Tapoja, joilla hallitus voisi "kusettaa", jos osakkaat eivät valvo, voisivat olla esimerkiksi:
Tietojen pimittäminen: ei kerrota avoimesti tulevista remonteista, kustannuksista tai kilpailutuksen lopputuloksista. Esim. yhtiökokoukselle esitetään vain valikoituja lukuja.
Remonttien ja urakoiden ohjaaminen kavereille: valitaan urakoitsija, joka ei ole halvin tai paras, mutta hallituksen jäsenellä on tuttava- tai bisnessuhde.
Kulujen piilottaminen tai vääristely: esitetään laskut eri nimikkeillä, paisutellaan kustannuksia tai vähätellään tulevia menoja, jolloin osakkaat yllättyvät jälkikäteen.
Päätösten valmistelu pienessä piirissä: yhtiökokoukselle tuodaan vain yksi vaihtoehto ilman todellista mahdollisuutta vaikuttaa.
Pienet edut hallitukselle itselleen: hallituksen jäsenet voivat yrittää saada omia etuja (esim. parempaa remonttijälkeä omaan asuntoon, kulukorvauksia, kokouspalkkioita yms.) muiden kustannuksella.
Otetaan esimerkkitilanne putkiremontista, koska se on taloyhtiöissä se kallein ja tyypillisin tilanne, jossa hallitus voisi "vedättää":
Tilanne
Taloyhtiön hallitus päättää aloittaa putkiremontin. Tarjouspyyntöjä pyydetään kolmelta urakoitsijalta.
Urakoitsija A: 1,8 M€
Urakoitsija B: 2,0 M€
Urakoitsija C: 2,6 M€
Hallituksen puheenjohtajalla on tuttu urakoitsija firmassa B.
Miten hallitus voisi kusettaa
Tietojen pimitys
Hallitus kertoo yhtiökokouksessa vain B:n ja C:n tarjoukset, mutta jättää A:n (halvimman) mainitsematta. Yhtiökokous uskoo, että B on "paras ja edullisin".
Raportin muokkaaminen
Hallitus teettää insinööritoimistolta lausunnon, mutta pyytää sitä muotoilemaan niin, että A:n tarjous "ei täytä vaatimuksia", vaikka todellisuudessa täyttäisi.
Omat edut
B:n urakoitsija lupaa hallituksen puheenjohtajalle oman kylpyhuoneen lisävarusteet "kaupan päälle" ja muutamalle muulle hallituksen jäsenelle ilmaiset pintaremontit. Tämä jää muilta osakkailta pimentoon.
Kustannusten siirtely
B:n urakan hinta näyttää paperilla 2,0 M€, mutta lisätöitä kertyy 300 000 € lisää. Hallitus ei kerro kokouksessa, että "lisätyöriski" on suuri.
Taloyhtiön hallitus kilpailuttaa jätehuollon.
Firma A: 10 000 €/vuosi
Firma B: 12 000 €/vuosi
Firma C: 15 000 €/vuosi
Hallituksen jäsenen serkku työskentelee firmassa C.
Tietojen vääristely
Hallitus kertoo yhtiökokouksessa, että ”Firmalla A on huono maine ja B:llä kalusto liian vanhaa, joten otamme C:n, vaikka se on hieman kalliimpi”. Todellisuudessa mitään faktaa ei ole esitetty, vaan kyse on lähipiirisuhteesta.
Kustannusten piilottaminen
Sopimus tehdään 3 vuodeksi ilman kilpailutusta, jolloin yhtiö maksaa turhaan ylimääräistä – eikä osakkaat huomaa, koska summa sisältyy hoitovastikkeeseen.
Taloyhtiön hallitus huijaa
8
180
Vastaukset
- Anonyymi
Hallituksen voi vaihtaa kerran vuodessa, yhtiökokouksessa.
Niin, ja yleensä ne isoimmat taloyhtiöiden hallituksista valittavat eivät kyllä itse suostu hallitukseen vaikka heitä sinne ehdotettaisiin.
