Yksitehojen ja lukulasien ero?

Anonyymi-ap

Edes AI ei osannut vastata tyhjentävästi.

Mikä olennainen ero on lukulasien ja yksiteholasien välillä silloin kun yksiteholasit on tehty korjaamaan lähinäköä?

Jos yksiteholasit korjaavat lähinäköä ne korjaavat samaa asiaa kuin lukulasit. Sekä lukulasit että yksitehot optimoidaan yleensä n.30-40 cm etäisyydelle. Kummankin lasityypin vahvuus kattaa koko linssin.

AI sanoo euroksi vain että lukulasit ovat yleensä vahvemmat kuin yksitehot. Miksi jos tarkoitus on korjata sama asia, eli lähelle näkeminen?

6

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ikänäkö ja kaukonäköhön ovat sama asia. Eli näkökyky lähelle on heikko ja kauas parempi.

    • Anonyymi

      Lähialueelle kohdistetut yksiteholasit ovat juurikin lukulasit.

      • Anonyymi

        Ne eivät ole sama asia. Jostakin syystä lukulaseissa on yleensä suurempi voimakkuus samalle henkilölle. Jos siis hankit optikkoliikkeestä lukulasit niiden tehot ovat suuremmat kuin yksiteholasien.

        Lukulaseilla ja yksitehoilla tarvitaan erilliset reseptitkin, näin ohjeistettiin.

        Näyttöpäätelasitkin ovat eri asia kuin nämä vaikka nekin ovat lähilasit.


    • Anonyymi

      1-teholasit korjaavat näköä joko lähelle tai kauas. Eli yhdelle etäisyydelle.

      Lukulasit ovat tarkoitettu vain lukemiseen, näkö on hyvä vain pienellä alueella. Lähelle korjaavilla 1-teholasella taas voidaan suurentaa hyvän näkemisen aluetta.
      Käytännössä: lukulaseilla näet hyvin esim. 30 cm - 50 cm etäisyydelle, 1-teholaseilla voidaan saada hyvä näkö esim. 30 cm - 100 cm etäisyydelle.

      Ikänäkö ja kaukonäkö EIVÄT ole sama asia. Ikänäkö johtuu mykiön adaptoitumiskyvyn heikkenemisestä mykiön jäykistyessä iän myötä. Lähinäkö heikkee ensin, mutta jossain vaiheessa ikänäkö usein heikentää myös kaukonäköä jonkin verran.

      • Anonyymi

        Kiitos selventävästä vastauksesta!☺️

        Mistä kaukonäkö sitten johtuu?

        Onko sillä kuitenkaan väliä korjataanko ikänäköä lukulaseilla vai yksiteholaseilla? Eihän lähinäön heikkenemisen syy vaikuta siihen millä laseilla ongelma korjataan?

        Ymmärsinkö oikein että yksitehoja voi käyttää koko ajan esim kadulla kävellessä koska hyvän näön alueen etäisyys on suurempi kun lukulaseja käytetään vain lukiessa? Yksitehot ovat siis helpompi vaihtoehto arjessa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos selventävästä vastauksesta!☺️

        Mistä kaukonäkö sitten johtuu?

        Onko sillä kuitenkaan väliä korjataanko ikänäköä lukulaseilla vai yksiteholaseilla? Eihän lähinäön heikkenemisen syy vaikuta siihen millä laseilla ongelma korjataan?

        Ymmärsinkö oikein että yksitehoja voi käyttää koko ajan esim kadulla kävellessä koska hyvän näön alueen etäisyys on suurempi kun lukulaseja käytetään vain lukiessa? Yksitehot ovat siis helpompi vaihtoehto arjessa?

        "Mistä kaukonäkö sitten johtuu?" --- Mitä tarkoitat? Kaukonäkö = ihminen näkee kauas, paremmin tai huonommin. Jos tarkoitat huonoa kaukonäköä, johtuu se siitä, etttä silmämuna on lian lyhyt tai silmän pinta ei ole tarpeeksi kupera, jolloin kauas katsoessa valonsäteet taittuvat silmänpohjan "taakse", eivät tarkan näkemisen alueelle.

        Ikänäön edetessä lähinäkö heikkenee, tarkoittaa sitä, että se tarkan näkemisen etäisyys siirtyy koko ajan kauemmaksi. Aluksi riittää lukulasit, näet esim. kännykkää lukea niillä. Jossain vaiheessa siirrät sitä kännyä kauemmas ja kauemmas nähdäksesi, sitten ehkä tarvitset lähinäkemiseen tarkoitetut 1-teholasit (saadaan sitä tarkan lähinäkemisen aluetta vielä vähän kauemmas) ja kun ei käsivarren pituus enää riitä, eivät riitä myöskään 1-teholasit.

        Ja ei, et näe kauas hyvin, jos pidät lähinäköä korjaavia 1-tehoja koko ajan ulkoillessasi. Ne ovat tarkoitettu lähinäkemiseen, kuten jo sanottiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      225
      4145
    2. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      3595
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      36
      3519
    4. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      118
      3487
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      24
      3447
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      113
      3306
    7. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      15
      3296
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2954
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      251
      2481
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      19
      2405
    Aihe