Kansalliskirjasto vai Kansan vastainen "kirjasto"

Anonyymi-ap

Joskus vuosissa 2000 - 2003, todennäköisimmin vuosissa 2000 - 2001 päätin käydä tutustumassa "Kansalliskirjastoon" Helsingissä. Menin tuohon laitokseen sen ilmoittamassa "aukioloajassaan". Sisällä ulko-oven lähellä istui pienen pöydän takana joku neuvostokommunistin näköinen ukko. Kun olin kulkemassa tuon ukon ohitse, ukko äännähti vihamielisessä sävyssä: 'Te jätätte repun kaappiin!' Ulko-oven tienoilla ei ollut mitään tiedotetta - ei ainakaan mitään havaittavaa tiedotetta - , että reppu olisi jätettävä kaappiin, silti ukon äänensävy oli erittäin vihamielinen, kuin olisin tehnyt erittäinkin moitittavan teon, kun en heti sisääntultuani ollut pannut reppuani kaappiin. Panin repun säilytyskaappiin. Menin peremmälle tuohon laitokseen. Mutta ulko-oven luona saamani vastaanoton takia en tuntenut itseäni tervetulleeksi, joten melko pian lähdin pois: kuljin ukon ohitse säilytyskaapille; ukko mulkoili minua vihamielisesti. Ollessani menossa ulko-ovesta ulos kuulin ukon sanovan vihamielisesti perääni: 'Ja äläkä tule takaisin!' Olin mennyt "Kansalliskirjastoksi" nimitettyyn laitokseen sen ilmoittamana aukioloaikana ja ollessani poistumassa sieltä minulle sanotaan perään: 'Ja äläkä tule takaisin!' Kyseessä vahvasti-vaikuttaakin olevan KANSANVIHOLLIS"KIRJASTO"!

Mutta kansan taistelu......

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet tavallaan onnekas. Minä olen kahdesti yrittänyt käydä katsomassa tuota kirjastoa sisältäpäin, mutta molemmilla kerroilla henkilökunnan jäsen on estänyt minua pääsemästä sisään. Kolmatta kertaa en aio yrittää ja kansalliskirjaston ystävät ovat siitä varmaan hyvillään.

      • Anonyymi

        Olisi kiinnostavaa lukea tuosta tarkemminkin. Miten henkilökunnan jäsenet estivät? Tuliko myös "perusteluita"?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisi kiinnostavaa lukea tuosta tarkemminkin. Miten henkilökunnan jäsenet estivät? Tuliko myös "perusteluita"?

        Eka kerta tapahtui 1980-luvulla. Menin kirjastoon toisen henkilön kanssa katsellakseni rakennusta sisältäpäin. Siellä oli iso sali, jossa oli väkeä pöytien ääressä lukemassa kirjoja. Luokseni pyrähti henkilökuntaan kuuluva virkailija, joka sanoi, että tämä on tarkoitettu vain tutkijoitten käyttöön, oletteko te tutkija. Kun sanoin, etten ole, virkailija kehotti minua poistumaan. Niin myös tein.

        Toinen kerta tapahtui 2010-luvulla. Menin sisään pienestä ovesta, ehkä jostain sivuovesta. Ensimmäisenä oli oven pielessä sisäpuolella valkopaitainen vahtimestaaja, joka sanallisesti pysäytti minut ja sanoi talon olevan vain opiskelijoita varten. Kerroin, että olisin vain vilkaissut millainen rakennus on sisältäpäin. Hän sanoi, ettei se käy. Kerroin, että olin jo kerran aikaisemminkin tullut torjutuksi täältä. Tähän vahtimestaaja sanoi, että niin käy todennäköisesti jatkossakin. Poistuin.

        Hiljattain Ylellä kerrottiin, että kirjaston sisätiloja käyvät katselemassa ja kuvaamassa ulkomaalaiset turistit. Ehkäpä he sitten ovat tutkijoita tai opiskelijoita, tiedä häntä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe