Kennel cockapoo

Anonyymi-ap

Todella huono kokemus tältä "kasvattajalta". Korostaa sivuillaan, että pentujen vanhemmat rekisteröityjä ja puhdasrotuisia. Oikein luotettavuudelle ja kuluttajasuojalla kehuu, mutta kuitenkin, kun tietoja pennun ostamisen jälkeen pyytää, ei tule enää mitään vastausta!
Ei vastaa mihinkään yhteydenottoihin yli puoleen vuoteen. Eikä tee kuluttajaneuvojan ohjeiden mukaankaan.
Ei kannata missään nimessä ostaa täältä pentua!

12

1914

3Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos kokemuksestasi. Onko pennun terveyden suhteen ilmennyt ongelmia?

    • Anonyymi

      Itse ostin pennun täältä, myöhemmin kuitenkin sain tietoin hieman kyseenalaisia asioita & olisin todellakin ottanut pennun muualta. Kannattaa etsiä reddit: Sirja. Pennussa ei ole ollut vikoja (vielä), mutta toiminta on kyllä hyvin epäilyttävää. Koirat elävät ulkona, ja koiria on paljon. Pentuja JATKUVASTI! Pennusta ei myöskään tehty minkäänlaista kauppakirjaa, josta olin hyvin hämmentynyt, sillä painottaa myös yritystoimintaa ja kuluttajansuojaa :Dd Ei mainitse sähköpostissa sukunimeään - varmasti juuri maineen takia. Vastaukset hieman koppavia, jos kysyt jotain.

      • Anonyymi

        Minä myös hain pennun täältä enkä myöskään löytänyt mitään tietoja paikasta ennen kuin oltiin kaupat jo tehty. Ihmettelin myös tätä että oltiin vaan ulkona ja hakuhetkellä tuntui että oli vaan kiire päästä meistä eroon eikä millään tavalla hyvästellyt pentua eikä mekään saatu mitään kauppakirjaa vaikka kyselin sitä. Pelkkä terveystarkastuslappu jossa oli mikrosirunumero.


      • Anonyymi

        Kannattaa tehdä kuluttaja-asiamiehelle ilmoitus


    • Anonyymi

      Kiinnostaa, että ”minkä” pennun otit?

    • Anonyymi

      En jaksanut vängätä kauppakirjasta tms. sillä oletan, etten myöskään olisi saanut asiallisia vastauksia. Koko asiointi hoidettiin ulkona - jota myös ihmettelin. Ajattelin, että varmasti tehdään kauppakirja & katsotaan terveystarkastuslappu tms. sisällä mutta ei :D Pennut ovat ihania ja tuolta on ”helppo” saada pentu, sillä pentuja on NIIN USEIN. Miettikää kuitenkin emojen oloja siellä, kun pentuja tulee jatkuvasti.

    • Anonyymi

      Ja hän myös vaihtaa kennelnimeä, eli luultavasti jos saa tietoonsa nämä keskustelut niin vaihtaa. Kuitenkin osoite aina sama & paikkakunta Alavus, niin ei ole kauhean vaikea tunnistaa. Välillä miehensä nimi.

    • Anonyymi

      Onneksi tästä ihmiset kirjoittavat edes näille keskustelupalstoille!

    • Anonyymi

      Ei tule yhteydenttoja kyllä. Ei tiennyt/osannut sanoa paljonko pennut edes söivät, kuivaa nappulaa 24/7 tarjolla ilmeisesti. Asiointi ulkona, ei kauppakirjaa. Iso määrä koiria, melko pienet aitaukset + mökit. Ei menty sisään katsomaan, en usko että olisi edes päästänyt. Vanhemmat EI terveystarkastettuja. Cockapoo pentuja samalla täysin mixillä (emo cockapoo, isä kääpiövillakoira) usein…. Vetoaa nettisivulla, etteivät ole ”ATK-ammattilaisia”, todellisuudessa osaavat kyllä käyttää esim. facebookia, eli taitaa olla maineesta kyse. Ei myöskään mitään tietoa, mihin pentujen sisarukset lähtevät / tietoa aiemmista kasvateista, joka todella harmi.

