Ymmärrän, että tukia ei ole tarkoitettu ulkomailla lomailessa, mutta teen osa-aikaista työtä jossa aina paljon töitä tarjolla kesäisi, talvella ei niinkään. Mietiskelin jos lähtisin reissuun jonnekkin halvemman elinkustannuksen maahan talvikuukausiksi ja nostaisin sieltä YTKn tukia ja elelisin joidenkin kuukausien ajan kunnes taas sitten töitä täällä olisi tutulla työnantajalla, ellei sitten jäisi sille tielleen lämpimään.
Onko kukaan viime aikoina moista tehnyt ja voisi kertoa kuinka tarkkoja virkamiehet nykyään ovat? Onnistuuko ulkomailta duunien haku ja viesteihin vastailu vai nipottavatko että pitäisi jossain paikanpäällä käydä näyttäytymässä taikka koulutuksissa. En ole koskaan mitään työttömyyskorvausta hakenut, joten uusi maailma mulle miten se ihan toimii.
Onko kukaan viime aikoina moista tehnyt ja voisi kertoa kuinka tarkkoja virkamiehet nykyään ovat? Onnistuuko ulkomailta duunien haku ja viesteihin vastailu vai nipottavatko että pitäisi jossain paikanpäällä käydä näyttäytymässä taikka koulutuksissa. En ole koskaan mitään työttömyyskorvausta hakenut, joten uusi maailma mulle miten se ihan toimii.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tule onnistumaan. Mutta tervemenoa ja mukavaa lomaa, kiitos kun sinulta evätyt tukesi voidaan ohjata jollekulle sitä oikeasti tarvitsevalle!
Itse vietin noin 10 vuotta sitten useat talvet Thaimaassa. Olin työttömänä. En siitä työttömyyskassaan, TE-toimistoon tai Kelaan mitään ilmoittanut. Netissä täytin vain päiväraha-anomukset normaalisti. Rauhassa sain muutenkin olla. Yhteydenottoja TE-toimistosta ei tullut useisiin vuosiin, joten ei tarvinnut edes esittää olevansa Suomessa.
Viesteihin ja puheluihin vastaaminen ja työnhakuvelvollisuuden täyttäminen onnistuvat hyvin myös ulkomailta käsin. Pykälien mukaan työtön saa matkustella ulkomailla tilapäisesti. Mitä sitten on "tilapäisesti", sitä ei taida olla missään määritelty, eli mitään erityistä aikarajaa ei ole. Pääasia on, että on ulkomailla oleskellessaankin työmarkkinoiden käytettävissä ja vakinainen kotipaikka Suomessa ja on valmis palaamaan lyhyelläkin varoitusajalla Suomeen, jos töitä löytyy. Ulkomaille matkustelusta ei tarvi ilmoittaa työvoimaviranomaisille.
Ei siinä mitään ongelmaa ole, jos hoitaa työnhakuvelvollisuutensa ja muut työvoimaviranomaisen asettamat velvoitteet eli on työmarkkinoiden käytettävissä. Työnhakukeskustelut ym. hoituu puhelimitse.