Sillä persolla että saisi sängyn päätyä kohotettua nukkumisen ajaksi. Onko kokemuksia sähkösängyistä?
Ostaisiko sähkösängyn
27
149
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
En enää muunlaista sänkyä ostaisi, selkänoja onnistuu tyynyjen kanssa, sitten hinta laatu suhde tavalliseen sänkyyn vertailussa, moottori sängyissä on erovaisuuksia.
Ensinmäisessä moottorisängyssä petauspatja pysyi hyvin paikallaan kun selkänojaa veivasi edestakaisin, uudessa sängyssä jouduin tekemään omia virityksiä että toimii.
Luen paljon puoli-istuvassa asennossa, samoin käytän isolla näytöllä olevaa pöytätietokonetta. - AnonyymiUUSI
Sähkösänky kuulostaa vähän kuin sähkötuolilta, eli jokin teloitusväline. Motorisoitu sänky kuulostaa paremmalta.
- AnonyymiUUSI
Sänky pitäis vaihtaa, aika tavallisella pärjännyt tähän asti.
Minullakin muutaman vuoden vanha sänky. Käypä peli paitsi että päätyä ei saa ylös eikä esim tiiliskivien tai kirjojen laitto jalasten alle päätypuolelle ole vaihtoehto.
- AnonyymiUUSI
Siili25 kirjoitti:
Minullakin muutaman vuoden vanha sänky. Käypä peli paitsi että päätyä ei saa ylös eikä esim tiiliskivien tai kirjojen laitto jalasten alle päätypuolelle ole vaihtoehto.
Minulla tavallinen 90cm leveä joustinpatja ja sen päällä petauspatja metallisessa sohvasängyssä. Tein kolmion muotoisen ison tyynyn jonka otan kun haluan lukea tai katsoa tabletilta jotain sängyssä. Toimii hyvin. Tyynyä voin käyttää myös jalkojen rentoutukseen, suojaan pyyhkeellä.
- AnonyymiUUSI
Kokemuksia sairaalasta.
Ihan ok. kamppeita. Varmasti niissä eroja. Moottorisänkyjä saa sopuhintaan käytettynä, käyttäjilla kun tapana delata, perikunnat myy halvalla.
=DW=- AnonyymiUUSI
Siis. Kysymykseen vastaus:
Olen harkinnut asiaa, toistaiseksi en ole tehnyt ostopäätöstä.
=DW= Anonyymi kirjoitti:
Siis. Kysymykseen vastaus:
Olen harkinnut asiaa, toistaiseksi en ole tehnyt ostopäätöstä.
=DW=Minä olen alkanut vähän perehtyä aiheeseen. Kotimaisen puolelle alan kallistua. Mutta ei mitään unikulman monen tonnin sänkyä.
- AnonyymiUUSI
Kyllä se ihan kiva on olla olemassa , minun sängyssäni saa jalkopäänkin nostettua , se on hyvä niille jotka joilla nestettä kertyy jalkoihin päivän mittaan
- AnonyymiUUSI
Istuma asento jalat pystyssä.
- AnonyymiUUSI
Selkänojakiila tulee halvemmaksi:
https://vaahtomuovi.net/fi/tuote/8426/selkänojakiila-83*35*40cm--(rc070v)- AnonyymiUUSI
Siili25 kirjoitti:
Liian pieni.
Niitä saa omilla mitoilla, sama paikka.
Anonyymi kirjoitti:
Niitä saa omilla mitoilla, sama paikka.
Vaahtomuovi ehkä liian heppoinen materiaali eikä sitä saa säädettyä eri korkeuksilla.
- AnonyymiUUSI
Minulla on ollut moottorisänky 15vuotta. Sen merkkiä en nyt muista, mutta muistaakseni se on valmistettu Ruotsissa.
Kun ostat sänkyä katso, että pääpuoli nousee riittävän korkealle ja jalkopäätä saa nostettua haluamallasi tavalla.
Sängyn patjaosan kankaan on oltava kestävää, petauspatjan saa aina vaihdettua, eikä se maltaita maksa.
Sänkyni patja on kuin uusi, vaikka on ollut käytössä kauan. Petarin olen vaihtanut yhden kerran.
Sängyn korkeus on myös tärkeä asia, jos sängyn korkeutta ei voi sähköisesti säätää.
Tuhansia euroja ei kannata sängystä maksaa. Halvemmallakin saa laadukkaan sängyn.
Olen ollut erittäin tyytyväinen sänkyyni.
kylmätotuusKiitti vinkeistä. Pitää vielä katsella.
Ajattelin ostaa Suomessa valmistetun kohtuuhintaisten.
- AnonyymiUUSI
Sydänvaivoja potevalle päädyn nosto on helpotus .
- AnonyymiUUSI
En ostaisi!
Vaaka asento on aika mukava kun selkä on melkein istuma asennossa. Joitakin vuosia sitten uusin kalustoa, ensimmäisenä sai lähteä iso sohva jossa ei pystynyt kapeutensa takia olee kunnolla selällään. Tilalle tuli metrin levyinen Divaani, nojatuolin tilalle kahden istuttava vuode sohva. Divaani menettelee mut ei voi verrata moottori sänkyyni.
Kävin tässä päivystyksessä ja siellähän paareista saa kohotettua päätyä. Siitä huomasin jotta sehän ois mukava kotonakin. Aikaisemmin olen vastustanut sähkösänkyä. Mutta kai se pitää tässä jouluun mennessä hankkia.
Nykyinen sänkykin vasta kolmevuotias.
- AnonyymiUUSI
Jos joku vaiva tulisi jota sähkösänky helpottaisi niin ilman muuta. Nyt ei ole tarvetta.
- AnonyymiUUSI
Jos tarvitsee nostaa jompaa kumpaa päätyä niin se on parempi käyttää kuin tyynyt. Jos ei ole tarvetta, niin täysin turha kapistus. Asento on lukemista varten huono. Jos ei ole vielä kännykkäniskaa, niin sillä sen hankkii.
- AnonyymiUUSI
Pikkasen lisää.
Kokeiltu vaikka millasia sänkyjä. Ehdottomasti surkein oli vesisänky. Ei selkä kestänyt.
Pitkään nukkunut sohvalla, pirun hyvä, sopii mulle
Mutta siis. Viimeks sairaalassa oli ilmasänky. Olin aika pitkään ja tykästyin täysin sellaiseen. Siinä patjan kovuutta voi säätää. Lisäks tietennkn on myös moottorisänky. Sellanen kiinnostais paljon. Ilmasänky paiti mukava, se ehkäisee painehaavoja
=DW=
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2092718
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521916Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4191548Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531493Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3661412Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641288Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251276Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141216- 601058
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23948