Terve Macciläiset
Olen itse PC-mies, mutta vakavasti ajatellut Billin hyllyttämistä...
Mutta ennen sitä pitäisi säästää. Voisiko joku teistä kertoa, mikä Omppu kannattaisi hankkia, jos ei uusimpaan ole varaa. Tarkoitus olisi suunnitella ja toteuttaa mainoksia, kuvamanipulaatiota, mallinnusta jne. Missä hintaluokassa liikuttaisi, jos kaipaan tälläistä suorituskykyä ompulta.
Sitten onko olemassa hyvää emulaattoria, jolla saisi macissä pyörimään myös PC:n ohjelmat, koska Billy on saanut minutkin pikkurillinsä ympärille, niin olen satsannut omaisuuden PC-ohjelmiin. Tärkeätä olisi siis saada Macissä pyörimään myös PC-ohjelmat.
Ennen koko Macciin vaihtoa, sattusiko joku tietämään ohjelmaa, millä voisi harjoitella Macin käyttistä XP:llä. Olisi hyvä päästä tutustumaan Ompun UI:n saloihin ennen varsinaista ostopäätöstä.
T: Tuleva Mäcci
Olen itse PC-mies, mutta vakavasti ajatellut Billin hyllyttämistä...
Mutta ennen sitä pitäisi säästää. Voisiko joku teistä kertoa, mikä Omppu kannattaisi hankkia, jos ei uusimpaan ole varaa. Tarkoitus olisi suunnitella ja toteuttaa mainoksia, kuvamanipulaatiota, mallinnusta jne. Missä hintaluokassa liikuttaisi, jos kaipaan tälläistä suorituskykyä ompulta.
Sitten onko olemassa hyvää emulaattoria, jolla saisi macissä pyörimään myös PC:n ohjelmat, koska Billy on saanut minutkin pikkurillinsä ympärille, niin olen satsannut omaisuuden PC-ohjelmiin. Tärkeätä olisi siis saada Macissä pyörimään myös PC-ohjelmat.
Ennen koko Macciin vaihtoa, sattusiko joku tietämään ohjelmaa, millä voisi harjoitella Macin käyttistä XP:llä. Olisi hyvä päästä tutustumaan Ompun UI:n saloihin ennen varsinaista ostopäätöstä.
T: Tuleva Mäcci
Vastaukset 21
Vanhimmat
Joku hyvä ohjekirja, ei pitäisi maksaa paljoa. Niitä on kuulemma todella hyviä.
Löytyy ohjelma nimeltä Virtual PC. Sillä emuloi mutta vaatii koneelta. Siis joku pöytä G5 olisi ihan hyvä olla. Ne maksaa hieman kyllä, mutta ovat hintansa arvoisia.
kumpaankin suuntaan. Kannattaisiko odottaa ensi vuoden Intel-Maceja? Niissä saa hankkimasi Wintoosa-softat pyörimään hyvinkin nopeasti, kun varsinaista emulointia ei edes tarvita. Emulointi on totiseen käyttöön usein liian hidasta, mutta menettelee moneen kevyempään tarkoitukseen kuten Windowsissa toimiviin karttaohjelmiin, hakuteosromppuihin ja sellaisiin. Lisäksi paras emulaattori (M$ Virtual PC) on aika kallis.
Macin emulointi PC:ssä kuuluu olevan vielä hitaampaa, mutta jos kiinnostaa, niin ohjelmat nimeltä PearPC ja CherryOS ovat tähän tarkoitukseen.
Jos PC-ohjelmien käyttö on elinehto, joudut odottamaan niille sopivaa Macia ainakin puoli vuotta, joka tapauksessa ensi vuoden alkupuoliskolle.
Jos voit säilyttää nykyisen PC:si toistaiseksi rinnalla, tilanne on tietysti toisennäköinen. Voitko? Mikä on Mac-budjettisi?
Terve ja kiitos vastauksistanne ja linkeistä
Budjetti on auki vielä, vasta tietojen keräilyä tässä vaiheessa.
Näillä näkymin odottelen ensivuoteen.
Minäkin olen alustamassa PC:ni vaihtoa Maciin. Pääasiassa käyttö nettisivujen tekoa, kuvankäsittelyä, taittoa ja paljon tekstinkäsittelyä.
