Koiran raskas läähätys

Anonyymi-ap

Hei. Toivoisin apua/neuvoja koiramme voitiin liittyen. Koira on noin 4 vuotias rescue, 20 kg. Perheemme koiralla on ollut ripulia noin 3 päivää ja tänään se on oksennellut 5 kertaa. Käytimme sitä eläinlääkärille, joka antoi pahoinvointilääkettä suoneen. Hän neuvoi ruokkimaan helposti sulavaa ruokaa sekä antamaan vettä. Kuivunut koira ei ollut kuulemma. Hän neuvoi että jos koira ei oksenna tänään, sitä ei tarvitse viedä eläinlääkäriin vaan se toipuu kotona.
Se ei ole oksentanut mutta sillä ei ole ruokahalua. Eläinlääkärin mukaan tärkeintä on se, että se juo.
Tällä hetkellä se hengittää raskaasti ja kuolasi vähän n. Tunti sitten.
Ajattelin, että sillä on varmaan vatsa kipeä jos sillä jokin vatsatauti on. Se joi vettä ehkä n. 1/4 kupillista monesta kupista eli en tiedä tarkkaan kuinka paljon.
Tarvitseeko huolestua ja viedä takaisin eläinlääkäriin, voiko esim veden juonti aiheuttaa mahalaukun kiertymän? Tarvitsisin nopeasti vastauksia, koska eläinlääkäri ei ole pitkään enää auki.

5

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanon vielä, että en osaa sanoa, onko vatsa turvonnut. Koira makoilee mutta hengittää edelleen hieman raskaasti. Kokeilin kädellä vatsaa eikä koira vastustellut. Jos vatsa olisi vähänkään turvonnut, olisiko se silloin kova ja aristelisiko koira sitä enemmän?

      • Anonyymi00005

        VIE PAREMPAAN ELÄINL''K'RIIN JA käytä tervettä järkeä olematta täällä ottamassa valopaiden amatöörien vastauksia,vastuuta ihminen.


    • Anonyymi

      Voin tarjota auttavan panokseni.

    • Anonyymi

      Miten kävi, paraniko vointi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1925
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      100
      957
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      564
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe