Ostaisiko sähkösängyn

Sillä persolla että saisi sängyn päätyä kohotettua nukkumisen ajaksi. Onko kokemuksia sähkösängyistä?

29

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En enää muunlaista sänkyä ostaisi, selkänoja onnistuu tyynyjen kanssa, sitten hinta laatu suhde tavalliseen sänkyyn vertailussa, moottori sängyissä on erovaisuuksia.
      Ensinmäisessä moottorisängyssä petauspatja pysyi hyvin paikallaan kun selkänojaa veivasi edestakaisin, uudessa sängyssä jouduin tekemään omia virityksiä että toimii.
      Luen paljon puoli-istuvassa asennossa, samoin käytän isolla näytöllä olevaa pöytätietokonetta.

    • Anonyymi

      Sähkösänky kuulostaa vähän kuin sähkötuolilta, eli jokin teloitusväline. Motorisoitu sänky kuulostaa paremmalta.

      • Ai niin kuin motorisoitu auto🤭.


    • Anonyymi

      Sänky pitäis vaihtaa, aika tavallisella pärjännyt tähän asti.

      • Minullakin muutaman vuoden vanha sänky. Käypä peli paitsi että päätyä ei saa ylös eikä esim tiiliskivien tai kirjojen laitto jalasten alle päätypuolelle ole vaihtoehto.


      • Anonyymi
        Siili25 kirjoitti:

        Minullakin muutaman vuoden vanha sänky. Käypä peli paitsi että päätyä ei saa ylös eikä esim tiiliskivien tai kirjojen laitto jalasten alle päätypuolelle ole vaihtoehto.

        Minulla tavallinen 90cm leveä joustinpatja ja sen päällä petauspatja metallisessa sohvasängyssä. Tein kolmion muotoisen ison tyynyn jonka otan kun haluan lukea tai katsoa tabletilta jotain sängyssä. Toimii hyvin. Tyynyä voin käyttää myös jalkojen rentoutukseen, suojaan pyyhkeellä.


    • Anonyymi

      Kokemuksia sairaalasta.

      Ihan ok. kamppeita. Varmasti niissä eroja. Moottorisänkyjä saa sopuhintaan käytettynä, käyttäjilla kun tapana delata, perikunnat myy halvalla.

      =DW=

      • Anonyymi

        Siis. Kysymykseen vastaus:

        Olen harkinnut asiaa, toistaiseksi en ole tehnyt ostopäätöstä.

        =DW=


      • No hyi. En ostaisi käytettyä. Ne on monesti semmosia hoivasänkyjä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Siis. Kysymykseen vastaus:

        Olen harkinnut asiaa, toistaiseksi en ole tehnyt ostopäätöstä.

        =DW=

        Minä olen alkanut vähän perehtyä aiheeseen. Kotimaisen puolelle alan kallistua. Mutta ei mitään unikulman monen tonnin sänkyä.


    • Anonyymi

      Kyllä se ihan kiva on olla olemassa , minun sängyssäni saa jalkopäänkin nostettua , se on hyvä niille jotka joilla nestettä kertyy jalkoihin päivän mittaan

      • Anonyymi

        Istuma asento jalat pystyssä.


    • Anonyymi
      • Liian pieni.


      • Anonyymi
        Siili25 kirjoitti:

        Liian pieni.

        Niitä saa omilla mitoilla, sama paikka.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niitä saa omilla mitoilla, sama paikka.

        Vaahtomuovi ehkä liian heppoinen materiaali eikä sitä saa säädettyä eri korkeuksilla.


    • Anonyymi

      Minulla on ollut moottorisänky 15vuotta. Sen merkkiä en nyt muista, mutta muistaakseni se on valmistettu Ruotsissa.

      Kun ostat sänkyä katso, että pääpuoli nousee riittävän korkealle ja jalkopäätä saa nostettua haluamallasi tavalla.
      Sängyn patjaosan kankaan on oltava kestävää, petauspatjan saa aina vaihdettua, eikä se maltaita maksa.

      Sänkyni patja on kuin uusi, vaikka on ollut käytössä kauan. Petarin olen vaihtanut yhden kerran.

      Sängyn korkeus on myös tärkeä asia, jos sängyn korkeutta ei voi sähköisesti säätää.

      Tuhansia euroja ei kannata sängystä maksaa. Halvemmallakin saa laadukkaan sängyn.

      Olen ollut erittäin tyytyväinen sänkyyni.

      kylmätotuus

      • Kiitti vinkeistä. Pitää vielä katsella.
        Ajattelin ostaa Suomessa valmistetun kohtuuhintaisten.


    • Anonyymi

      Sydänvaivoja potevalle päädyn nosto on helpotus .

      • Kyllä. Tai esimerkiksi flunssaisellekin.


    • Anonyymi

      En ostaisi!

    • Vaaka asento on aika mukava kun selkä on melkein istuma asennossa. Joitakin vuosia sitten uusin kalustoa, ensimmäisenä sai lähteä iso sohva jossa ei pystynyt kapeutensa takia olee kunnolla selällään. Tilalle tuli metrin levyinen Divaani, nojatuolin tilalle kahden istuttava vuode sohva. Divaani menettelee mut ei voi verrata moottori sänkyyni.

      • Kävin tässä päivystyksessä ja siellähän paareista saa kohotettua päätyä. Siitä huomasin jotta sehän ois mukava kotonakin. Aikaisemmin olen vastustanut sähkösänkyä. Mutta kai se pitää tässä jouluun mennessä hankkia.

        Nykyinen sänkykin vasta kolmevuotias.


    • Anonyymi

      Jos joku vaiva tulisi jota sähkösänky helpottaisi niin ilman muuta. Nyt ei ole tarvetta.

    • Anonyymi

      Jos tarvitsee nostaa jompaa kumpaa päätyä niin se on parempi käyttää kuin tyynyt. Jos ei ole tarvetta, niin täysin turha kapistus. Asento on lukemista varten huono. Jos ei ole vielä kännykkäniskaa, niin sillä sen hankkii.

    • Anonyymi

      Pikkasen lisää.

      Kokeiltu vaikka millasia sänkyjä. Ehdottomasti surkein oli vesisänky. Ei selkä kestänyt.

      Pitkään nukkunut sohvalla, pirun hyvä, sopii mulle

      Mutta siis. Viimeks sairaalassa oli ilmasänky. Olin aika pitkään ja tykästyin täysin sellaiseen. Siinä patjan kovuutta voi säätää. Lisäks tietennkn on myös moottorisänky. Sellanen kiinnostais paljon. Ilmasänky paiti mukava, se ehkäisee painehaavoja

      =DW=

      • Siis decubituspatja moottorisängyssä.


    • Anonyymi

      Ei minulla mutta vaimollani on kokemusta ns. sairaalasängystä usean kuukauden ajalta. Nytkin koisii sellaisessa.
      Kätevä peli. Saa säätää sähköisesti korkeutta , pääpuolen asentoa kuten myöskin jalkopäätä. Turvareunat ovat käsisäätöisiä. Hyvä peli kaikkinensa!

    • Anonyymi00018

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      22
      6506
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      92
      5845
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3839
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3812
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1595
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1497
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1412
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1229
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1203
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1187
    Aihe