Kommentti: Suomea uhkaa talouspoliittinen tragedia – Saksa jo katuu.
Saksa on jo katunut ja keventänyt liian tiukkaa velkajarruaan. Orpo ja Purra haluavat silti Suomeen vielä tiukemman, kirjoittaa erikoistoimittaja Jan Hurri.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011455391.html
Saksa on jo katunut ja keventänyt liian tiukkaa velkajarruaan. Orpo ja Purra haluavat silti Suomeen vielä tiukemman, kirjoittaa erikoistoimittaja Jan Hurri.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011455391.html
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaksikko riikkapetteri on kilahtanut, jos olettaa velkajarrun menevän läp.
"Velkajarruesityksen vitsikkyyttä korostavat epäuskottavat oletukset talouskehityksestä jopa viiden vuosikymmenen yli tulevaisuuteen.
Ehdotuksen mukaan julkinen velkasuhde painuisi nykyisestä yli 80 prosentista
40 prosenttiin suhteessa vuotuisen bruttokansantuotteen arvoon joskus
vuoden 2080 paikkeilla."
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/864949d1-7e71-49fb-9a9c-b1f50b29f18e?ref=twitter:8b7c Repikää demukat siitä. Lisää velkaa mamutukseen ja syöttiläille.
Suomi on taantumassa.
Suomi taantuu taas. Hellitus on sama edelleen :))))) Siinä syy.
Hallituksen neuvonantajat ovat kieroja tai tyhmiä.
Samoin Orpo. Ei Orpon velkajarruun oppositiossa kukaan suostu.
Sehän typeryyden typeryys.
"Ilman parlamentaarista valmistelua ja ilman kaikkien eduskuntapuolueiden myötävaikutusta laadittu lakiesitys sitoisi tulevien hallitusten talouspoliittisia käsiä vuosikymmenien ajan – mutta siirtymäajan takia jarru ei velvoittaisi Orpon hallitusta."
Missäs Orpon velkajarru on ? Velanoton piti loppua "NYT" eli 2023 vaalilupauksen
mukaan. Ei ole Purran jalka käynyt velkajarrulla ollenkaan.
Sähkäriin ei kannata satsata viimeisiä tinestäjiään.
Millä muulla sen talouden saa tasapainoon, kuin päättämällä ns. velkajarrusta. Jos ei aio sopeuttaa taloutta, niin sehän menee niin kuin ennenkin, että velka jatkaa kasvamistaan. Jossakinhan sen rajan on tultava vastaan. Ei ole mitään järkeä, että joka toinen hallitus vain yrittää korjata tilannetta. Ei saada koskaan jatkuvuutta asiassa, jos ei ole mitään kannustetta säästämiseen.
Kimmo Kiljunen on ehdottanut velka jarrutusta siten että liitytään Petroskoin johtamaan suur- SuomiKarjalaan
Hyvät takuut veloille
Kommentti Jan Hurri.
Otapa selvää kommentaattorista, oletko vielä sen jälkeen samaa mieltä.
Hän on mahtava ironikko ! Olen lukenut myös kaikki hänen kirjansa.
Ranskassa valtion budjetin alijäämä on 120 prosenttia eivätkä välitä siitä paskaakaan.
Näinhän se on. Suomessa hallitus saa alijäämästä jankuttamalla perusteet ideologisiin leikkauksiinsa.
Ranskassakin joudutaan leikkaamaan, mitä uutisista kuulin, mutta kansalaisten reaktiot riippuvat aina siitä, mistä leikataan.
Kaiken voisi tehdä reilumminkin.
Perskokkareitten ideat ovat mitä mielikuvituksellisempia.
Miten Orpo kuvittelee saavansa sopimuksen velkajarrusta.
Ei oppositiota saa siihen kusetettua. Se vaatisi parlamentaarisen
päätöksen ja Orpo vaatii sitä LAKIIN.
Lakiin tulee kohta varmaan kohta pykälä, että Orpo ja Purra
saavat ikuisesti määrätä kaikesta ja vaalit perutaan.