Aika moni meistä paikkakuntalaisista luki Jämsän Seudusta erään Jämsän seurakunnan työtekijän haastattelun. Kyseinen henkilö vaikutti aika konservatiiviselta tiukkoine näkemyksineen. Kyseessä on sama henkilö, joka on näitä näkemyksiään ollut esittämässä kuluneena kesänä rippileirilläkin Särkisaaressa. Mielestäni ei ole soveliasta, että haavoittuvassa iässä on nuorille aikuinen mies kertomassa papin liperit kaulassa mm. kuinka avioliitto on miehen ja naisen välinen ja että olisi hyvä äänestää persuja. Nuorien joukossa oli esim. varmuudella lapsia, joidenka perhepiiriin kuuluu sateenkaaripareja ja/tai heidän oma perhemuotonsa on sellainen. Ei kenenkään kuuluisi joutua kuuntelemaan, kuinka heidän perheitään haukutaan ja arvostellaan, kaikkein vähiten rippileirillä. Ja sitten kehotukset äänestää persuja, ei kai rippileirin tulisi yhtään millään tapaa olla poliittisesti suuntautunut tai että siellä ohjataan nuoria tietynlaiseen äänestyskäyttäytymiseen. Kirkkoherran tulisi ottaa vakavaan harkintaan, onko ko. henkilö sovelias enää toimimaan rippipappina, ja onko edes edellytykset jatkaa työssä? Ja Jämsän Seutu, kuinka edes julkaisette tuollaisen jutun?
Jämsän seurakunnan vastuu nuorten kasvatuksessa
51
1335
Vastaukset
- Anonyymi
Jämsän seurakunta on vanhoillisuuden pesä.
Kun seurakunnassa äänestävät vain vanhoilliset, niin sen mukaisiksi seuloutuu seurakunnan henkilöstö ja he edelleen rekrytoivat kaltaisiaan.
Sanoma jota nämä änkyrät välittävät etoo ja karkoittaa keskiverto seurakuntalaisia. Vanhoillisten mielestä kaiketi pidot paranee kun aktiiviväki vähee.
En edes muista milloin olisin jaksanut lukea Jämsän miespapin paikallislehteen kirjoittamaa tekstiä otsikkoa pidemmälle.
Alas on vajonnut SRK sitten Nurmesviidan aikojen.- Anonyymi
Nyt olis jokaisen( vielä seurakuntaan kuuluvan ), joita tämä vanhoillinen meno ei miellytä, vaivauduttava äänestämään seuraavissa seurakuntavaaleissa, joissa seurakunnan päättäjiä valitaan.
Sillä lailla seurakuntaan voi vaikuttaa. Ja mehän ollaan se seurakunta! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt olis jokaisen( vielä seurakuntaan kuuluvan ), joita tämä vanhoillinen meno ei miellytä, vaivauduttava äänestämään seuraavissa seurakuntavaaleissa, joissa seurakunnan päättäjiä valitaan.
Sillä lailla seurakuntaan voi vaikuttaa. Ja mehän ollaan se seurakunta!Vuonna 2026 seuraavat seurakuntavaalit. Viimeksikin oli äänestyspiste Forumissa, joten aika helpoksi on osallistuminen tehty. Toki hidastahan tuollainen vaikuttaminen on, mutta hitaasti se iso laiva kääntyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt olis jokaisen( vielä seurakuntaan kuuluvan ), joita tämä vanhoillinen meno ei miellytä, vaivauduttava äänestämään seuraavissa seurakuntavaaleissa, joissa seurakunnan päättäjiä valitaan.
Sillä lailla seurakuntaan voi vaikuttaa. Ja mehän ollaan se seurakunta!Kannustan samaan, aion itsekin äänestää. Jos nuo rippileirijutut on totta, niin olen järkyttynyt.
- Anonyymi
Hieno mies, arvostan.
Mukavaa kuulla, että joku vaalii vielä näinä päivinä perinteisiä arvoja kun muutoin tulee joka tuutista kaikenmaailman sateenkaari-pride vöyhötystä, jolla ei ole järjen kanssa mitään tekoa vaikka jotkut mielenvikaiset niin väittääkin ja toiset hölmöt komppaa mukana senkun kerkeää.- Anonyymi
Kyllähän se on oksettavaa, kun nostetaan itsensä toisten ihmisten yläpuolelle. Ihmisarvo on kaikilla sama. Ja jokainen meistä on se luojan luoma. Eikö siellä isossa kirjassa vielä sanota, että loi kaikki omaksi kuvakseen? Minkälainen ihminen kuvittelee olevansa sellaisessa asemassa, että sitä kuvaa voi arvostella?
