Ymmärrän, että tukia ei ole tarkoitettu ulkomailla lomailessa, mutta teen osa-aikaista työtä jossa aina paljon töitä tarjolla kesäisi, talvella ei niinkään. Mietiskelin jos lähtisin reissuun jonnekkin halvemman elinkustannuksen maahan talvikuukausiksi ja nostaisin sieltä YTKn tukia ja elelisin joidenkin kuukausien ajan kunnes taas sitten töitä täällä olisi tutulla työnantajalla, ellei sitten jäisi sille tielleen lämpimään.
Onko kukaan viime aikoina moista tehnyt ja voisi kertoa kuinka tarkkoja virkamiehet nykyään ovat? Onnistuuko ulkomailta duunien haku ja viesteihin vastailu vai nipottavatko että pitäisi jossain paikanpäällä käydä näyttäytymässä taikka koulutuksissa. En ole koskaan mitään työttömyyskorvausta hakenut, joten uusi maailma mulle miten se ihan toimii.
YTK ansiosidonnainen lomaillessa
5
312
Vastaukset 5
- Anonyymi
Ei tule onnistumaan. Mutta tervemenoa ja mukavaa lomaa, kiitos kun sinulta evätyt tukesi voidaan ohjata jollekulle sitä oikeasti tarvitsevalle!
- Anonyymi
Itse vietin noin 10 vuotta sitten useat talvet Thaimaassa. Olin työttömänä. En siitä työttömyyskassaan, TE-toimistoon tai Kelaan mitään ilmoittanut. Netissä täytin vain päiväraha-anomukset normaalisti. Rauhassa sain muutenkin olla. Yhteydenottoja TE-toimistosta ei tullut useisiin vuosiin, joten ei tarvinnut edes esittää olevansa Suomessa.
- Anonyymi
Viesteihin ja puheluihin vastaaminen ja työnhakuvelvollisuuden täyttäminen onnistuvat hyvin myös ulkomailta käsin. Pykälien mukaan työtön saa matkustella ulkomailla tilapäisesti. Mitä sitten on "tilapäisesti", sitä ei taida olla missään määritelty, eli mitään erityistä aikarajaa ei ole. Pääasia on, että on ulkomailla oleskellessaankin työmarkkinoiden käytettävissä ja vakinainen kotipaikka Suomessa ja on valmis palaamaan lyhyelläkin varoitusajalla Suomeen, jos töitä löytyy. Ulkomaille matkustelusta ei tarvi ilmoittaa työvoimaviranomaisille.
- Anonyymi
Ei siinä mitään ongelmaa ole, jos hoitaa työnhakuvelvollisuutensa ja muut työvoimaviranomaisen asettamat velvoitteet eli on työmarkkinoiden käytettävissä. Työnhakukeskustelut ym. hoituu puhelimitse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2342017
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601174- 201015
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125706- 38699
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa202600- 51455
- 38438
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42422