Hankintalistalla on 12" PowerBook, 1512 Gb muistia ja iso ulkoinen näyttö. Ja tähän asti olen pitänyt suunnitelmaani erinomaisena; Macissa loistavat langattomat ominaisuudet (näppis, datan siirto...) ja pieni ja kevyt kone kulkee hyvin mukana. Akun kesto näissä kannettavissa myös ihan omaa luokkaansa.
Kertokaa toki joku jos olen lyömässä kirvestäni kiveen. Olen siinä luulossa että tuolla satsilla taitan ja teen graffaa melko mukavasti ja kun kone on usein käytössä muualla kuin työhuooneessa, juuri pieni ja keveä kone, jossa on tehoa kovempaan käyttöön, tuntuu hyvältä ratkaisulta.
Tuotanoin mitenkäs Excel pyörii Mäkissä? Pyöriikö ollenkaan? Niin ja toimiiko Excelin makrot? Se olisi ehtona, olen saanut tarpeeksi viruksista (4 kertaa joutunut siivoamaan koneen kahden vuoden aikana) ja koneen käyttö olisi Exceliä ja surffausta pääasiassa. Internet Explorer taitaa Mäkissä ollakin (ainakin kaverin imäkissä sellainen oli noin 1-2 v. sitten).
Aloita vaikka tuolta >> http://www.apple.com/fi/switch/questions/
Ja toiseksi, miksi ihmehessä pitäisi käyttää IE:tä, edes PC:ssä? Moni selain on tietoturvaltaan ja käyttöominaisuuksiltaan mennyt huimasti IE:n edelle.
Jos tekee kotisivuja, niin pitää myös varmistaa, että sivut toimivat enemmistöjen selaimella. On nimittäin montaa kertaa tuli tehtyä standardimukaiset ja validit sivut, jotka ovat toimineen kaikilla selaimilla Macissa, mutta WIndowsin IE:lla eivät edes avautuneet.
PS: Ja vastaus kysyjälle, Microsoft on lopettanut IE selaimen kehityksen Macille, saatavilla on vain joku tosi vanha versio. (5.x)
>On nimittäin montaa kertaa tuli tehtyä standardimukaiset ja validit sivut, jotka ovat toimineen kaikilla selaimilla Macissa, mutta WIndowsin IE:lla eivät edes avautuneet.
Ja kenenkähän syy se on, jos standardinmukeiset sivut ei toimi?
Eikö olisi asianmukaista osoittaa reklamaatio sylttytehtaalle eli MS:lle!
Tämä voi tulla järkytyksenä monelle PC-käyttäjälle, mutta Excel tehtiin ja julkaistiin ensin Macille lähes pari vuotta ennen Windows-versiota...
http://fi.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Excel
Ja miten se liittyy kysymykseen: mihin IE:tä tarvitaan?
että IE:tä tuskin kannattaa pitää laadun kriteerinä edellä esitettyjen faktojen perusteella.
Itse teen sivuja, ja mielestäni sivu on laadukas vain jos se toimii yleisimmillä selaimilla, eli myös IE:llä. Ja jotta voisin varmistaa, että sivu on laadukas, tarvitsen IE:n. Eikä asialla ole mitään tekemistä sen kansa, kuinka hyvä on itse IE-selain vaan, että työni lopputulos on hyvä, se on tärkeätä.
Internetin toimivuus perustuu määriteltyjen standardien noudattamiseen. Kuvaamasi standardia ymmärtämättömien sovellusten suvaitseminen ja jopa hemmottelu ei edistä tätä periaatetta.
Se edistää vain MSn tavoitetta standardien vesittämiseen ja käyttäjien kahlitsemista omiin tuotteisiinsa.
Kolme minuuttia sitten se oli ÄitisOnGates, nyt se on jo Mäkkihöperö... Onko sekin määriteltyjen standardien noudattamista?
PS: Kerro muuten sen työnantajallesi, kun teet yritykselle sivut, jotka eivät toimi yli 80% mahdollisella asiakkaalla. Hän varmasti osaa arvosta periaatteesi, ja antaa sen mukaisen palkkion.