- Anonyymi
Jumala loi ja luo kaiken, mitä on.Evoluutio on se tapa. Å Ja tämä kerrotaan myyttien kautta. Onneksi rakastava Jumala ei ole minkään seurakunnan yksityisomistuksessa. Oletpa nainen, mies tai jotain muuta - olet sellaisenaan rakkauden arvoinen. Koska olet.
- Anonyymi
Palataan asiaan 20 vuoden päästä kun kirkkoherra ja hänen rekrytoimansa pääsevät eläkkeelle, mutta samanlaisia änkyröitä sinne tulee virkoihin silloinkin.
Monta nuoriso sukupolvea karkoitetaan seurakunasta. Harmi.- Anonyymi
Omien kokemuksieni perusteella väittäisin, että nämä radikaalit naispappeuden ja seksuaalitasa-arvon kannattajat ajavat kirkosta pois niitä joiden oppipohja nojaa Raamatun sanaan eli Jumalan sanallisen ilmoitukseen.
Ko. pappi ja mm. Päivi Räsänen edustavat raamatullista tulkintaa ja heitä savustetaan kirkosta ulos, ei nuorisoa!
Miksi seksuaalivähemmistöt eivät perusta omaa kirkkokunta, koska sellaisenkin mahdollisuus on ?
Tämä teksti kokemuksieni perusteella, ketään en halua tuomita, Jumalalta riittää rakkautta kaikille ja se on homman peruspointti. Aamen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Omien kokemuksieni perusteella väittäisin, että nämä radikaalit naispappeuden ja seksuaalitasa-arvon kannattajat ajavat kirkosta pois niitä joiden oppipohja nojaa Raamatun sanaan eli Jumalan sanallisen ilmoitukseen.
Ko. pappi ja mm. Päivi Räsänen edustavat raamatullista tulkintaa ja heitä savustetaan kirkosta ulos, ei nuorisoa!
Miksi seksuaalivähemmistöt eivät perusta omaa kirkkokunta, koska sellaisenkin mahdollisuus on ?
Tämä teksti kokemuksieni perusteella, ketään en halua tuomita, Jumalalta riittää rakkautta kaikille ja se on homman peruspointti. Aamen.Päivihän on jo käräjillä vastaamassa raamattuun nojailustaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Päivihän on jo käräjillä vastaamassa raamattuun nojailustaan.
Jännää ihanko totta
- Anonyymi
Nuoret on fiksuja. Oma lapsi oli leirillä ja kyllä siellä oli tosiaan ollut tuon kaltaista juttua, mitä ap mainitsee. Olivat siitä keskenään puhuneet, hassahtaneenahan ne sitä pastoria pitivät. Ei siellä kenellekään kuinkaan käynyt, nykynuoret on avarakatseisia ja heillä on omat aivot!
- Anonyymi
Ole yhteydessä seurakuntaan. Ei totisesti ole soveliasta.
- Anonyymi
Olen täsmälleen samaa mieltä.
- Anonyymi
Opastaisivat edes työhön. Kun omaiseni pari vuotta sitten kuoli ja tilasin hautauksen, sanottiin että hautaanlaskussa opastetaan kun omaiset halusivat kantaa. . Kum aika tuli, nuori poika tuli viimr tipassa paikalle eikä todella opastanut yhtään mitään. Onneksi kaikki meni hyvin.
- Anonyymi
Monttuun vaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monttuun vaan
Saattaapi sinunkin arkkusi keikahtaa väärinpäin kun sinne monttuun takuuvarmasti päädyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaapi sinunkin arkkusi keikahtaa väärinpäin kun sinne monttuun takuuvarmasti päädyt.
Noinkohan edes hautaavat, jos et ole valkoinen suomalainen ja hetero… lisäksi on ilmeisesti hautausluvan lisäksi löydyttävä perussuomalaisten jäsenkirja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noinkohan edes hautaavat, jos et ole valkoinen suomalainen ja hetero… lisäksi on ilmeisesti hautausluvan lisäksi löydyttävä perussuomalaisten jäsenkirja.
Tiedä jäsenkirjasta, muuten kaikki totta puheessa.
