Lapsen käytöstavat vieraan koiran edessä

Anonyymi-ap

Hyvät vanhemmat. Opettakaa lapsillenne kuinka toisten koiria kohdataan ja puuttukaa ikävään käytökseen. Tällä viikolla KAHDESTI koirani kanssa ollessa lenkillä lapset, noin 6-7v alkoivat yllyttämään koiraani haukkumalla ja ajamalla pyörällä aivan vierestä. Vanhempi oli kummassakin tilanteessa läsnä ja ei sanallakaan puuttunut tilanteisiin. Varmaan luuli että se on "hauskaa". Ensimmäisen tilanteen sattuessa olin niin pöllääntynyt etten edes saanut sanottua mitään, seuraavassa tilanteessa sanoin jyrkän ei pojalle, ja että saattaa vielä haukkua väärälle koiralle.
Koirani on onneksi tottunut lapsiin ja on luonteeltaan säyseä, mutta säikähti kovasti tuota vierestä ajamista. Ja niin tosiaan on, että jos jonkun kohdalla koira reagoi haukkumalla takaisin tai syöksähtämällä kohti, on siinä äkkiä vanhemmat nostamassa mellakkaa. Muistakaa että koiria on moneen lähtöön ja käyttäytymällä hyvin vältetään vaaratilanteita. Te ette halua lapsenne loukkaantuvan vieraan koiran vuoksi, enkä minä tahdo kenenkään koirasta syntipukkia typerän lapsen pilan vuoksi. Kiitos kun luitte.
Allekirjoittaa huolestunut koiramamma.

0

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävä sua j-mies!

        Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
        Ikävä
        58
        5545
      2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

        Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
        Maailman menoa
        178
        4495
      3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

        Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
        Ikävä
        16
        3952
      4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

        Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
        Maailman menoa
        47
        3526
      5. Tykkäys ei tarkoita

        yhtään mitään!
        Ikävä
        51
        3471
      6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

        Tätä jäin pohdiskelemaan.
        Maailman menoa
        64
        3253
      7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

        On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
        Kankaanpää
        10
        3080
      8. Puukotus Lidlissä

        Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
        Kankaanpää
        27
        2702
      9. Mulle riittäisi halaukset

        Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
        Ikävä
        46
        2297
      10. Tarvitseeko

        kaivattusi suojelua?
        Tunteet
        39
        2256
      Aihe