Edelleen sivuista voi tehdä standardien mukaisia ja silti ne toimivat jopa IE:llä.. Tekijästä se on kiinni. Jos sivu halutaan näkyviin useilla selaimilla, on se sivu niin toteutettava. Jos taas ei kiinnosta miten sivut eri selaimilla näkyy, niin se asenne on valitettava. Kaupalliset sivustot kuitenkin on syytä toteuttaa niin, että toimii mahdollisimman kivuttomasti mahdollisimman monilla selaimilla.
>Kolme minuuttia sitten se oli ÄitisOnGates, nyt se on jo Mäkkihöperö...
Jos faktat ei ole hallussa, niin parasta olla hiljaa.
Viittaamasi nimimerkin tyylikin on minulle täysin vierasta.
Olen sanottavani sanonut eikä henkilökohtaiset asiattomuudet kuulu tapoihini saati tämän palstan aihepiiriin.
Valitettavaa on vain se, kun jotkut selaimet eivät osaa näyttää standardinmukaisia sivuja ja jotkut pitävät sitä laadun osoituksena.
>Jos faktat ei ole hallussa, niin parasta olla hiljaa.
Ja mitkä faktat, saanko kysyä? Ainoastaan siinä täällä yrität todista typeryytesi, typerillä viesteillä aiheen vierestä.
Sinulle kerrottiin jo mihin IE:ta tarvitaan ja mihin sitä käytetään. Kukaan ei ole puhun IE:n paremmuudesta, eikä sen laadusta. Jos sinä jostain syystä sait sellaisen kuvan, niin kannattaisi opetella lukemaan ja ymmärtämään lukemasi.
'Faktoilla' viittasin luonnollisesti juuri edellä siteeraamaani perättömään väitteesen toisen nimimerkin käytöstä. Oliko se todella noin vaikea tajuta? Mainitsit jotain luetun ymmärtämisestä...
Jos typeryyttä on se että haluaa Internetin pysyvän toimivana, en näe siinä mitään häpeämistä.
Toivottavasti nyt kaikki ovat tyytyväisiä.
Jopajoo. Nyt ekaksi sellainen asia että Macissä pyörivä Internet Explorer on versio 5.23 muistaakseni ja siinä ei ole mitään samaa kuin Windowsin IE:ssä. Tuo Macin IE on bugittomampi kuin vastaava Windowsin IE. Mutta sitten on tuo IE 6.0 Windowsille taas... No, missään tapauksessa ei kannata enempää tuhrata aikaa Mac IE:n kanssa pelaamiseen, sitä harvat käyttää ja se nyt toimii kiitettävän hyvin sinnepäin kun sivut on tehty jotenkuten toimiviksi esim Windowsin IE:tä varten.
Jos Macillä aiot tehdä nettisivuja niin VirtualPC on pakkohankinta. Koska sivut on pystyttävä testaamaan myös Windowsin selaimilla. En tiedä saako VirtualPC:hen useampaa Windowsin asennusta, mutta ainakin iEmulator:iiin saa kuusi kappaletta erilaisia PC konfiguraatioita. Tällöin pystyy testaamaan samassa koneessa useammalla IE:n versiolla.
"Ennen koko Macciin vaihtoa, sattusiko joku tietämään ohjelmaa, millä voisi harjoitella Macin käyttistä XP:llä."
Tutustu vaikkapa sivuun: http://osx.portraitofakite.com/index2.htm
(itse en ole tosin kokeillut kuinka homma toimii, joten omalla vastuulla...)
Kiitos Nim!
Asensin ohjelman eli Flyakiten (MAC OS X) XP:lle ja toimii ilman mitään feiluja.
Hieno-ohjelma. eikä tosiaan ole vielä bugeihin jumittunut.
Taidanpa pitää nämä asetukset sen aikaa kun PC:llä rävellän, eli melkoisen kauan kun kaksi kuukautta sitten oli töitä enemmänkin ja verottaja ottaa alvit...:(
Tuo ohjelma vaikuttaa mielenkiintoiselta.
Miten se ladataan omalle koneelle?
Kun englannin kieli ei ole hallussa niin kysyn neuvoa, Kiitos.