Naiset haluaa tanssia bahataa

Anonyymi-ap

vaikka se on intiimi tanssi ja naiset ei sitä osaa. Tuumailija

8

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älähän yleistä, ei kaikki halua

      • Anonyymi

        No ei ole mun vika jos kaikki ei osaa. Minä tanssin Bachataa. En Bahataa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei ole mun vika jos kaikki ei osaa. Minä tanssin Bachataa. En Bahataa.

        Kirjoitin haluamisesta, en osaamisesta......joten älähän yleistä


    • Anonyymi

      Bachata on romanttinen ja sensuelli paritanssi, joka on kotoisin Dominikaanisesta tasavallasta ja jota tanssitaan bachatamusiikin tahtiin. Se on sosiaalinen tanssi, jossa yhdistellään askeleisiin erilaisia vartalonliikkeitä ja kuvioita, ja se tunnetaan lähekkäin tanssimisesta ja pehmeästä lantion liikkeestä. Bachatassa on perusaskel, jossa on kolme askelta ja "tap"- tai "touch"-liike, jota toistetaan rytmissä.
      Bachatan ominaispiirteitä
      Alkuperä:
      Dominikaanisesta tasavallasta, jossa se syntyi 1960-luvulla yhdistelmästä merengueä, boleroa ja afrikkalaisia rytmejä.
      Musiikki:
      Melodinen, sensuelli ja intohimoinen musiikki, jossa on vahva tunneilmaisu ja joka tunnetaan sähkökitaran käytöstä.
      Tanssiasento:
      Yleensä romanttinen ja intohimoinen paritanssi, jota tanssitaan hyvin lähekkäin suljetussa tanssiasennossa.
      Askeleet ja vartalonliike:
      Perusaskel on kahdeksasta iskuista koostuva, ja siihen yhdistetään erilaisia kuvioita ja vartalon liikeratoja, erityisesti lantion pehmeää ja rytmikästä liikettä.
      Variaatiot:
      Tanssi on levinnyt maailmanlaajuisesti ja siihen on kehittynyt eri tyylejä, kuten bachata sensual, joiden musiikki, askelkuviot ja vartalonkäyttö voivat vaihdella, mutta perusrytmi ja -periaatteet säilyvät.
      Bachata-historiaa
      Alun perin bachata oli "köyhien ja alempiluokkaisten" musiikkia ja tanssia, ja se oli kiellettyä.
      Ajan myötä se on kuitenkin noussut Dominikaanisen tasavallan kulttuurimerkeiksi ja levinnyt maailmanlaajuiseksi ilmiöksi, jota tanssitaan nykyään tanssikouluissa ja klubeilla ympäri maailmaa.

    • Anonyymi

      Pitäisi osata standardikuviot.

      • Anonyymi

        Bahata on luova tanssi, eikä hiihtämistä.


    • Anonyymi

      Turhanpäiväistä vääntelyä ja hinkkaamista, ei kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      541
      1778
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe