Voiko joku soittaa poliisit?!?

Anonyymi-ap

Taas tämä moporalli alkoi. Tämä jatkuva huudatus on loputtava sillä ihmiset yrittävät nukkua. Voisiko joku soittaa poliisit, sillä itselläni on prepaid liittymä eikä saldoni riitä.

14

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisin soittaa mutta itselläni ei myöskään saldo riitä

    • Anonyymi

      Sama täällä. Saldo punaisella.

    • Anonyymi

      Joo vaikka sama täälläkin

    • Anonyymi

      112 on ilmainen, voi soittaa vaikka ilman korttia.

      • Anonyymi

        Okei! Hyvä tietää.


      • Anonyymi

        Älä. Ihan tosi?


    • Anonyymi

      Miten ihmiset pystyy asumaan isossa kaupungissa jossa jatkuvasti ääniä.

      • Anonyymi

        Jos vertaat viritettyjen mopojen tahalliseen huudatukseen, niin ei ole kaupungissa läheskään vastaavaa ääntä. Mopon huudatus ylittää helposti kuulovaurion aiheuttavan rajan. Mopoilija, kun huudattaa laitteitaan, niin lähellä voi ylittyä jopa 120dB ja se jo lyhyenäkin altistumisena voi aiheuttaa kuulovaurioita. Kaupungin melu taas on sellaiset 60dB ilman tiettyjä työmaiden ääniä. Yöaikaan reilusti vähemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos vertaat viritettyjen mopojen tahalliseen huudatukseen, niin ei ole kaupungissa läheskään vastaavaa ääntä. Mopon huudatus ylittää helposti kuulovaurion aiheuttavan rajan. Mopoilija, kun huudattaa laitteitaan, niin lähellä voi ylittyä jopa 120dB ja se jo lyhyenäkin altistumisena voi aiheuttaa kuulovaurioita. Kaupungin melu taas on sellaiset 60dB ilman tiettyjä työmaiden ääniä. Yöaikaan reilusti vähemmän.

        Kyllä siellä kaupungissa enemmän meteliä kuuluu kun tällä pikkukylällä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä siellä kaupungissa enemmän meteliä kuuluu kun tällä pikkukylällä

        Varmasti näin. Siis jatkuvan melun taso on paljon kovempi kaupungissa. Mutta jokainen, joka on ollut alle 20 metrin päässä tuollaisesta moposta, kun sitä huudatetaan tietää, että vastaavan kovuista ääntä ei kuulu Helsingissä välttämättä edes päivittäin. Ja nyt se ääni saattaa kuulua 30 kertaa illassa parin tunnin aikana. Tätä seikkaa olisi hyvä miettiä, jos ei ole ollut kuuntelemassa.

        Yksi yleisimmistä ja helpoimmista esimerkeistä. Herkkäuninen tyyppi Helsingin keskustassa. Se jatkuvan kohtuu tasainen meteli ei estä häntä nukahtamasta ja pysymässä unessa, mutta tuo mopon huudatus varmasti katkaisisi unet kenties juuri pahaan aikaan, josta ei pääsekään enää helposti uneen. Tämä on yksi iso hyvinvointi- ja terveysero.

        Eli älkää ainakaan Helsingin keskustasta muuttako pikkupaikkakunnan keskustaan, jos haluatte nukkua rauhassa.


    • Anonyymi

      Ai nyt vai?

    • Anonyymi

      Oli joku soittanna. Perjantaina ajovat kylän läpi aamupäivän aikaan ja ratsasivat yhden rollaattorimummon, puhalluttivat ja tarkastivat jarrut.

    • Anonyymi

      Hyvä huomio poliiseilta. Monen rollaattorin jarrut on epäkunnossa. Jos ei itse pysty eikä osaa huoltaa ja omaisissa ei ole huoltomiehen vikaa niin rollaattori on siinä kunnossa kun se on saatu käyttöön.
      Vanhukset voi ajella myös konjamiinihöyryissä. Ja lääkkeiden vaikutuksen alaisina kun on otettu eilisen ja tämän päivän lääkkeet samalla. Tai unilääkkeet kun ei enää tiedä onko yö vai päivä, ainakin kesällä.

    • Anonyymi

      Antakaa poikien ajella, aina darvin poistaa muutaman joukosta kun tavat on tuollaisia.
      Pitäisikö vanhempien ottaa vastuuta mopojen kunnosta?
      Onko näistä lapamato vanhemmista siihen?
      Onko vakio kunnossa oleva mopo koskaan häirinnyt ketään?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      222
      6702
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      135
      5598
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      299
      3672
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      23
      2230
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2200
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2054
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1564
    Aihe