Joskus vuosissa 2000 - 2003, todennäköisimmin vuosissa 2000 - 2001 päätin käydä tutustumassa "Kansalliskirjastoon" Helsingissä. Menin tuohon laitokseen sen ilmoittamassa "aukioloajassaan". Sisällä ulko-oven lähellä istui pienen pöydän takana joku neuvostokommunistin näköinen ukko. Kun olin kulkemassa tuon ukon ohitse, ukko äännähti vihamielisessä sävyssä: 'Te jätätte repun kaappiin!' Ulko-oven tienoilla ei ollut mitään tiedotetta - ei ainakaan mitään havaittavaa tiedotetta - , että reppu olisi jätettävä kaappiin, silti ukon äänensävy oli erittäin vihamielinen, kuin olisin tehnyt erittäinkin moitittavan teon, kun en heti sisääntultuani ollut pannut reppuani kaappiin. Panin repun säilytyskaappiin. Menin peremmälle tuohon laitokseen. Mutta ulko-oven luona saamani vastaanoton takia en tuntenut itseäni tervetulleeksi, joten melko pian lähdin pois: kuljin ukon ohitse säilytyskaapille; ukko mulkoili minua vihamielisesti. Ollessani menossa ulko-ovesta ulos kuulin ukon sanovan vihamielisesti perääni: 'Ja äläkä tule takaisin!' Olin mennyt "Kansalliskirjastoksi" nimitettyyn laitokseen sen ilmoittamana aukioloaikana ja ollessani poistumassa sieltä minulle sanotaan perään: 'Ja äläkä tule takaisin!' Kyseessä vahvasti-vaikuttaakin olevan KANSANVIHOLLIS"KIRJASTO"!
Mutta kansan taistelu......
Kansalliskirjasto vai Kansan vastainen "kirjasto"
3
189
Vastaukset
- Anonyymi
Olet tavallaan onnekas. Minä olen kahdesti yrittänyt käydä katsomassa tuota kirjastoa sisältäpäin, mutta molemmilla kerroilla henkilökunnan jäsen on estänyt minua pääsemästä sisään. Kolmatta kertaa en aio yrittää ja kansalliskirjaston ystävät ovat siitä varmaan hyvillään.
- Anonyymi
Olisi kiinnostavaa lukea tuosta tarkemminkin. Miten henkilökunnan jäsenet estivät? Tuliko myös "perusteluita"?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisi kiinnostavaa lukea tuosta tarkemminkin. Miten henkilökunnan jäsenet estivät? Tuliko myös "perusteluita"?
Eka kerta tapahtui 1980-luvulla. Menin kirjastoon toisen henkilön kanssa katsellakseni rakennusta sisältäpäin. Siellä oli iso sali, jossa oli väkeä pöytien ääressä lukemassa kirjoja. Luokseni pyrähti henkilökuntaan kuuluva virkailija, joka sanoi, että tämä on tarkoitettu vain tutkijoitten käyttöön, oletteko te tutkija. Kun sanoin, etten ole, virkailija kehotti minua poistumaan. Niin myös tein.
Toinen kerta tapahtui 2010-luvulla. Menin sisään pienestä ovesta, ehkä jostain sivuovesta. Ensimmäisenä oli oven pielessä sisäpuolella valkopaitainen vahtimestaaja, joka sanallisesti pysäytti minut ja sanoi talon olevan vain opiskelijoita varten. Kerroin, että olisin vain vilkaissut millainen rakennus on sisältäpäin. Hän sanoi, ettei se käy. Kerroin, että olin jo kerran aikaisemminkin tullut torjutuksi täältä. Tähän vahtimestaaja sanoi, että niin käy todennäköisesti jatkossakin. Poistuin.
Hiljattain Ylellä kerrottiin, että kirjaston sisätiloja käyvät katselemassa ja kuvaamassa ulkomaalaiset turistit. Ehkäpä he sitten ovat tutkijoita tai opiskelijoita, tiedä häntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122611Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121372- 481159
- 761059
- 59933
- 45916
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911