      • Anonyymi00012

        Joo niillä tosiaan ruokaa tarjolla 247 eikä varmasti tiedä siten tarkemmin miten kukin syö. Koirat eivät elä yhdessä ihmisten kanssa kotona, vaan keskenään erillisissä kenneltiloissa, ja ilmeisesti ulos pääsy myös 247(?). Ja nämähän ovat hänen perustelut myös sille, että hänen koiransa elävät keskimäärin muka muita koiria parempaa elämää. Siis koska ovat laumassa, ruokaa 247 ja myös tarpeille pääsee 247. 🤦‍♀️🤦‍♀️ Mikä ei tietenkään mitenkään kerro, että eläisivät hyvää elämää. Että oikein tarpeilleen pääsevät. Wautsi! Raivostuttaa että tällainen toiminta on mahdollista.


    • Anonyymi00011

      Älkää nyt hyvät ihmiset hankkiko yhtäkään koiraa (tai muutakaan elävää) tältä Sirja Sorsilalta. Ainut seikka mikä loppupeleissä mahdollistaa hänen toteuttaman tehtailun, on ne maksavat asiakkaat, joita valitettavasti tuntuu riittävän.

      Tämä Sorsilahan (ainakin juuri tällä hetkellä siis tehtailee tuolla kennel cockapoo nimellä) on aivan täysin pelkkä eläimiä hyväksikäyttävä tehtailija. Tuossa juuri pohti eräässä facebookin koira-ryhmässäkin, että saisikohan jollekulle elätettäväksi yhden uroksensa "jolle ei tällä hetkellä ole käyttöä", eli että jos tarve taas ilmenisi, niin olisi hauva edelleen käytettävissä. Kun ei yhtäkään "tarpeetonta" koiraa pidä elätettävänä (ja heillä ei omien sanojen mukaan ole yhtäkään lemmikkiä - nämä kaikki koirat kun ovat hänellä vain ja ainoastaan rahantekovälineinä, jotka eivät edes ihmisten keskellä elä, eivätkä kuulema edes tarvitse ihmiseltä mitään läheisyyttä). Ja jos tuon kaltaista ratkaisua löydy niin koira joutaa kylmästi vain monttuun. Siis uros, joka kuulema 10 pentuetta tehnyt. Mutta enää ei oikein voi käyttää, kun alkaa vähän joka koira olemaan sille sukua tms. Eli mahdollisimman paljon kiskottu rahaa koirasta, ja nyt kun siitä ei enää voi hyötyä, niin kylmästi monttuun vaan. Sairasta. Sirja ei tipaakaan aidosti välitä elukoistaan, ja toi nyt oli vain yksi esimerkki. ÄLKÄÄ HYVÄT IHMISET HAKSAHTAKO TUOHON, JA JOSTAIN SYYSTÄ EREHTYKÖ HÄNEEN LUOTTAMAAN, ETTÄ OLISI JOTENKIN AIDOSTI ELÄIMISTÄ VÄLITTÄVÄ KASVATTAJA, ELÄIMET EIVÄT HÄNELLE MITÄÄN MERKITSE. Tai siis, no sen verran vain, että niistä kiskoo mahollisimman paljon rahaa irti jotta voi sillä elellä mukavasti. KAUKANA eettisestä kasvattamisesta, eikä koiria pääsääntöisesti myöskään tutkita terveyden osalta asiallisesti, vaikka sukua jatketaan.

    • Anonyymi00014
      UUSI

      Oikeudessa syytettynä eläinten laiminlyönnistä. Vapautettu syytteistä sillä erää, mutta ei vielä lainvoimainen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      82
      4290
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      116
      3313
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      121
      3297
    4. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2744
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      218
      2544
    6. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      19
      2191
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2016
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1964
    9. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      47
      1940
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1913
    Aihe