Miten lopettaa koiranpenun pureminen

Anonyymi-ap

Perheeni otti lapsien toiveesta koiranpennun. Ja niinhän siinä kävi että pentu alkoi purra mm ihmisiä.
Pohdin miten puremisen saisi loppumaan. Aloin puremaan takaisin, kun pentu puri, purin takaisin niin kovaa että koira vinkaisi. Siitä sain idean että itsekin vinkaisen samalla tavalla. Niinpä viikon verran kanssakäymisemme oli yhtä vinkumista.
Sitten koira kai ymmärsi että ihmiseen sattuu samoin kuin häneen, siis pureminen. Samalla kun vinkaisin, sanoin, "ei saa purra".
Nyt ei kumpikaan meistä pure, eikä pentu pure muitakaan ihmisiä. Kissojen kimppuun se käy kyllä, yksi kissa sai niin pahan pureman että oli kuollut siihen. Naapuri kertoi asiasta ja arveli, olisko jonkun koira purrut, susia ei ainakaan ole tällä saarella jossa asumme. Jatkoin että jotkut ihmiset antavat koiriensa purra, meidän koira on opetettu ettei saa purra. Pentu kuuli sanan purra, ja tarttui hampaillaan naapurin housunlahkeeseen. Siitä opin taas yhden asian, pitää sanoa aina "ei saa purra".

1

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerrankin sain hyvää palvelua Porissa Tassuväen Tavaratalossa.
      Ensin opastettiin sopiva ruoka koiralleni ja ostamani tuotteet kannettiin autoon asti.
      Kiitos palvelevalle henkilökunnalle, tulen toistenkin ostoksille.
      Löysin tuolta Happydog ruokasarjan ja Neufraun tuotteet tehtaan hinnoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      91
      3942
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3297
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      123
      2597
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      207
      1908
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1774
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      95
      1638
    7. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      78
      1622
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1519
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1291
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1182
    Aihe