Perskules kuin nuo nykyaikaiset rallicross-autot menevät kuin raivot härät!!!

Anonyymi-ap

💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪 TYKKI PUHUU ! ! ! 💪💪💪💪💪💪💪💪💪

Olin Kouvolassa katsomassa rallicrossia ja yllätyin miten tehokkaita noi kuninkuusluokan nykyautot ovat. Jostain luin, että yli 700 hv.

Onhan ne paljon rajumpia autoja mitä oli Suomen mm-rallissa. Rallicross-autoissa se voima oikein näkyy, aina saa asvaltillakin poikittain ja pidon salliessa kiihtyvyys on ihan järjetön.

Eipä ollut luokan ainoalla polttomoottoriautolla (Rytkönen) mitään mahkuja, vaikka käytti sääntöjen vastaisia temppuja. Sähköautot ottivat neloisvoiton. Melkein pelottava se nopeusero, kun sähköauto saa tyhjää rataa eteensä.

Viikonlopun nopein oli Grönholm, joka olisi voittanut melko varmasti, jos Rytkönen ei olisi ajanut päin finaalissa. Perkeleen Rytkönen! ✊✊✊!!!!

10

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luulin että se kilpailu oli kymiringillä....

    • Anonyymi

      Sähköautot pilasivat koko lajin. Nyt pääsarjaa yritetään vielä nostaa kuolleista, mutta todennäköisesti heikolla menestyksellä. Muutama kuski ajaa mukamas maailmanmestaruudesta.
      Ikävä on 80-luvun huikeita EM-rallicrosseja Ahvenistolla. Oli 15 000 katsojaa. Oli tunnelmaa ja tilanteita!

      • Anonyymi

        Ei tainnu kymiringillä ihan olla yhtä paljon....🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Ei tainnut ei. AKK tosin väittää tiedotteessaan, että "Suomalaiskuljettajat olivat iloisia saadessaan ajaa runsaan kotiyleisön edessä historiallisen kilpailun".
      Joku paikalla ollut voisi kertoa, miten paljon sitä runsasta kotiyleisöä todellisuudessa suunnilleen oli. Muutama sata?

      • Anonyymi

        1000-1500hlö/päivä sellainen valistunut arvio kävijöistä tuossa viimeviikonlopun kisatapahtumassa. Ihmiset senverran "hajoavat" alueelle (istumakatsomoa lukuunottamatta) että arviointi hieman haastavaa.


    • Anonyymi

      Niinkaun kun yritetään väkisin sähköistää tämäkin laji älyttömän kalliilla sähköautoilla, niin se tulee loppumaan...ajettaisiin vaan halvemmilla polttomoottori autoilla niin kauan kun saadaan sähköautot järkevän hintaisiksi...ja jos ne yleensä isoa yleisöä kiinnostaa....

      • Anonyymi

        Et tainnut tietää, että yksi kausi fossiililla maksaa enenmmän kuin nykyaikaisella rallicross-autolla....


    • Anonyymi

      Ei pidä paikkaansa

      • Anonyymi

        Ei todellakaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      529
      2619
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2240
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      206
      2206
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1648
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1499
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1416
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1369
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1181
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      94
      1151
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1055
    Aihe