Minä en ole kuullut muunkaan maalaisten ruiskuttavan raakaa hunajaa härän sisäfileeseen – se on käytännössä mahdotonta ja vähintäänkin melkoisen tehoton temppu.
Hunajan viskositeetti on niin korkea, että tyypillinen marinadi- tai injektointiruisku ei pysty vetämään tai työntämään sitä lihaskudokseen.
Ruiskut ovat räjähtämisalttiita: paine karkaa, liha repeää ja hunaja leviää sinne tänne.
Fileeseen mahdollisesti päätyvä hunaja ei kunnolla imeydy: hunaja jähmettyy kudosten välissä eikä leviä tasaisesti.
Injection-marinointia kannattaa hyödyntää, mutta ei härän sisäfileeseen ja tee se ohuilla, veteen tai viiniin ohennetuilla marinadeilla, joissa on esimerkiksi:
- Suolaa ja sokereita (kosteutta ja makua sitovia)
- Nestemäisiä rasvoja (öljyt, sulatettu voi)
- Etikkaa, viiniä tai citrusmehua (pehmentämään lihaskuituja)
- Mausteuutteita (valkosipuli, yrtit, liemijauhe)
Jos haluat hunajan makeuden lihansyvyydessä, paras tapa on
1. Laimentaa hunaja lämpimään veteen tai viinietikkaan (honey brine)
2. Injektoida ohuena liuoksena ja
3. Glaseerata loppuvaiheessa vielä kuumalla grillillä tai uunissa sipaisten pinnan karamellisoitumiseksi
Oletteko koskaan kuullut thaimaalaisen ruikuttavan hunajaa injektioruiskulla sisäfileeseen
8
82
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Joo on se niin väärin mutta jälleen mikä pääasia, aktivoiduit aiheesta varsin nopeasti.
Hunajan viskositeetti on tärkeä, muista se kokatessasi.- AnonyymiUUSI
Röh röh kviik... kyllähän se olet sinä, Posso Pasanen, joka tässä aloituksella aktivoitiin. Alle 10 minuuttia, aika hyvin 55555
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Röh röh kviik... kyllähän se olet sinä, Posso Pasanen, joka tässä aloituksella aktivoitiin. Alle 10 minuuttia, aika hyvin 55555
Väittihän tämä sama idiootti, satokausi sensei, että massaman curry on intialainen ruoka.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Röh röh kviik... kyllähän se olet sinä, Posso Pasanen, joka tässä aloituksella aktivoitiin. Alle 10 minuuttia, aika hyvin 55555
Muista, ei raakaa hunajaa ruiskuun, se voi räjähtää.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Väittihän tämä sama idiootti, satokausi sensei, että massaman curry on intialainen ruoka.
Jaahas että nyt jutut muuttuu aiheeseen satokausisensei, kaikkea se Savolainen keksiikin irvailujensa tueksi.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Väittihän tämä sama idiootti, satokausi sensei, että massaman curry on intialainen ruoka.
Joo muistan tämän. Valehteli vielä syöneensä intialaista massaman currya Intiassa ja kävi Hua Hinin intialaisessa ravintolassa ja kuvasi intialaisen curry annoksen väittäen sen olevan massaman currya vaikka se annos oli ravintolan nettisivuilla ihan jotain muuta intialaista currya mikä ei edes näyttänyt massaman curryltä.
Kymmenen vuotta Thaimaassa eikä tiedä maasta mitään, kehtaa vielä kehua korkealla yleissivistyksellään, tämä hunajaposso.
Massaman curry on nimenomaan thaimaalainen ruoka, vaikka siinä on vaikutteita Persiasta, Intian niemimaalta ja Malaijiasta. Massaman lukeutuu Thaimaan kansallisiin curryihin ja sitä pidetään yhtenä maan klassikkoruokalajeista.
Historiallisesti massaman curry sai muotonsa 1600-luvulla Ayutthayan kuninkaallisessa hovissa, kun muslimikauppiaat toivat mukanaan mausteita (kaneli, kardemumma, neilikka, tähtianikset) Intian ja Persiasta. Nämä yhdistyivät paikallisten thairaaka-aineiden (sitruunaruoho, galanga, kaffirlimetin kuori, kalakastike, tamarindi) kanssa, ja lopputuloksesta kehittyi ainutlaatuinen, lempeä mutta kermaisen aromaattinen curry.
Joku, sivistymätön juntti örvelö, joka ei tunne ruoan historiaa, saattaa olettaa massamanin olevan intialaista sen “lähi-itämäisten” mausteiden vuoksi. Todellisuudessa intialaiscurryt eroavat mm. mausteprofiililtaan (usein voimakkaampia chilin, kurkuman ja korianterinsiementen käyttöä) ja valmistustavoiltaan. Massamanin ainutlaatuinen yhdistelmä ulkomaisia mausteita ja thaimaalaisia tuorekasviksia on tehnyt siitä pysyvän osan Thaimaan ruokakulttuuria.
- AnonyymiUUSI
Kiitos Senssu sisä file hunaja marinointi vinkistä, ostin tee se itse tekniikasta kiinnostuneena, abteekista, lääke ruskun 50 milli litraa, ja yhdistin sen miesten katetriin, 40 centti metriä... sisä filettä ei geggemau jääkaapissani olut, testasin HK jauhelihafileeseen, ja hyvin upposi, grilliä en viitsinyt 4 aikaan aamu yöllä lämittää, laitoin micro aalto unissa.
By NumBall- AnonyymiUUSI
Sensulla ja NumBallilla uusi yhdistävä asia ollen eturauhasvaivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205293- 501361
- 11797
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58768- 46752
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52737Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49726Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8724Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132715- 45714