Hei,
En ole aikaisemmin rinkan kanssa matkustanut lentokoneessa, eli miten rinkka laitetaan siihen lentokentän tarjoamaan siniseen pussiin: jätetäänkö joku osa rinkasta ulos jotta siihen saadaan tagi, vai kiinnitetäänkö tagi johonkin teipistä tehtyyn lenkkiin?
Olen käsittänyt, että rinkka kannattaa pakata muovisäkkiin likaantumisen estämiseksi ja jotta menee tavallisten matkatavaroiden joukossa, olenko oikeassa?
Kiitän jo etukäteen vastauksista! Myös muita rinkan pakkaamiseen koneeseen liittyviä vinkkejä ottaisin mielelläni vastaan.
Miten rinkka pussitetaan koneeseen?
9
9862
Vastaukset
- Minde
Hei!
Osta tai tee itse ns. rinkkapussi. Se ei paljoa tilaa rinkassa vie. Minä tein sellaisen itse. Omani on hieman isompi kuin rinkkani, yläosassa kaksi vetoketjua, jotka saa tarvittaessa lukolla keskenään kiinni. Kantohihnan laitoin pidemmälle sivulle - siihen saa kiinnitettyä nimi- ym. laput. Pussi tarvikkeineen tuli maksamaan noin 4 €. Pussista on ollut hyötyä myös bussissa ja junassa matkustaessani - ei ole rinkka likaantunut eikä tavaroita hävinnyt.Ja jos et halua/viitsi ommella pussia itse, niitä myy mm. Partioaitta n. 10 eurolla. Pussiin voit pakata rinkan lisäksi esim. ylimääräiset kengät tai sadevarusteet.
Jos käytät lentokentän sinistä "jätesäkkiä", se solmitaan kokonaan kiinni ja lenkkiin kiinnitetään lennon tiedot. Säkki kannattaa säästää paluulentoa varten (vähän ekologista ajattelua...).- Tyttö78
reissaaja56 kirjoitti:
Ja jos et halua/viitsi ommella pussia itse, niitä myy mm. Partioaitta n. 10 eurolla. Pussiin voit pakata rinkan lisäksi esim. ylimääräiset kengät tai sadevarusteet.
Jos käytät lentokentän sinistä "jätesäkkiä", se solmitaan kokonaan kiinni ja lenkkiin kiinnitetään lennon tiedot. Säkki kannattaa säästää paluulentoa varten (vähän ekologista ajattelua...).Kiitos infosta molemmille avuliaille! Kun on siunattu kahdella vasemmalla kädellä joissa molemmissa peukalo keskellä kämmentä, taidan suosiolla käväistän retkeilyliikkeessä pussiostoksilla ennen reissua :)
- pihipihi
reissaaja56 kirjoitti:
Ja jos et halua/viitsi ommella pussia itse, niitä myy mm. Partioaitta n. 10 eurolla. Pussiin voit pakata rinkan lisäksi esim. ylimääräiset kengät tai sadevarusteet.
Jos käytät lentokentän sinistä "jätesäkkiä", se solmitaan kokonaan kiinni ja lenkkiin kiinnitetään lennon tiedot. Säkki kannattaa säästää paluulentoa varten (vähän ekologista ajattelua...).Kävin eilen vilkuilemassa rinkkapusseja, mutta olivat aika hinnoissaan (luokkaa 40-50e). Sattuisiko jollakin olemaan tuoreempaa tietoa edullisista pusseista?
Vaatimukset eivät kuitenkaan ole kovin kummoisia, kunhan säkki pitää remmit ja muut nätisti sisällään eikä hajoa. - Anonyymi
pihipihi kirjoitti:
Kävin eilen vilkuilemassa rinkkapusseja, mutta olivat aika hinnoissaan (luokkaa 40-50e). Sattuisiko jollakin olemaan tuoreempaa tietoa edullisista pusseista?
Vaatimukset eivät kuitenkaan ole kovin kummoisia, kunhan säkki pitää remmit ja muut nätisti sisällään eikä hajoa.Just katoin rinkka pusseja ja ainaki Clas Ohlsonilta löytyy 14,99e. Aion itse ostaa sen, kun en niin paljon rinkkaa lentokoneeseen ota.
- Henkka25v
moi minkä kokonen rinkka sulla on??. pakkaisitko mut rinkaas mukaan kun lähet reissuun olisin onnellinen jos sen tekisit.
- harri
osta max.50l rinkka/reppu, sen saat otettua koneeseen sisälle. eipähän jää ainakaan kentille pyörimään ja mukavampi kantaa.
- Larna
Meitä matkusti yhdentoista ihmisen rinkallinen porukka vasta kuukausi sitten finnairin koneelle. Rinkkojen pussittamisesta ei kukaan sanonut yhtään mitään. Sen sijaan ne käskivät kiinnittää kaikki remmit ja laittaa ns. irralliset hörpäkkeet (makuualustat, makuupussit) sinisiin säkkeihin. Rinkat olivat ihan kunnossa, enkä ainakaan omassani mitään suurempaa likaantumista huomannut. Olen taas lähdössä rinkan kanssa liikenteeseen ja samalla tavalla saa mennä.
- Maku
Mulla on savotan rinkka ja siinä on sellanen pussi jo valmiina sadetta varten ja se peittää hyvin kaikki roikkuvat hihnat sun muut jotenka sen olen vetänyt rinkan päälle..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5757472Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3312825Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3872064- 1271274
- 311233
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl41169Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1031027- 911026
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h641003- 44872