Ja iso osa ”valittajista” ei osallistu edes yhtiökokouksiin.- Anonyymi
Itse asiassa paljon nopeamminkin. Ylimääräisen yhtiökokouksen voi ASOY-lain mukaan aina vaatia osakkeenomistajaryhmä, jolla on vähintään 10 % osakkeista. Kokouskutsu on tuolloin toimitettava kahden viikon kuluessa vaatimuksesta ja kokouksen tulee olla 2 viikon ja kahden kuukauden välillä kokouskutsun toimittamisesta.
(ASOY-laki (1599/2009) 5 ja 20 §) - Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Niin, ja yleensä ne isoimmat taloyhtiöiden hallituksista valittavat eivät kyllä itse suostu hallitukseen vaikka heitä sinne ehdotettaisiin.
Ja iso osa ”valittajista” ei osallistu edes yhtiökokouksiin.Sehän on sitten oma moka, jos ei ole mukana vaikuttamassa.
- Anonyymi
Kävin "vaikuttamassa" mikä on mahdotonta meidän taloyhtiössä. Hallitus koostuu samoista henkilöistä jotka on ollut hallituksessa vaikka kuinka kauan. Vaihtavat vain välillä tehtäviä mutta samat henkilöt häärää. Ovat jo etukäteen sopineet kaikesta. Äänestävät sen mukaan mitä talon pari johtotähteä määrää. Siinä kun yrittää olla eri mieltä on se ihan mahdotonta. Sen jälkeen alkaa kauhea kiusaaminen ja kyttääminen väärämielistä vastaan. Saa lappuja kotiin missä muistutetaan mitä millonkin ja kukaan talossa ei edes nyökkää enää. Taloyhtiön hallitus koostuu kiusaajista jotka kuvittelee olevansa parempia kuin muut asukkaat.
- Anonyymi
Sellaista se demokratia on. En minäkään tykkää tämänhetkisestä Suomen kiusaajahallituksesa, mutta sellaisen äänestäjät sinne ovat valinneet.
Jos jäät noin pahasti vähemmistöön omassa ASOY-viiekehyksessäsi, on vaihtoehtona vaihtaa taloyhtiötä. Helpompaa se on, kuin asuinvaltion vaihtaminen.
Ilmeisesti kuitenkaan taloyhtiössäsi kaikki eivät jaa näkemystäsi, jos sama hallitus valitaan vuodesta toiseen, tai sitten se on vain niin pieni, että sopiva klikki pystyy pysymään vallassa muodostaessaan itse enemmistön. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sellaista se demokratia on. En minäkään tykkää tämänhetkisestä Suomen kiusaajahallituksesa, mutta sellaisen äänestäjät sinne ovat valinneet.
Jos jäät noin pahasti vähemmistöön omassa ASOY-viiekehyksessäsi, on vaihtoehtona vaihtaa taloyhtiötä. Helpompaa se on, kuin asuinvaltion vaihtaminen.
Ilmeisesti kuitenkaan taloyhtiössäsi kaikki eivät jaa näkemystäsi, jos sama hallitus valitaan vuodesta toiseen, tai sitten se on vain niin pieni, että sopiva klikki pystyy pysymään vallassa muodostaessaan itse enemmistön.Pelon ilmapiiri pitää huolen ettei kokouksissa käy enää kuin he, taloyhtiön kuningasrosvot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelon ilmapiiri pitää huolen ettei kokouksissa käy enää kuin he, taloyhtiön kuningasrosvot.
Noniinno, jos suuri enemmistö taipuu harvainvallan alle, vaikka pitäisi vain porukalla ottaa itseään niskasta kiinni, niin sillehän ei sitten mitään voi.
Kuten todettu, sitten voi "äänestää jaloillaan".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va546848Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k395389Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko995321Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas994904Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin84720Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi194577Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa774553Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html524302Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast704125Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä234115