Järkyttävä byrokratia

Anonyymi-ap

Aikoinaan minäkin erehdyin ilmoittautumaan työttömäksi työhakijaksi. Ihmetellä sopii miksi ylipäänsä pitää ilmoittautua työttömäksi? Huomasin että siinä olisi ollut loistava tilaisuus opiskella toinenkin yliopistotutkinto. Se kuitenkin kiellettiin minulta karenssin uhalla. Asiaa käsiteltiin oikein jossain silloisessa toimikunnassa veronmaksajien kustantamana. Luulin että ilman muuta minua kannustetaan opiskelemaan lisää. Näin ei todellakaan ollut. Olin heidän mielestään suuri huijari. Jättäydyin sitten pois järjestelmästä. Yritin opiskella lisää, mutta jollain tavalla byrokraattien lähettämä kirje jäi vaivaamaan. Suurin syy oli kuulemma se että työttömyyskorvaus on suurempi kuin opintoraha.

Sitten aloin hoitamaan perheenjäsenieni asioita omaishoitajana. En saanut siitäkään mitään palkkaa enkä korvauksia, vaikka luulin saavani. Viimein verottaja lähetti kirjeen jossa vaadittiin selvitystä miksi minulla ei ole tuloja. Siihen piti vastata jotain muutoin joudun maksamaan arvioveroa. Ellen olisi jotain vastannut, olisin joutunut maksamaan arvioveroa nollan euron tuloista!

On meillä mahtava byrokratia. Koko hommassa ei ole mitään järkeä. Keneltäkään viranomaiselta en saanut yhtään ainoaa kannustavaa palautetta. Oletus oli aina se että varmasti huijaan jollain tavalla. Jokaisen pitäisi täällä kuitenkin jotenkin pärjätäkin. Tällainen järjestelmä meillä on ollut useiden vuosikymmenien ajan olipa millainen hallituspohja tahansa. Ymmärrystä ei tunnu olevan että joku jäisi tällaisen järjestelmän ulkopuolelle ja syrjäytyisi. Eniten ihmetystä on siinä, että jos kerta tekee jotain, niin miksi silti tulot on nolla euroa. Pitäisi taata sekin, että työstä kuin työstä jotain maksetaankin. Olisi riittänyt edes muutama satakin euroa kuin se että on nolla euroa.

5

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sua opiskelemasta kielletty. Mutta toki jos nostat työttömyyskorvausta, et voi opiskella kokopäivätoimisesti samalla. Sun on oltava työmarkkinoiden saavutettavissa.
      Muutoinhan kaikki opiskelijat voisivat olla työttömyyskorvauksen saajia?


      Ei tarvi ilmoittautua, jos et korvauksia ano.
      Voi olla kotona työttömänä, jos on elättäjä.

    • Anonyymi

      byrokraateille ei kannata ilmoa mitään

    • Anonyymi

      Tuo omaishoidon tuki, se edellyttää, että hoidettavalla on alentunut toimintakyky, sairauden, vamman tai muun siihen rinnastettavan syyn vuoksi. Ja, että hoidettavan asunto sopii omaishoidon toteuttamiseen. Lisäksi hoitajan on sovittava hommaan, eli pystyttävä hoitamaan hoidettavaa.
      Pelkkä asioiden hoitaminen, esim ksuppajutut, ja laskut ei riitä perusteiksi.
      Jos et toimittanut hoidettavan tilanteesta riittäviä selvityksiä( mm lääkärinlausunto), tukea ei tietenkään myönnetty. Tuki ei ole pelkkä hoitajan palkkio. Siinä hyvinvointialue järjestää myös hoitajan vapaapäiväksi sijaishoidon, ja hoidettavan tilanteeseen muut tarvittavat palvelut, esim kotisairaanhoito.

    • Anonyymi

      Älä ilmoittaudu työttömäksi....sinua aletaan jahtaamaan

    • Anonyymi

      Suomi on suojatyöbyroraattien taivas.
      Nauttivat työttömien.kiusaamisesta kun ei ole.muuta tehtävää. Eikö nämä turhakkeet pitäisi irtisanoa.niin oppisivat jotain.zNyt elävät.loisina verorahoilla palkkansa saamia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3456
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3216
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3034
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      79
      3011
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2911
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2688
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2500
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2361
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2235
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2012
    Aihe