Minä en ole kuullut muunkaan maalaisten ruiskuttavan raakaa hunajaa härän sisäfileeseen – se on käytännössä mahdotonta ja vähintäänkin melkoisen tehoton temppu.
Hunajan viskositeetti on niin korkea, että tyypillinen marinadi- tai injektointiruisku ei pysty vetämään tai työntämään sitä lihaskudokseen.
Ruiskut ovat räjähtämisalttiita: paine karkaa, liha repeää ja hunaja leviää sinne tänne.
Fileeseen mahdollisesti päätyvä hunaja ei kunnolla imeydy: hunaja jähmettyy kudosten välissä eikä leviä tasaisesti.
Injection-marinointia kannattaa hyödyntää, mutta ei härän sisäfileeseen ja tee se ohuilla, veteen tai viiniin ohennetuilla marinadeilla, joissa on esimerkiksi:
- Suolaa ja sokereita (kosteutta ja makua sitovia)
- Nestemäisiä rasvoja (öljyt, sulatettu voi)
- Etikkaa, viiniä tai citrusmehua (pehmentämään lihaskuituja)
- Mausteuutteita (valkosipuli, yrtit, liemijauhe)
Jos haluat hunajan makeuden lihansyvyydessä, paras tapa on
1. Laimentaa hunaja lämpimään veteen tai viinietikkaan (honey brine)
2. Injektoida ohuena liuoksena ja
3. Glaseerata loppuvaiheessa vielä kuumalla grillillä tai uunissa sipaisten pinnan karamellisoitumiseksi
Oletteko koskaan kuullut thaimaalaisen ruikuttavan hunajaa injektioruiskulla sisäfileeseen
11
260
Vastaukset
- Anonyymi
Joo on se niin väärin mutta jälleen mikä pääasia, aktivoiduit aiheesta varsin nopeasti.
Hunajan viskositeetti on tärkeä, muista se kokatessasi.- Anonyymi
Röh röh kviik... kyllähän se olet sinä, Posso Pasanen, joka tässä aloituksella aktivoitiin. Alle 10 minuuttia, aika hyvin 55555
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Röh röh kviik... kyllähän se olet sinä, Posso Pasanen, joka tässä aloituksella aktivoitiin. Alle 10 minuuttia, aika hyvin 55555
Väittihän tämä sama idiootti, satokausi sensei, että massaman curry on intialainen ruoka.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Röh röh kviik... kyllähän se olet sinä, Posso Pasanen, joka tässä aloituksella aktivoitiin. Alle 10 minuuttia, aika hyvin 55555
Muista, ei raakaa hunajaa ruiskuun, se voi räjähtää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väittihän tämä sama idiootti, satokausi sensei, että massaman curry on intialainen ruoka.
Jaahas että nyt jutut muuttuu aiheeseen satokausisensei, kaikkea se Savolainen keksiikin irvailujensa tueksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väittihän tämä sama idiootti, satokausi sensei, että massaman curry on intialainen ruoka.
Joo muistan tämän. Valehteli vielä syöneensä intialaista massaman currya Intiassa ja kävi Hua Hinin intialaisessa ravintolassa ja kuvasi intialaisen curry annoksen väittäen sen olevan massaman currya vaikka se annos oli ravintolan nettisivuilla ihan jotain muuta intialaista currya mikä ei edes näyttänyt massaman curryltä.
Kymmenen vuotta Thaimaassa eikä tiedä maasta mitään, kehtaa vielä kehua korkealla yleissivistyksellään, tämä hunajaposso.
Massaman curry on nimenomaan thaimaalainen ruoka, vaikka siinä on vaikutteita Persiasta, Intian niemimaalta ja Malaijiasta. Massaman lukeutuu Thaimaan kansallisiin curryihin ja sitä pidetään yhtenä maan klassikkoruokalajeista.
Historiallisesti massaman curry sai muotonsa 1600-luvulla Ayutthayan kuninkaallisessa hovissa, kun muslimikauppiaat toivat mukanaan mausteita (kaneli, kardemumma, neilikka, tähtianikset) Intian ja Persiasta. Nämä yhdistyivät paikallisten thairaaka-aineiden (sitruunaruoho, galanga, kaffirlimetin kuori, kalakastike, tamarindi) kanssa, ja lopputuloksesta kehittyi ainutlaatuinen, lempeä mutta kermaisen aromaattinen curry.
Joku, sivistymätön juntti örvelö, joka ei tunne ruoan historiaa, saattaa olettaa massamanin olevan intialaista sen “lähi-itämäisten” mausteiden vuoksi. Todellisuudessa intialaiscurryt eroavat mm. mausteprofiililtaan (usein voimakkaampia chilin, kurkuman ja korianterinsiementen käyttöä) ja valmistustavoiltaan. Massamanin ainutlaatuinen yhdistelmä ulkomaisia mausteita ja thaimaalaisia tuorekasviksia on tehnyt siitä pysyvän osan Thaimaan ruokakulttuuria. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Röh röh kviik... kyllähän se olet sinä, Posso Pasanen, joka tässä aloituksella aktivoitiin. Alle 10 minuuttia, aika hyvin 55555
Tässä rakkaille minuutin vidiolla
https://www.youtube.com/shorts/O2E3ZIUho04
ruiskutetaan injeltioruiskulla junajaa sisään sisä fileseen.
> § < - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä rakkaille minuutin vidiolla
https://www.youtube.com/shorts/O2E3ZIUho04
ruiskutetaan injeltioruiskulla junajaa sisään sisä fileseen.
> § <Kiitos hyvästä, ohjeesta senssu, millainen ollen hyvä injegtio ruisku, tietädkö mistä niitä saa ostettua täältä simonkyllä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos hyvästä, ohjeesta senssu, millainen ollen hyvä injegtio ruisku, tietädkö mistä niitä saa ostettua täältä simonkyllä?
Sensukka on paras youtube kokki ikinä! Pasasta luultiin Kanarialla öljysheikiksi joka ajoi Golfilla haaremi mukanaan ja sitten hän jo kohta lensi öljysheikkien kanssa yksityiskoneella ensimmäisessä luokassa keittiömestarivaimon tehdessä ruokaa yksityislentokoneen keittiössä.
- Anonyymi
Kiitos Senssu sisä file hunaja marinointi vinkistä, ostin tee se itse tekniikasta kiinnostuneena, abteekista, lääke ruskun 50 milli litraa, ja yhdistin sen miesten katetriin, 40 centti metriä... sisä filettä ei geggemau jääkaapissani olut, testasin HK jauhelihafileeseen, ja hyvin upposi, grilliä en viitsinyt 4 aikaan aamu yöllä lämittää, laitoin micro aalto unissa.
By NumBall- Anonyymi
Sensulla ja NumBallilla uusi yhdistävä asia ollen eturauhasvaivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2303272Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3552933Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141957Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121483- 1221446
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4621360Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171330