Internetyhteyden nopeus

Anonyymi-ap

Minulla on harkinnassa internet liittymän vaihto toiselle operaattorille.

Harrastan videoiden kuvaamista YouTubeen.
Laitteistona järjestelmäkamera ja Windows 11 käyttöjärjestelmällä varustettu tietokone.

Internet liittymä on mobiililaajakaista,eli internetyhteys menne asunnosta ulos ilman johtoja. Liittymån nopeus on 400mbs. Sosiaalityöntekijän mielestä en tarvitse noin nopeaa nettiä. Olen itse erimieltä. Haluan muiden tietokoneen käyttäjien mielipiteen asiaan.

6

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      100 Megaa kai nykyään se perus liittymä.
      Joo kaikkihan haluaa parempaa, mieluiten sellaisto jossa oma laitteisto on se jarruttava tekijä.

      100M kuitu/ethernet vs 400M 4G-mobiili liitymä on verattavissa keskenään.
      Mobililaitteiden verkon nopeus vaihtelee suuresti paitsi sitten 5G joka siisrtää aika kivasti.

      Tuskin menee hermo silti jos viedo youtubeen siirtyy hitaammin, Yoytube käyttäjääkohden ei taida kovin nopeesti ottaa dataa vastaan. itse katsoin logista ja se oli noin 70M mitä oli mennyt.
      Silläperusteella 400M netti on turhasta maksamista.

      nopeasta netistä on hyötyä kun on nopea kone myös, ja selaa verkkoa hakumielessä. että sivut avautuu salaman nopeasti. siittä tulee tuskaa jos sivu kestää aueta esim 3s tai enemmän. menee hermo, mutta pitää myös muistaa että mailmalla kaikki sivut ei tule kovin lujaa vaikka itsellä olisikin vauhtia.

    • Anonyymi

      Onko aloittaja holhouksen alla, tai jotain kun sossutyöntekijä puuttuu asiaan?

      • Anonyymi

        No ainakin sinun pitäisi olla.


    • Anonyymi

      Kiova on hätää kärsimässä. Rintamat murtuilee toisensa jälkeen.

    • Anonyymi

      Sosiaalityöntekijä oli oikeassa. Et tarvitse videoita varten nopeaa liitymää koska voit lähettää videon kirjeenä. Raapustat vaan paperille videon ykköset ja nollat.

    • Anonyymi

      Noo minä olen sitä miletä, että tämä ns digi aika ei ole tarkoitettu kuin noin puolelle ihmisistä iso osa ei osaa sitä käyttää ja jo nyt ei suurin osa eläkelläisistä hala tai osaa internettiä käyttää. Lisäksi internet jo itsessään muuttuu paljon, että kaikilla sen käyttäjillä on vaikeuksia sen kanssa.
      Yleensä maailma teknistyy ja Digisoituu niin että siihen kyllästytään. Tässä muutaman vuoden kuluttua luultavasti halutaan ennemmin ammatteihin joissa ei näitä hilavitkuttimia tarvitse käyttää. Nämä kun ei toimi kuten pitäisi toimia.
      Lisäksi Internet on tullut uudeksi sodan käynnin välineeksi kuten nyt on nähty muutamissa sodissa olevan. Ihmiset tulee stressaantuneiksi ja hermostuneemmiksi juuri siitä syystä kun nää helvetin koneet ei toimi kuten pitäisi toimia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      212
      14175
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5887
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      5063
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      288
      3908
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      123
      3645
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      141
      3638
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2160
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1497
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1301
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      310
      1236
    Aihe