- Anonyymi
Äänestin jo yli 20 vuotta sitten eroamalla seurakunnasta. Se on reilut 12000€ mitä on jäänyt kirkolle makselematta. Kannattaa vähän miettiä mihin kuuluu..
- Anonyymi
Mieshän puhui täyttä asiaa, kirkon oppikirja on Raamattu, ei vihervassareitten julkaisut.
- Anonyymi
Raamattuakin voi tulkita niin monella tavalla. Vanha Testamentti on aika raakaa luettavaa. Sen mukaan kun kaikki alettaisiin tänä päivänä elämään, niin oltaisiin koko porukka tiilenpäitä lukemassa. Ei Raamattu ole mikään ohjekirja, vaan kokoelma aikalaisten kertomuksia.
- Anonyymi
Eikö nää Jämsä Pride jutut ole uusliberalismia (=modernia kulttuurivasemmistoa)? Miten miesten välinen seksi tai sukupuolen moninaisuus (identiteettiasia) liittyy kristinuskoon yhtään mitenkään?
Sateenkaaripervot taas yrittämässä partisaanitemppujaan.
(En ole kyllä lukenut mitä srk edustaen on nyt missäkin sanottu.)
Perustakaa uusi uskonto jos aitous ei miellytä.- Anonyymi
Ei ole ihan tervettä miettiä toisten ihmisten seksielämää ja vielä sotkea se aloitukseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole ihan tervettä miettiä toisten ihmisten seksielämää ja vielä sotkea se aloitukseen.
Ollaan taidettu lukea ihan eri aloitukset tässä ketjussa. Jos luet ensimmäisen viestin, joka on aloittanut ketjun, näet konkreettisesti, että siinä paheksutaan, kun virkasuhteessa pappina oleva hlö ei olekaan n.k. wokepappi.
Aloituksessa on tuotu ihmisten poliittiset mieltymykset ja seksielämä mukaan eli minä en asiaa tuonut pöytään vaan jatkoin vain keskustelua. Tässä konkreettisia lauseita politiikkaan ja seksielämään liittyen:
"Kyseinen henkilö vaikutti aika konservatiiviselta tiukkoine näkemyksineen"
"aikuinen mies kertomassa papin liperit kaulassa mm. kuinka avioliitto on miehen ja naisen välinen ja että olisi hyvä äänestää persuja"
"Nuorien joukossa oli esim. varmuudella lapsia, joidenka perhepiiriin kuuluu sateenkaaripareja ja/tai heidän oma perhemuotonsa on sellainen."
En tiedä onko kehotus äänestää persuja totta. Mutta jos on niin se on nopeasti pohdittuna ainoa kritiikkini tätä pappia kohtaan niissä raameissa, jotka ketjun aloittaja on luonut. On myös päivänselvää, että kristinusko ei keskeisesti suoraan liity homoseksiin, mutta tästä huolimatta sateenkaarta pakolla työnnetään sisään. Eli kuka toi homoseksin kuvioon? En minä; minä vaan kerron asiat kuten ne ovat.
- Anonyymi
Ei ainakaan poliittisia kannanottoja, outoa jos tälläistä oikeasti on tapahtunut 🤔
- Anonyymi
Nykynuoriso pitäisi hävittää ja n&ssia uudelleen, nyt kortongin kanssa.
Pitää vain toivoa, että Venäjän ydinpommit ovat riittävän jykeviä tuon ensimmäisen tavoitteen saavuttamiseksi. - Anonyymi
"Mielestäni ei ole soveliasta, että haavoittuvassa iässä on nuorille aikuinen mies kertomassa papin liperit kaulassa mm. kuinka avioliitto on miehen ja naisen välinen"
Ymmärtääkseni Helsingin Kalliossa naiset siunaavat jopa muunsukupuolisia ja sukupuolettomia avioliittoon Jumalan huoneessa. Tälläinen on hyvin vaarallista helvetinvoimien kanssa toimimista. En suosittele tälläistä kenellekkään [kristinuskoiselle].- Anonyymi
Millä tavalla koet olevasi parempi ihminen kuin joku sateenkaariväkeen kuuluva? Ja millä perusteella ajattelet jumalan rakastavan sinua enemmän, kuin jotain sateenkaariväkeen kuuluvaa ihmistä? Perustele toki.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millä tavalla koet olevasi parempi ihminen kuin joku sateenkaariväkeen kuuluva? Ja millä perusteella ajattelet jumalan rakastavan sinua enemmän, kuin jotain sateenkaariväkeen kuuluvaa ihmistä? Perustele toki.
