Runsas ja pitkittynyt vuoto

Anonyymi-ap

Olen 50-v ja pikkuhiljaa kuukautiset alkaneet epäsäännöllistymään eli kohti vaihdevuosia mennään. Nyt kesällä oli 2 kk tauko kokonaan kuukautisista, kunnes noin 10 pv sitten alkoi vuoto. Aluksi pari kolme päivää oli niukkaa vuotoa, kunnes alkoi runsas vuoto, joka jatkuu edelleen, nyt noin 8.-10. runsaan vuodon päivä menossa ja yhteensä vuoroa ollut jo melkein pari viikkoa. Onko kokemuksia, normaalia vaihdevuosiin liittyvää?

9

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka kuukautisten muuttuminen runsaiksi vaihdevuosia edeltävästi on useimmiten vaaratonta, on se syy hakeutua lääkärin vastaanotolle, sillä myös jotkin vuodon runsastumista aiheuttavat sairaustilat yleistyvät vaihdevuosien lähestyessä. Lisäksi runsaat kuukautiset aiheuttavat usein raudanpuuteanemiaa, mikä voidaan todeta verikokein. Runsaiden kuukautisten taustalta voi löytyä esimerkiksi myoma eli kohdun lihaskasvain, kohdun polyyppi, kohdun limakalvon liikakasvu eli hyperplasia, kohdun endometrioosi eli adenomyoosi tai jopa kohdunrungon syöpä. Joskus vuodon runsastuminen liittyy verenvuotoa lisäävään lääkitykseen tai kilpirauhasen toimintahäiriöön.

      • Anonyymi

        Tämä kopioitu jostain netistä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä kopioitu jostain netistä

        Kyllä mutta noinhan asia on. kyllä mä naisena kuule tiedän . ajattelin kuitenkin kopioida kun ein jaksa aina alkaa tehdä omaa versiota


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä kopioitu jostain netistä

        mulla on lähitulevaisuudessa vaihdevuodet edessä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        mulla on lähitulevaisuudessa vaihdevuodet edessä

        Jokaisella naisella ne on


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jokaisella naisella ne on

        mutta kun joku epäilu kun kopioin vuotojen syyt netistä etten tiedä naisena mistä vuodot voi johtua.


    • Anonyymi

      Kannaattaa aloittajan käydä gynekologilla…

    • Anonyymi

      Aloittaja on siis viime vuonna täyttänyt 50 v koska on käynyt papakokeen joukkoseulonnassa ja ei ollut häikkää. vai onko seulontaaika tänä vuonna jos olet tänä vuonna täyttänyt 50.

      Suosittelen gynekologille menoa. tai sitten voi testata itse onko vaihdevuodet alkaneet ,niitä testejä voi ostaa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4961
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4336
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1703
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe