Suomi on isänmaamme – lisätään keskusteluun I-sana Itsenäisyys
1800-luvun isänmaallisuusliike johdatti meidät itsenäiseksi valtioksi. Itsenäisyyttä jouduttiin heti puolustamaan sisällissodassa ja 20 vuotta myöhemmin viiden vuoden sodalla Neuvostoliittoa vastaan.
Olimme suomalaisia, vaikka jouduimmekin kuuntelemaan ohjeita Neuvostoliitosta. Neuvostoliitosta päästiin irti samalla tavalla kuin Ukraina ja Baltian maat saivat uudelleen itsenäisyytensä Neuvostoliiton hajotessa.
Liityimme Euroopan Unioniin ja se on ottanut suuren osan itsenäisyydestämme, mutta olimme kuitenkin edelleen Suomi ja suomalaisia. EU-alueelta ei Suomeen ole muuttanut juurikaan muita kuin virolaisia, johtuen läheisyydestä ja samantapaisesta kielestä.
Onko meillä oikeutta luovuttaa maamme afgaaneille, irakilaisille, somaleille, syyrialaisille sekä venäläisille ja virolaisille? Venäjä on historian saatossa ollut agressiivinen naapuri kaikille rajavaltioilleen, minkä vuoksi suuri venäläisväestö on myös uhka Suomelle.
Osa ulkomaalaisista on Suomessa oikeissa töissä ja elävät kuten maassamme on aina eletty, mutta ei heistä tule suomalaisia. On vaikeaa kuvitella, että ulkomaalaiset puolustaisivat Suomea Venäjän hyökkäykseltä kuten omaa isänmaataan puolustetaan.
Kun suomalaiset tämän vuosisadan aikana jäävät vähemmistöön omassa maassamme, ei Suomi ole enää Suomi. Muualta tulleet, etenkin mslmit eivät muutu suomalaisiksi. Sen jälkeen Suomi on usean eri maan sekoitus, jossa on selkeät alueet ulkomaalaisille. Kirjoitin joskus kieli poskella, että erotetaan Itä-Helsinki omaksi Suomen Somalimaaksi, jolloin saamme itsenäisyytemme takaisin emmekä enää rahoittaisi ulkomaalaisten elämää.
Muslimeilla on itsenäiset Afganistan, Irak, Iran, Somalia ja Syyria, joihin ei siirry miljoonittain ihmisiä Euroopasta. Ei oikeastaan kukaan. Kun he muuttavat Eurooppaan miljoonittain, muuttuvat Euroopan maat pysyvästi ja noilla muslimeilla on hallussaan omat maansa ja suuret osat Eurooppaa.
Tilanne on suurelta osin jo menetetty, mutta tuhon lisääntymiseen olisi yksinkertainen ratkaisu: sosiaaliturvamme muutetaan kansalaisuusperustaiseksi. Se olisi myös tehokkain yksittäinen keino kroonisen julkisen velan vähentämiseksi.
Parinsadan vuoden kuluttua suomalaisilla on samanlaiset reservaatit kuin intiaaneilla oli eurooppalaisten otettua Amerikan haltuunsa. Ja vaikka kuinka huudettaisiin, että ihmisoikeus on kaikille sama, ei meitä kukaan kuuntelisi.
Suomi on isänmaamme
7
124
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä ensimmäinen saapuva sukupolvi on siivoojia ja wolttikuskeja, heidän lapsensa jo lääkäreitä ja lakimiehiä ja sehän kantapersjalkaisia harmittaa.
- Anonyymi
He voivat myös olla Suomen ensimmäiset astronautit.
- Anonyymi
Suomesta tuli itsenäinen 1. Tammikuuta 1995.
- Anonyymi
”Kun suomalaiset tämän vuosisadan aikana jäävät vähemmistöön omassa maassamme, ei Suomi ole enää Suomi.”
Ei taideta jäädä vähemmistöön, vähemmän satuja ja enemmän fatkoja nyt.- Anonyymi
Sinunkin pitää sitten hakeutua töihin ja painaa kovaa valtiovelan eteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinunkin pitää sitten hakeutua töihin ja painaa kovaa valtiovelan eteen.
Meillä porvarihallitukset aina syöksevät maan ahdinkoon ja nykyinenkään ei ole mikään varsinainen poikkeus kyseisestä linjasta.
- Anonyymi
Jos joskus pitäisi puolustaa isänmaata, niin persuista tuskin on hyötyä siinä tehtävässä. Eihän eliittipersuista yksikään ole käynyt armeijaa. Vuoteen 2022 saakka persut flirttailivat Putinin hallinnon kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki682718Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752298Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752158Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22045Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101419Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51404- 781112
- 64986
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis8980No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘114975