Yle uutisoi, että kaupungintalon remontti ei etene. Samassa uutisessa linkki viime talven uutiseen jossa kerrotaan että remontti alkaa. Lehtimäki kommentoi kummassakin Ylen uutisessa mutta perustelut on vastaiset. Takinkääntäjätkö Heinolassa veivaa päätöksiä?
Kaupungintalon veivaus
26
962
Vastaukset
- Anonyymi
Kesällä tullut järkeä!
- Anonyymi
On hyvä, että ei remontoida turhia tiloja.
- Anonyymi00028
👍🏻👍🏻👍🏻
- Anonyymi00029
😀😀😀
- Anonyymi
Kiirunassa Ruotsissa iso kirkko siirrettiin kokonaisena toiseen paikkaan. Voisiko kaupungintalon siirtää esimerkiksi Heikkimäkeen?
- Anonyymi
Heikkimäestä voisi rakentaa Heinolan hallinnollisen keskuksen.
Pitäisikö tehdä kuntalaisaloite, että käytetään energiarahaston varat siihen? Se olisi yhtä järkevä päätös, kuin Heikkimäen rakentaminenkin oli. - Anonyymi00031
😂😂😂
- Anonyymi
Aiemmin kaupungintalo sijaitsi kirjaston ja entisen säästöpankin tiloissa. Nämä tilat voisivat sopia hyvin kaupungin henkilöstön käyttöön edelleenkin.
- Anonyymi
Siis nykyisen kirjaston tiloissa. Entisen Säästöpankin tiloissa.
- Anonyymi
Tulin juuri junalla rautatieasemalle, ostin kiskalta Fatzerin sinistä ja kävelen nyt Eliel Saarisen suunnitteleman KAUPUNGINTALON ohitse.
On hienoa, että Heinola möi jo yhdeksänkymmentäluvulla oman energialaitoksensa hätäpäissään ja nyt kuulemma vesilaskutkin tulee täältä raadiomastojen juurelta.
Pian Heinola on vain yksi kaupunginosa (nukkumalähiö). No, ehkäpä kiskobussi alkaa liikennöidä Suurlahden sisäistä liikennettä. Kas näin Itä-Hämekkin olisi lähempänä esimerkiksi Kouvolaa, joka muuten onkin erittäin mallikkaasti hoidettu Kokoomusvetoinen kaupunki. (Tutkitusti🤣)- Anonyymi
Heinolassa ei arkkitehtuuria arvosteta. Täällä olisi Eliel Saarisen suunnittelema kaupungintalokin jätetty pilaantumaan purkukuntoiseksi ja päätetty remontoida miljoonilla 70-luvun elementtitaloja.
Vaikka Heinolaa kaupungiksi vielä kutsutaan, on se jo nyt käytännössä nukkumalähiö. Heinolassa tarjotaan eläkeläisille teatteria ja puistoruokailua, kun taas Lahti tarjoaa kulttuuria myös nuoremmille. - Anonyymi00027
Anonyymi kirjoitti:
Heinolassa ei arkkitehtuuria arvosteta. Täällä olisi Eliel Saarisen suunnittelema kaupungintalokin jätetty pilaantumaan purkukuntoiseksi ja päätetty remontoida miljoonilla 70-luvun elementtitaloja.
Vaikka Heinolaa kaupungiksi vielä kutsutaan, on se jo nyt käytännössä nukkumalähiö. Heinolassa tarjotaan eläkeläisille teatteria ja puistoruokailua, kun taas Lahti tarjoaa kulttuuria myös nuoremmille.Heinolassa Jyrää pilattiin ja korvattiin ikäihmisten piknik -tapahtumalla. Näin Heinolassa vaalitaan kulttuuria.
- Anonyymi
Aloituksen otsikossa että kaupungintalon veivaus. Kaupungintalossa tulee olla jokaista istumapaikkaa kohti vähintään yksi veivi, jolla voidaan tuottaa sähköä valaistukselle, tietokoneille jne. Ollaan kerrankin edelläkävijöitä ja tuotetaan virkamiesten ja -naisten voimin kaupungille oma sähkö!
- Anonyymi
Valaistaanko myös Uuno Kailaan ja Tulenkatajien patsaat tällä " veivaus" menetelmällä.
Onko taajuus 50 Hz vai ameriikkalainen 60 Hz?
- Anonyymi
Äänet on saatu, takin voi kääntää
- Anonyymi00030
😃😃😃
- Anonyymi
Niin paljon on kaupungissa veivausta, että kyllä muutaman patsaan valaistus saadaan hoidettua henkilöiden tekemänä veivauksena.
- Anonyymi
Kaupungintalon henkilökunta ainoastaan hieman alle 1000 henkilöä joutuu tekemään niska hiessä töitä kuutena päivänä viikossa, ovat aivan uupuneita valtavasta työtaakasta.
- Anonyymi
Parkkoselle iso patsas torille, jota kaupungin asukkaat voi käydä kumartamassa.
- Anonyymi
Vaaleissa demarit puhuivat ihan muuta kuin ovat nyt suunnittelemassa.
- Anonyymi
Parkkonen on antanut Rajajärvelle määräyksen kaupungintalocasessa.
- Anonyymi
kyll jocce hoitaa ?
- Anonyymi00026
Demarit vaihtaa mielipidettään sen mukaan, mitä Parkkonen määrää. En äänestä enää demareita.
- Anonyymi
Kaupungintalo jäähalliin.
- Anonyymi
Kirjasto jo muuttanut kaupungintaloon. Miten se on mahdollista kun siellähän peruskorjauksen perustelu päätös oli sisäilmaongelma ja vanha rakennus ? Vai onko nyt tehty uusi tutkimus ja kaupungintalo ihan priimakunnossa ? Yskiikö Eero ja Juha plus Kai.
- Anonyymi00025
Anonyymi kirjoitti:
Kirjasto jo muuttanut kaupungintaloon. Miten se on mahdollista kun siellähän peruskorjauksen perustelu päätös oli sisäilmaongelma ja vanha rakennus ? Vai onko nyt tehty uusi tutkimus ja kaupungintalo ihan priimakunnossa ? Yskiikö Eero ja Juha plus Kai.
🤔🤔🤔
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617520Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232946- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651659Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151468Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1691419- 1311163
- 77863
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 52755