Etelä-Karjalan kuntaliitosnäkymät

Parikkala+Rautjärvi, Imatra+Ruokolahti tai Lappeenranta+Imatra+Ruokolahti. Onko tämä realismia 2030-luvulla?
9321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mites olisi Parikkala + Rautjärvi + Ruokolahti ja Lappeenranta + Imatra. Olisi yksi pieni kunta väestömäärältään ja yksi keskisuuri kaupunki.

Äänestä

Haluaako Lappee Imatraa rasitteeksi? Tuskinpa vaan. Ruokolahti voisi ehkä Imatran kanssa löytää yhteisen sävelen. Pienemmät pitäjät kateellisia toisilleen omissa poteroissaan. Monesti vasta puolipakolla valmiutta mennä yhteen.

Äänestä
  • Parikkala on Parikkala niin pitkään kuin on Parikkalansanomat.

    Äänestä

Lpr ja Imatran yhdistäminen voi olla vaikea pala. Ehkä pitäisi yhdistää Imatran pohjoispuolen kuntia keskenään + ne kenties vielä Imatraan ja vastaavasti Lpr eteläisiä kuntia toisiinsa tai suoraan Lappeenrantaan. Muutaman tuhannen asukkaan kunnat eivät ole kovin tehokkaita. Ja ihan huvikseni heitän ilmoille Imatran pilkkomisenkin, jos kaupungin talous kriisiytyy pahoin ja edessä pakkoliitos, eli kuutostien eteläiset alueet osaksi Lappeenrantaa ja tien pohjoispuolen alueet osaksi Ruokolahtea+Rautjärvi+Parikkalaa.

Äänestä
  • Eli tuossa mallissa olisi kolme kuntaa Etelä-Karjalassa: Lappeenrannan kaupunki sekä Taipalsaaren ja Ruokolahden kunnat. (Jatkoa edelliseen kommenttiini).

    Äänestä

Jos katsotaan karttaa ja lähimmät naapurit niin eiköhän ne sieltä löydy parhaat tanssiparit liitoshumppaan melko selvästi.

Äänestä

Imatralla menee tosi heikosti. Imatran keskusta eli Kulmit on naurettava vitsi. Ainut oikea ratkaisu Etelä -Karjalan elinvoimaisuuden takia on Imatran liittyminen Lappeenrantaan. Kulmista voidaan sitten puhua Imatrankosken lähiönä. Nyt jo tehdään paljon yhteistyötä kaupunkien välillä.

1Äänestä

Ei se Ruokolahti hevin ota persaukista Imatraa ja Rautjärveä riippakivekseen ja lappeenrantalaiset on muuten hölmöjä, eli tuskin toteutuu.

Äänestä

Liitetään Imatra Svetoon ja Lappeenranta Viipuriin :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Parikkala+Rautjärvi, Imatra+Ruokolahti tai Lappeenranta+Imatra+Ruokolahti. Onko tämä realismia 2030-luvulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu