kerrostaloremontti

Anonyymi-ap

Kerrostaloon tulee vesijohto remontti. Talossa alkujaan kolmenlaisia asuntoja. Näiden varustelu ja rakenne ovat olleet aikanaan samat. Koko eri
Vuosien varrella asuntoon jos toiseenkin on tehty remontteja. Tulevassa vesijohto remontissa putket viedään katonrajass jolloin putket peitetään joko laskemalla kattoa tai koteloimalla. Joissakin on katto jo laskettu tulevaa remonttia varten jolloin tila putkille on valmiina. Joihinkin on esim. WC putket ja kalusteet vaihdettu remonttien yhteydessä.
Taloyhtiön hallitus eikä isännöitsijä osaa sanoa minkälainen tarve ja sen myötä hinta eri asuntoihin tulee. Hinta on määritelty sillä periaatteella että kaikkiin tulee kaikki.
Kun pyydetään hallitusta määrittelemään, esittämään hankesuunnitelma niin se esittää aina korjauksen kustannusarvion joka on tietysti remonttiin nähden ylihintainen.
Kun hallitukselta kysytään esim montaka WC tutkituista on laskelmassa. Kaikki, on vastaus tai jos kysytään montako on aiemmin tehty, emme tiedä. On vastaus
Toisin sanoen, miten taloyhtiö voi vaatia hankesuunnitelma jossa on jokainen asunto määritelty mitä siihen tehdään. Mielestäni tämä tieto vaikuttaa myös asunnon omistajan maksu määrään.
Anteeksi, tuli pitkä sepustus, mutta hankala on tilanne

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      > Kun hallitukselta kysytään esim montaka WC tutkituista on laskelmassa. Kaikki, on vastaus tai jos kysytään montako on aiemmin tehty, emme tiedä. On vastaus
      Toisin sanoen, miten taloyhtiö voi vaatia hankesuunnitelma jossa on jokainen asunto määritelty mitä siihen tehdään. Mielestäni tämä tieto vaikuttaa myös asunnon omistajan maksu määrään.

      No eihän korjaustarpeita kannata selvittää eikä mitään hankesuunnitelmia laatia, kun molemmat maksavat. Tilataan vaan urakoitsija tekemään jotain ja maksetaan laskut. Tulee sitten se laskun suuruus iloisena yllätyksenä. Toivottavasti hatusta vedetty budjetti riittää, ettei tarvitse lisää lainaa hakea eikä ylimääräisiä vastikkeita periä.

      Ja kun on jo ylläpito näin hyvällä tolalla, ei haittaa, ettei remontin jälkeenkään ole piirustuksia (kun ei mitään suunniteltu etukäteen), joista nähtäisiin, mitä remontissa on tehty = millaiset asennukset talossa sen jälkeen on. Riittää mukavia yllätyksiä ja kuluja myös tulevaisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3879
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3328
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      118
      1553
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1076
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe