Pantiksi tulevan tai panttina olevan osakekirjan digitointi voi maksaa maltaita!

Anonyymi-ap

"Kun osakekirja halutaan muuttaa sähköiseksi, veloittaa pankki siitä palkkion. Palkkio koostuu omistusoikeuden kirjaamisesta (400 euroa, jos sähköistys tehdään kesken laina-ajan tai 200 euroa, jos panttaus tehdään asuntokaupan yhteydessä), panttauksen kirjaamisesta (100 euroa), osakehuoneistotulosteesta (20 euroa) ja asiakirjakulusta (20 euroa). Tämän lisäksi veloitetaan Maanmittauslaitoksen perimä kulu heidän hinnastonsa mukaisesti."

Maanmittauslaitos perii 89€. Ennen oli vain 63€ kun digitoin oman asuntoni osakekirjat.

Danske Bank tuossa. En edes jaksa laskea tuota yhteen, että tietäisin kokonaissumman.. 200 kun asuntokaupat + + + ....

Miksi sen osakekirja pitäisi antaa pankille? Enkä edes tarvitse lainaa kuin kymmeniä tuhansia.

Miksi en ostajana saisi ihan itse viedä osakekirjaa digitoitavaksi tuossa minun lähellä olevan Maanmittaislaitoksen toimistoon? Kokemusta ja osaamista jo on osakekirjojen digitointiin viemisestä. Vaatiiko mikään laki, että se on ensin vietävä pankkiin?

Pankit rahastavat.

Ahdistaa jo. Onneksi en ole vielä tehnyt sitovaa tarjousta asunnosta. Ei olisi ihan pakko hankkia sitä. Pitäisiköhän jättää kaupat tekemättä... :-(

3

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kaupan kohteena olevaa asuntoa edes pakko käyttää asuntolainan vakuutena?

      Jos ei olisi pakko käyttää vakuutena (jos ostaja voisi antaa vaikka jonkun muun asunnon osakekirjat vakuudeksi), niin ostaja saisi uuden asunto-osakkeen osakekirjan ja voisi hoitaa digitoinnin itse. Vai eikö voisi?

    • Anonyymi

      Hm....
      "11.12.2024 alkaen aloitetuissa DIAS-kaupoissa myyjän pankki lähettää siirtomerkityn osakekirjan suoraan Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi aina silloin, kun taloyhtiön osakeluettelo on huoneistotieto-järjestelmässä.

      Ennen 11.12.2024 aloitetuissa sähköistyvän osakekirjan kaupoissa osakekirja toimitetaan myyjän pankista ostajan pankkiin, joka lähettää sen eteenpäin Maanmittauslaitokselle."

      Lähde: https://asiakaspalvelu.dias.fi/hc/fi/articles/6175676446108-Sähköistyvän-osakekirjan-kauppa

      Tuon mukaan lähettiin aiemmin ostajan pankkiin ja nykyään lähetetään suoraan Maanmittauslaitokselle. Eli mistä palvelusta ostajan pankki sitten ottaa 400-500 euroa?

      Vai ymmärsinkö tuon täysin väärin? (en tahallaan)

    • Anonyymi00004

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2219
    2. 121
      1505
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      340
      1323
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      67
      1244
    5. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1210
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      142
      1202
    7. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1201
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1139
    9. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      166
      1112
    10. Onko hän samannäköinen kuin silloin?!

      Kun tutustuitte!
      Ikävä
      70
      1034
    Aihe