Sinun kannattaa hankkia sisälukutaito. Kannattaa myös ymmärtää, että oletat asioita, joita sinun ei tule olettaa [välittömästi saatavissa olevan tiedon perusteella].
Miksi sinun mielestäsi muuten homoseksi kuuluu kristinuskoon? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinun kannattaa hankkia sisälukutaito. Kannattaa myös ymmärtää, että oletat asioita, joita sinun ei tule olettaa [välittömästi saatavissa olevan tiedon perusteella].
Miksi sinun mielestäsi muuten homoseksi kuuluu kristinuskoon?Sehän on nykyään in.
- Anonyymi
Pysytäänkö asiassa. Ap kirjoitti, että kokee epäasialliseksi arvostella erilaisia ihmisiä nuorille ja politikoida. Olen Ap:n kanssa samaa mieltä. Meillä ainakin esimies puuttuu epäasialliseen käytökseen, miksi ei Jämsän seurakunnassa ole niin? Mitä jos joku yhtenäiskoulun opettaja kertoisi lapsille samanlaisia asioita? Varmasti tulisi seuraamuksia. Eihän tässä ole muusta kyse, kuin että ajatellaan, että uskonnon varjolla on joku ultimaattinen oikeutus toimia noin.
- Anonyymi
Tuskinpa tämä naispappeutta vastustava vanhoillinen omiaan nuhtelee.
Miksi noudattaa lakia, jos siitä ei ole sanktioita - vai miten se meni - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskinpa tämä naispappeutta vastustava vanhoillinen omiaan nuhtelee.
Miksi noudattaa lakia, jos siitä ei ole sanktioita - vai miten se meniVastustaako hän myös naispappeutta? Minulla on kyllä eri käsitys. Ja jos tässä on kyse seurakuntamme kirkkoherrasta, niin hän on mielestäni hyvin suvaitsevainen. Ei varmasti vastusta homoutta, tai syrji yhtään ketään.
- Anonyymi
>Eihän tässä ole muusta kyse, kuin että ajatellaan, että uskonnon varjolla on joku ultimaattinen oikeutus toimia noin.
Papin olisi pitänyt persujen sijaan shillata kristillisdemokrastteja jos jotakin puoluetta oli pakko feikkidemokratiassa peesata. Sateenkaari asioista pappi vaikuttaa olevan kolmiyhteisen Jumalan kanssa samaa mieltä eli homoseksi/homoavioliitot jne. ei ole seurakunta ja uskontoasioita vaan sekulaareja juttuja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>Eihän tässä ole muusta kyse, kuin että ajatellaan, että uskonnon varjolla on joku ultimaattinen oikeutus toimia noin.
Papin olisi pitänyt persujen sijaan shillata kristillisdemokrastteja jos jotakin puoluetta oli pakko feikkidemokratiassa peesata. Sateenkaari asioista pappi vaikuttaa olevan kolmiyhteisen Jumalan kanssa samaa mieltä eli homoseksi/homoavioliitot jne. ei ole seurakunta ja uskontoasioita vaan sekulaareja juttuja.Koska seurakunnilla/uskovaisilla on ollut vastuuta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastustaako hän myös naispappeutta? Minulla on kyllä eri käsitys. Ja jos tässä on kyse seurakuntamme kirkkoherrasta, niin hän on mielestäni hyvin suvaitsevainen. Ei varmasti vastusta homoutta, tai syrji yhtään ketään.
Kyllä tämä meidän kirkkoherra on näitä ääriänkyröitä.
On nyt kieltämässä seurakunnan tilojen käytön samaa sukupuolta olevien vihkimisiltä.
Ainoana seurakuntana koko Lapuan hiippakunnassa.
Pistää miettimään mitä järkeä on maksaa veroja taholle joka toiminnallaan rikkoo Suomessa voimassa olevia lakeja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä tämä meidän kirkkoherra on näitä ääriänkyröitä.
On nyt kieltämässä seurakunnan tilojen käytön samaa sukupuolta olevien vihkimisiltä.
Ainoana seurakuntana koko Lapuan hiippakunnassa.
