Järjestetäänkö Lapin oikeustieteelliseen hakeville vuoden kestäviä valmennuskursseja? Esim. Kauppakorkeakouluun tällaisia järjestetään. Kurssipaikkana pitäisi olla Helsinki. Varmaan mahdotonta löytää tällaista kurssia, mutta eihän sitä koskaan tiedä.. netistä ei löytynyt. Olisin kiitollinen informaatiosta.
Vuoden kurssi?
6
2777
Vastaukset
- että oikikseen
ei vuoden kursseja järjestetä osittain siitä syystä, että pääsykoekirjat ja mitä alueita niistä luetaan julkistetaan vasta keväällä. Jos kirjoista on olemassa ajantasaiset painokset, kirjat voivat olla samat kuin edellisvuonna, mutta vaadittava alueet voivat olla aivan eri. Tosin kyllähän on mahdollista ennakoida, että tiettyjä oikeudenaloja kysytään joka vuosi (vaikkapa eurooppaoikeus). Ja vastaustekniikka (varsinkin oikeustapauksissa) on "oikeudenalaneutraalia". Mutta en kyllä ole koskaan kuullut, että noin pitkiä kursseja olisi tarjolla.
- oisko apua?
Enpäs minäkään mitään vuoden kurssia tiedä mutta tuollaiseen törmäsin...
Oikeustieteen linja (9 kk); sisäänajo oikeustieteeseen ja valmennus.
Viestintä - Communication Studies (9 kk); viestintää tärkeimmillä kielillämme.
Tieteet (9 kk); historia, yhteiskuntatiede, kasvatustiede, psykologia, Eurooppa-opinnot ym. avoimen korkeakoulun tutkinnot henkilökohtaisin opetussuunnitelmin.
- Majoitus- ja ruokailumahdollisuus
- Avoin oppimisympäristö
- Atk-tilat avoinna ympäri vuorokauden
Yhteystiedot:
Länsi-Suomen opisto
Loimijoentie 280
32700 Huittinen
puh: 02-568 830
fax: 02-566 409
..ei siis vuotta eikä edes ihan hesassa mutta aika liki kuitenkin...
:) - roilainen
Rovaniemellä on Rovala-opisto, jossa on mm. oikeustieteellinen linja. Sinne pitää myös hakea, mutta aika helppo päästä. Siellä suoritetaan siis Lapin yliopiston alaisuudessa oikeustieteestä opintoviikkoja..vähän niinkuin avoimessa. Aika kallis, mutta hyödyllinen, jos haluaa tosissaan oikikseen, ja haluaisi käyttää välivuoden hyödyksi.
Lisää löydät täältä:
http://www.rovala.fi/Rovala-Opisto/linja_oikeus.htm - abc
Etelä-Pohjanmaan opistossa Ilmajoella on vuoden kestäviä kursseja oikikseen. Siellä on myös asuntola.
- yks opiskelija
Terve!
Mun mielestä järkevät vaihtoehdot sun tilanteessa on: opinnot jossakin opistossa, jossa saa suorittaa tutkintoon kuuluvia opintoja (esim. Rovala) tai sitten avoimen yliopiston opinnot, jotka myöskin ovat hyväksiluettavissa tutkintoon sitten kun olet sisällä tiedekunnassa. Avoimen opintoja voi varmaan Helsingissäkin tehdä.
Vuoden kestävät oikeustiede-linjat ovat kuulemani (ja kokemusten, ei itsellä, mutta monilla kavereilla) mukaan aika tyhjän kanssa, ainakin itse sisäänpääsyn kannalta. Ja monestikaan ei voi suorittaa tutkintoon kuuluvia opintoja, joten en kyllä oikein ymmärrä, mikä hyöty noista on..
Parempi vaihtoehto voisi olla tehdä puoli vuotta ainakin jotain ihan muuta ja olla sitten virkeänä aloittamaan pääsykoeurakka, kunhan kirjat ilmestyvät. Tai sitten niitä avoimen opintoja vois harkita. Siitä saa kuitenkin oikeasti tuntumaa oikeustieteen opiskeluun ja ne saat sitten hyväksiluettua kun olet sisällä tiedekunnassa.
Toiv. oli jotain apua. - Anonyymi
Ei missään nimessä voi suositella Rovalan oikislinjaa. Jos omistat jodelin, käy katsomassa keskustelut #rovalagate. Laitos nyhtää oppilailta rahaa eikä välitä opetuksen tasosta. Opetuksen taso laski uuden opettajan myötä 2023 vuodesta alkaen. Tällöin kokenut OTM taustainen opettaja vaihtui HTM taustaiseen ja kokemattomaan henkilöön. Tämä käy ilmi mm. Jodelkeskusteluista. Ilmeisesti oppilaiden antamista palautteista opetuksen heikosta tasosta ei välitetty lainkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 693884
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.473223Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1542979Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,512888SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752436Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a251944Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621941Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1471857- 891269
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681200