Kaikkia pahimpia pelkoja , asiat junnaa ja hitaasti tapahtuu,
perille ei saavuta.
Tuttujen henkilöiden pahat tavat korostuu eli kaikki vtralleen?
Onneks siitä herää.
perille ei saavuta.
Tuttujen henkilöiden pahat tavat korostuu eli kaikki vtralleen?
Onneks siitä herää.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mä olen miettinyt myös Uniani. Miksi toisinaan on niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ahdistavia unia, että heti aamusta on pahalla tuulella, ja toisinaan on niin lempeitä kivoja unia, että halusi vain niiden jatkuvan. Unimaailma on todella mielenkiintoinen =)
Sinulla näyttää olevan paljon terveyshuolia mitä olet kertonut. Oletko varma ettei aiheuta minkäänlaista stressiä päivän aikana.
Joo - kaikenlaista ns. "pientä" terveys-sairaus-huolta, mutt mikään ei ole akuutissa vaiheessa, stressi on tietty jatkuvasti läsnä, sitä pitää vaan sietää,
" pitäisikö olla huolissaan" :)
Mutt ajatuksena, tuleeko stressistä unia? Tuleeko Onnellisuuden tunteista unia? Pelaako alitajunta aina menneiden perusteella, vai keksiikö se omiaan unimaailmaan???
Voiko kaiken unen selittää jollain, tapahtuneella realiteetilla vai voisko aivot tehdä omia tulkintojaan omiin nimiinsä?? Onko se unimaailma suoraan verrannollinen koettuun??
Eihän se stressi vaikuta unennäköön vaan unet voin olla ahdistavai. Jos sua kiinnosta asia niin perehdy asiaan. Mä jaksa alkaa kopioimaan tänne netistä asiaa jos ite ole niin kiinnostunut ottaa selvää miksi painajaisia nähädään, Lääkkeetkin voi aiheuttaa painajaisia. Jos sulla on stressiä valveilla ollessa niin ne heijastuu uniin. Mulla on muutakin tekemistä kun alkaa teille kopioimaan faktaa netistä .
Ole ihan rauhassa vaan - ei tartte kopsata mitään mistään - ei faktaa eikä muutakaan. Tämä on keskustelupalsta - ei mikään kopsailu.kanava. Osaan Googlata. Kiitos!
hyvä juttu että osaat etsiä itse tietoa
Arkielämän stressi, huolet ja pelko voivat heijastua uniin. Tunnesäätelyn ongelmat, kuten vaikeus käsitellä tunteita, lisäävät painajaisten riskiä. Trauman kokeneilla toistuvat, traumaan liittyvät painajaiset ovat yleinen oire, jossa uni yrittää käsitellä tapahtunutta.
Jatkuva unettomuus ja masennus ovat usein yhteydessä toistuviin painajaisiin.
Mutta jos elämässä on kaikki kohdillaan niin sitten en tiedä syytä.
Tarvitseeko unet aina syyn ?? Voiko kaiken unen - hyvän tai pahan selittää jossain, jollain tavalla? Vai onko se vaan satumaailmaa, jolla ei oo todellisuuden pohjaa, ja aivot ajelee vapaalentoaan minne haluaa??
jos sä näät esim unia kokemastasi traumasta niin silloin se heijastuu sun uneen koska sä et ole kösitellyt traumaa . Tietoa löytyy. Mutta kaikki pitää saada valmiina
Unen näköä ja unien näkemistä voi käsitellä unen REM-vaiheena, jossa aivot ovat aktiivisia ja käsittelevät tietoa ja tunteita.
Tää tais olla sulle aivan uusi tieto.
No - unet on mulle ISO mysteeri, oli tietoa tai ei :)
Aivojen käsittelykeinot on unessa vähän kyseenalaisia, samoin tunnesäätely. Sitten vielä miettisin miten ihminen kokee, muistaa unensa, tuleeko kaikki varmasti herättyä mieleen - jokainen yksityiskohta ... vai vaan ne mielenkiintoisimmat kohdat?
tähänkin löytyy tietoa kun jaksat etsiä.