Vuoden kurssi?

missä

Järjestetäänkö Lapin oikeustieteelliseen hakeville vuoden kestäviä valmennuskursseja? Esim. Kauppakorkeakouluun tällaisia järjestetään. Kurssipaikkana pitäisi olla Helsinki. Varmaan mahdotonta löytää tällaista kurssia, mutta eihän sitä koskaan tiedä.. netistä ei löytynyt. Olisin kiitollinen informaatiosta.

6

3509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että oikikseen

      ei vuoden kursseja järjestetä osittain siitä syystä, että pääsykoekirjat ja mitä alueita niistä luetaan julkistetaan vasta keväällä. Jos kirjoista on olemassa ajantasaiset painokset, kirjat voivat olla samat kuin edellisvuonna, mutta vaadittava alueet voivat olla aivan eri. Tosin kyllähän on mahdollista ennakoida, että tiettyjä oikeudenaloja kysytään joka vuosi (vaikkapa eurooppaoikeus). Ja vastaustekniikka (varsinkin oikeustapauksissa) on "oikeudenalaneutraalia". Mutta en kyllä ole koskaan kuullut, että noin pitkiä kursseja olisi tarjolla.

    • oisko apua?

      Enpäs minäkään mitään vuoden kurssia tiedä mutta tuollaiseen törmäsin...

      Oikeustieteen linja (9 kk); sisäänajo oikeustieteeseen ja valmennus.
      Viestintä - Communication Studies (9 kk); viestintää tärkeimmillä kielillämme.
      Tieteet (9 kk); historia, yhteiskuntatiede, kasvatustiede, psykologia, Eurooppa-opinnot ym. avoimen korkeakoulun tutkinnot henkilökohtaisin opetussuunnitelmin.

      - Majoitus- ja ruokailumahdollisuus
      - Avoin oppimisympäristö
      - Atk-tilat avoinna ympäri vuorokauden

      Yhteystiedot:
      Länsi-Suomen opisto
      Loimijoentie 280
      32700 Huittinen
      puh: 02-568 830
      fax: 02-566 409

      ..ei siis vuotta eikä edes ihan hesassa mutta aika liki kuitenkin...

      :)

    • roilainen

      Rovaniemellä on Rovala-opisto, jossa on mm. oikeustieteellinen linja. Sinne pitää myös hakea, mutta aika helppo päästä. Siellä suoritetaan siis Lapin yliopiston alaisuudessa oikeustieteestä opintoviikkoja..vähän niinkuin avoimessa. Aika kallis, mutta hyödyllinen, jos haluaa tosissaan oikikseen, ja haluaisi käyttää välivuoden hyödyksi.

      Lisää löydät täältä:
      http://www.rovala.fi/Rovala-Opisto/linja_oikeus.htm

    • abc

      Etelä-Pohjanmaan opistossa Ilmajoella on vuoden kestäviä kursseja oikikseen. Siellä on myös asuntola.

    • yks opiskelija

      Terve!

      Mun mielestä järkevät vaihtoehdot sun tilanteessa on: opinnot jossakin opistossa, jossa saa suorittaa tutkintoon kuuluvia opintoja (esim. Rovala) tai sitten avoimen yliopiston opinnot, jotka myöskin ovat hyväksiluettavissa tutkintoon sitten kun olet sisällä tiedekunnassa. Avoimen opintoja voi varmaan Helsingissäkin tehdä.

      Vuoden kestävät oikeustiede-linjat ovat kuulemani (ja kokemusten, ei itsellä, mutta monilla kavereilla) mukaan aika tyhjän kanssa, ainakin itse sisäänpääsyn kannalta. Ja monestikaan ei voi suorittaa tutkintoon kuuluvia opintoja, joten en kyllä oikein ymmärrä, mikä hyöty noista on..

      Parempi vaihtoehto voisi olla tehdä puoli vuotta ainakin jotain ihan muuta ja olla sitten virkeänä aloittamaan pääsykoeurakka, kunhan kirjat ilmestyvät. Tai sitten niitä avoimen opintoja vois harkita. Siitä saa kuitenkin oikeasti tuntumaa oikeustieteen opiskeluun ja ne saat sitten hyväksiluettua kun olet sisällä tiedekunnassa.

      Toiv. oli jotain apua.

    • Anonyymi

      Ei missään nimessä voi suositella Rovalan oikislinjaa. Jos omistat jodelin, käy katsomassa keskustelut #rovalagate. Laitos nyhtää oppilailta rahaa eikä välitä opetuksen tasosta. Opetuksen taso laski uuden opettajan myötä 2023 vuodesta alkaen. Tällöin kokenut OTM taustainen opettaja vaihtui HTM taustaiseen ja kokemattomaan henkilöön. Tämä käy ilmi mm. Jodelkeskusteluista. Ilmeisesti oppilaiden antamista palautteista opetuksen heikosta tasosta ei välitetty lainkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1299
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      830
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      576
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      511
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe