Laatoitustyöt toiminimellä?

Anonyymi-ap

Hei!

Minä olen suunnittelemassa työelämään palaamista kolmen vuoden poissaolon jälkeen. Syynä työuupumus. Olen 41-vuotias pirkanmaalainen mies ja laatoitusalan entinen yrittäjä (lopetettu osakeyhtiö). Minulla on myös toiminimi, jolla en ole 15 vuoteen tehnyt yhtään mitään. Ajattelin sillä lähteä liikenteeseen.

Tekisin aliurakkaa yhdelle pesuhuonesaneerauksia tekevälle urakoitsijalle. Ostaisin pakettiauton henkilökohtaisiin nimiin ja parilla tonnilla työkaluja. Verotuksellisesti ja hallinnollisesti varmaan järkevin tuo toiminimi? Saisin kaikista työhön liittyvistä pakettiautolla ajoista kilometrikorvauksen vähennettyä verottajalle, enkö?

Mitä mieltä kukin? :)

6

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huolehdi että sulla on joku toinenkin asiakas, tai verottaja tulkitsee tuon äkkiä työsuhteeksi ja työttömyysmaksujen veronkierroksi.

      • Anonyymi

        Hyvä neuvo. Olen kuullut tuon ennenkin. Mitä mieltä olet kevytyrittäjä -mallista?


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kanataa alkka.minäki yritäjä ja kauppa tieten kanididaani

    • Anonyymi

      Mitä mieltä te olette Cocraftin akullisista sähkötyökaluista rakennustöissä? Onko akuissa riittävästi tehoa ja kestävätkö laitteet käyttöä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      39
      4017
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      268
      3961
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      135
      3497
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      87
      3470
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2337
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1833
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      61
      1729
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1640
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      33
      1558
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      93
      1495
    Aihe