METALLIGRAFIIKKA

Mikko Mäkelä

Arvoisat taiteilijat

Olen itsekin opiskellut klassisia taiteita Imatran Piirustuskoulussa ja Turun Taideakatemiassa.
Pidin ennen kaikkea metzotintasta, koska sillä syntyi "rahnuttelun" jälkeen erittäin pehmeä ja tunnelmallinen viiva. Litografia oli myös mieleen.
Uudemmista menetelmistä suosikiksi nousivat fotogravyyri ja fotoetsaus. Seripaino oli kiva.

Nyt olen yksityisyrittäjä ja jos silloin joskus olisin valmistunut AMK:sta, niin työkkäriin olisi matka jatkunut. Mistä sen tiedän? Ville Pirinen on lähestulkoon ainut joka pääsi näyttämään taitonsa meidän luokalta. Muut joutivat kortistoon, ovat kaiketi vieläkin siellä. Onnea heille valitsemallaan tiellä.
Ei ollut vaikeata nähdä minne "juna kulki".

Mitä siis tilalle?
Uusmedia, täytyy pysyä kehityksen mukana vaikka olisi kuinka vannoutunut ja konservatistinen taiteilija. Luovuutta oli pakko päästä jotenkin tuomaan esille ja lähdin opiskelemaan ATK:n ihanan kirottuja saloja. Tätä ennen en olisi vähempää voinut kiinnostua koko masiinasta -olin niin perinteisen kannalla.

Nyt sitten olen yksityisyrittäjä ja saattaisin voida auttaa teitä pääsemään esille myös interneyissä, jos kiinnostaa.
http://www.miken72.com

3

2025

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • printmaker

      Tervehdys!

      Itse valmistuin reilu vuosi sitten taidegraafikoksi ja nyt olen vielä ainakin pystynyt elämään tämän kanssa ihan hyvin. Mutten ilman opetustyötä.

      Jos leveämpää leipää haluaisin, tekisin varmaan samoja ratkaisuja kuin sinäkin...

      Olen myöskin mezzotintoa tekevä enkä paljoa muita menetelmiä käytäkään. Jos haluat nähdä niitä klikkaa tuota nimimerkkiäni.

      Mitä tarkoitat tuolla esille nostamisella. Totta kai se kiinnostaa..

      terveisin, Pekka

      • VICO

        Moikka Pekka!

        Onneksi olkoon valinnastasi ja etenkin metalligrafikan osalta. Mezzotintaa vai?
        hmm. rahnutteletko vai syövytätkö.
        Mielestäni ainut oikea tapa on rouhinta, jos tehdään mezzotintaa.

        Niin sillä esille nostamisella tarkoitan, että jos vaikka kiinnostaa myydä niitä töitä, niin minä voisin yritykseni nimissä suunnitella ja toteuttaa websivut sinulle.

        Tässä on muuten yhteistyökumppaneiden kanssa vireillä eräs hanke, josta en voi vielä puhua enempää, mutta jos laitat sähköpostiosoitteesi minulle: [email protected], niin ilmoitan kun sivut on julkaistu...Ehdottomasti kannattaa pysyä kuulolla, etenkin taiteilijoiden.
        Tarkoitus olisi olla netissä ensikuun alussa, ja sponsorit ovat raskaan luokan organisaatioita.

        Mutta todellakin voimme vaihtaa kuulumisia siihen asti tuossa edellämainitussa e-postiosoitteessa.

        Ystävällisin terveisin:
        Mikko Mäkelä
        Visual Concept
        http://www.miken72.com


      • Kiinnostunut_

        Yritin katsoa kotisivujasi mutta linkki ei toiminut, oletko vaihtanut osoitetta?

        Olisin katsonut taidetuloksiasi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      455
      918
    2. 56
      579
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      563
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      545
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      165
      535
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      229
      508
    7. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      446
    8. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      67
      436
    9. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      90
      434
    10. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      187
      420
    Aihe