Pistää miettimään mitä järkeä on maksaa veroja taholle joka toiminnallaan rikkoo Suomessa voimassa olevia lakeja.Piispainkokous antoi asiasta 3.6.2025 pastoraalisen ohjeen, jonka mukaan seurakuntien olisi vihittävä myös samaa sukupuolta olevat parit ja tilojen käyttö olisi sallittava. Piispainkokouksen ohjetta vastaan (8-2) äänestivät Piispa Jari Jolkkonen ja Piispa Matti Salomäki. Salomäki on Lapuan hiippakunnan piispa. Jämsän Seurakunta kuuluu Lapuan hiippakuntaan, joten jos täällä ko. asiassa änkyröidään, niin hiippakunnan tuki on varmasti taustalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Piispainkokous antoi asiasta 3.6.2025 pastoraalisen ohjeen, jonka mukaan seurakuntien olisi vihittävä myös samaa sukupuolta olevat parit ja tilojen käyttö olisi sallittava. Piispainkokouksen ohjetta vastaan (8-2) äänestivät Piispa Jari Jolkkonen ja Piispa Matti Salomäki. Salomäki on Lapuan hiippakunnan piispa. Jämsän Seurakunta kuuluu Lapuan hiippakuntaan, joten jos täällä ko. asiassa änkyröidään, niin hiippakunnan tuki on varmasti taustalla.
Kirkkoherran panos Positiivinen Jämsä kampanjaan
- Anonyymi
Ensisijaisesti vanhemmat hoitaa jälkikasvunsa. Ei koulu, seurakunta, poliisi, sossu yms. Miten voi olla niin vaikeeta toisille ymmärtää tämä asia 🤔
- Anonyymi
"Ensisijaisesti vanhemmat hoitaa jälkikasvunsa."
Eikä! Vaan uskontokuntien kuuluu rummuttaa ateistikulttuurivasemmistolaisten ääntä. Jos homolippu ei kesäisin liehu ripareilla niin se on vähintäänkin viharikos se! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ensisijaisesti vanhemmat hoitaa jälkikasvunsa."
Eikä! Vaan uskontokuntien kuuluu rummuttaa ateistikulttuurivasemmistolaisten ääntä. Jos homolippu ei kesäisin liehu ripareilla niin se on vähintäänkin viharikos se!Jos mietit yhtään esim Jämsän seurakunnan ns viranhaltijoiden toimintaa vaikka 1900 luvun alusta nykyhetkeen ja tosiuskovaisten toimintaa läheisiään kohtaan samalta
ajanjaksolta. Onko toiminnassa ja vastuissa kehittämistä tai toivomisen varaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos mietit yhtään esim Jämsän seurakunnan ns viranhaltijoiden toimintaa vaikka 1900 luvun alusta nykyhetkeen ja tosiuskovaisten toimintaa läheisiään kohtaan samalta
ajanjaksolta. Onko toiminnassa ja vastuissa kehittämistä tai toivomisen varaa?Outoa höpinää, nyt eletään vuotta 2025 ja jokainen saa uskoa mihin haluaa tai olla uskomatta 😆
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Outoa höpinää, nyt eletään vuotta 2025 ja jokainen saa uskoa mihin haluaa tai olla uskomatta 😆
Uskoa tottakai saa tai olla uskomatta.
- Anonyymi
Seurakuntalaiset ovat aina konservatiivisia.
Ja mitä lasten kasvatukseen tulee se on molempien vanhempien hommaa.- Anonyymi
Minä en ainakaan ole konservatiivinen. Lapset toki saavat hyvän kotikasvatuksen. En ota kantaa yllä oleviin kirjoituksiin, emolevyt ollut kuulemassa tai näkemässä.
- Anonyymi
Nyky päivänä ei pakoteta maksaan kirkolle, eikä istumaan pyhänä kirkossa. Uskoa voi ilman maksamistakin.
- Anonyymi
Sillä justiin kirkon oman toiminnan takia erosin jo ajat sitten kirkosta.
Pahaa tehdään ja paljon uskonnon varjolla.
- Anonyymi
Muistan kyseisen miespapin syntisaarnat jo alakoululaisten kevätjuhlassa. Mietin tuolloin, että mitä traumoja omassa elämässä on taustalla, kun sitä pikkulapsiinkin pitää purkaa. Eräänlaista Raamatun tulkintaan se oli -tosin synkkää ja suvaitsematonta.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13714388Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va376000SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1565577Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3104396HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.494193"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant213660Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan273601Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan642682Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.981509