Ostitko kämpän itä-suomesta?

Anonyymi-ap

Olet jo hävinnyt, maksoit joka tapauksessa ylihintaa mikä se hinta olikin.

3

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä olisi ollut oikea hinta?
      Entä jos nyt on ostamassa, mikä on oikea hinta?

      Olen kyllä huomannut tilastoista, että joissakin taloissa jollain paikkakunnalla ovat hintapyynnöt laskeneet kymppitonneja talon ensimmäisistä vuosista valmistumisen jälkeen....

    • Anonyymi

      Aloittaja että mitä vähemmän joutuu maksamaan omaa rahaa kiinni niin sitä parempi. Mitä paremman elinympäristön ja tilat saa vähemmällä, sitä parempi.

      Itselläni on 5 numeroinen summa kiinni talossa ja maassa, jota ei saa. 500 000 - miljoonalla eurolla jossain muualla. Enkä vaihtaisi päikseen minkään suuren kaupunki omakotitaloon jos siellä pitäisi elää loppuelämä.


      Aloittajan kämppä tarkoittaa aina huoneistoa eli ei omaa taloa, maata. Rivitalon tai kerrostalon saa järkevällä hinnalla joku ostettua 15 000 - 50 000 eur, myytyä samalla. Hinnat on suhteessa uuden kerrostalon tai rivitalon valmistuskustannuksiin sisältäen tontin oston, linjassa. Ei makseta, ilmaa ja satoja tuhansia euroja huoneista ja pitkiä aikoja korollista asuntolainaa pankille.

      Eikä tämä esimerkki ole itä-Suomessa, kaikkialla mahdollista näin hyvään elämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3445
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      105
      1756
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      247
      1455
    4. 74
      1356
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      65
      1243
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1107
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1099
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      937
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      883
    Aihe