Täällä toisinaan näkee kirjoituksia, missä valitetaan, että koirat, niin puhdas-kuin sekarotuisetkin olisivat liian kalliita???? Suomessa nyt kuitenkin on markkinatalous ja hintoja ohjaa kulujen kattamisen lisäksi kysynnän ja tarjonnan laki. Siis hintaa ei määrää tuottaja yksin vaan myös asiakas, tuottaja ottaa niin paljon kuin asiakas on valmis maksamaan. Siis koirat ovat oikeissa hinnoissaan.
Hinnoista
Joopa
6490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta jos koirani olisi narttu ja tulisi ns. vanhinkopentuja, niin kyllä varmasti kaupittelisin pentuja (mielestäni) korkealla hinnalla, koska sillä saan karsittua nämä ihmiset, jotka ostavat pennun, kun se on niin suloinen ja halpa, mutta sitten pentu hylätään, kun siitä alkaa olla vaivaa ja rahanmenoa. Nyt minut sitten varmaan leimataan pentutehtailijaksi, mutta näin itse ajattelen.
on, että jos on vakavissaan päättänyt koiran hankkia, niin kuin minä viimeksi jälleen kerran, on se pentu aina suloinen ja " halpa " maksoi se sitten mitä tahansa.
korkeampi hinta todellakin karsii ainakin toivottavasti osan sellaisista ostajista, jotka ottavat koiran hetken mielijohteesta. jos koiran todella haluaa niin siitä on valmis maksamaan vähän enemmän. ja halpaa koiraahan ei ole olemassakaan.vaikka koira olisi puoliilmainen, ruoat, tarvikkeet ja lääkärikulut saattavat tulla yllättävänkin kalliiksi.
asun kylläkin ruotsissa. Mutta kerron nyt vertauksena että minulla on ollut muutamia kertoja kissanpentuja. Ihan tavallisia maatiaskissoja. Lehdissä on jatkuvasti ilmoituksia pennuista noin.2e/tassu ja annetaan ym. Minä en kuitenkaan tahtonut pentuja kierrätettäväksi niin laitoin hinnaksi 50e/pentu.
Puhelin soi ihan hulluna! Kaikki pennut meni ja sain myös valikoitua ihmiset kelle möin. Kyllähän monet kysyivät hinnasta, mutta perustelin. Moni ostaa uuden takin samalla hintaa ja parin vuoden päästä vaihdetaan uuteen. Jos kissa maksaa 50e ja sulla on se 15/vuotta niin onko se paljon? Siis elämää pitää arvostaa enemmän. Mielestäni eläimiä myydään liian halvalla.
Olisipa tosiaan mukava kuulla yksikin pätevä peruste, miksi joku myisi koiran tai mitään muutakaan halvemmalla kuin mitä saa.
Jokainen saa pyytää mitä haluaa, ja se ostaa kenen pers, kestää! :)