Aerobinen emätintulehdus

Anonyymi-ap

Onko muilla kokemusta tästä?
Itselläni tämä on uusiutunut vuosien ajan. Aina samat oireet: kellertävä vuoto, järkyttävä kutina emättimen ulkopuolella ja sisällä. Nyt tilanne on mennyt aivan sietämättömäksi. Tulehdus on uusinut viiden kuukauden sisällä jo kolmesti (aiemmin saattoi olla jopa vuosi tulehdusten välillä).
Aiemmin lääkärit ovat määränneet vain antibiootit tutkimatta syytä. Nyt lääkäri totesi, että limakalvoni ovat kuivat (vaikka olen vasta 30v, enkä ole e-pillereiden käyttäjä) ja siksi tulehtuvat jatkuvasti. Kuitenkaan niiden ahkerasta kosteuttamisesta ei ole ollut hyötyä. Estolääkityksenä kuulemma voisi käyttää Dalacin-voidetta kerran viikossa, mutta tämä huolestuttaa. Antibioottivoide kuitenkin tappaa kaikki hyvätkin bakteerit emättimestä ja aiheuttaa sitten hiivaa ja bakteerivaginoosia.... Onko kukaan käyttänyt Dalacinia estolääkkeenä?
Lääkärit tuntevat tämän vaivan todella huonosti. Aina ovat ihmeissään, kun ei olekaan perus hiiva tai bakteerivaginoosi. Joskus yrittävät väittää jopa, ettei mikään ole vialla (kellertävä vuoto ja järkyttävä kutina yhdessä onkin tosiaan normaalia)...
Tällä hetkellä olen käyttänyt "estona" maitohappobakteereita alapäähän joka toinen viikko, mikä ei näköjään toimi.

5

1047

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko saanut apua tähän ongelmaan jo?

      • Anonyymi

        Nyt olen käyttänyt elokuusta asti Vagifemiä (lääkäri määräsi), jos sillä saisi limakalvot kuntoon ja tulehdukset loppumaan. Vielä en osaa sanoa kuitenkaan, onko näistä apua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt olen käyttänyt elokuusta asti Vagifemiä (lääkäri määräsi), jos sillä saisi limakalvot kuntoon ja tulehdukset loppumaan. Vielä en osaa sanoa kuitenkaan, onko näistä apua.

        Päivitys: Ei auta näköjään edes Vagifem.
        Tulehdus pamahti taas päälle, neljännen kerran tänä vuonna.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Päivitys: Ei auta näköjään edes Vagifem.
        Tulehdus pamahti taas päälle, neljännen kerran tänä vuonna.

        Itkettää... Vaikea istua tai tehdä ylipäätään mitään. Alapää on kuin tulessa.


    • Anonyymi00010

      Itselläni ollut muutamia kertoja. En edes osannut epäillä kun ei ollut mitenkään erityisesti hajua, v-vuoto vain oli poikkeavaa. Tuntui, että tuli kuukautisten jälkeen. Tuosta löytyy tosi vähän tietoa ja ainakaan tk kautta ei hirveästi apua saanut. Joku dalac.. kuuri ja siinä se.

      Käytätkö siteitä? Pesetkö vain vedellä? Ethän pese liikaa? Niin paljon vaihtoehtoja mistä voi johtua ja ei oikein löytynyt apuja netistäkään.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1623
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1372
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      13
      860
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      793
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      656
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      647
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      641
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      587
    Aihe