulla ostan 1,19€/kk jutun ja katson mitä tapahtuu. ”Tuliko idiootille” miten tälläistä kielenkäyttöä aikuiselle ihmiselle oikein voi joku kirjoittaa? Onko tuo tervettä vastuullista elämää.

Äänestä
  • On, kun kysymys on selkeää provoamista. Todennäköisesti "Windows on maksamista!", on yhden ja saman vajakin jättämä.

    Äänestä

Auttakee, kolli ei aio maksaa!

Äänestä

Turha.

Äänestä

Itsellä ei ole ollut Windows-koneiden kanssa sitten XP-aikojen mitään ongelmia. Enkä koskaan ole mitään cleanereita ja muita optimointiohjelmia asentanut ja ainut turvallisuuteen liittyvä maksullinen ohjelma mitä on tullut käytettyä ennen kuin Windows defender muuttui varsinaiseksi virustorjuntaohjelmaksi oli Panda Antivirus, joka muutamalla koneella oli 4 vuoden ajan.
Mutta olen ollut setvimässä useampien kavereiden ja työkavereiden koneiden ongelmia ja yhteinen nimittäjä niille on ollut se, että niissä on ollut asennettuna jos jonkinmoista ylimääräistä cleaneria, mainosstopparia ja vakoilunestintä.
Todennäköisyys siihen, että ongelmien juurisyy on jossain noista "optimointiohjelmista" on melkoisen suuri. Windowsin uusi asennus on yleensä poistanut kaikki ongelmat noissa "optimoiduissa" koneissa, joten syy-seuraus-suhde vaikuttaa aika selvältä.

Äänestä

Ei missään nimessä kannata! Ilmaisella pärjää hyvin eikä maksullinen tuo yhtään mitään lisää.

Äänestä

Manit pois

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko se hyvä osaamattoamlle atk koneen käyttäjälle? 1,19€ /kk ei nyt paha ole hintana.
Ihan kelpo kone vielä mutta itse ccleaner valittelee hidastavista ohjelmista mutta osaako tuo ccleaner professional itse asennella ne puuttuvat päivitystä kaipaavat ilman sen isompaa tietämystä käyttäjältä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu