Metsän Hakkuulupa.

Anonyymi-ap

Metsänkäyttöilmoitus on lähes pakollinen aina.
Metsäkeskukselle kaatoilmoitus,10 päivän sisällä saa alkaa hakkaamaan.
Naapurin tulee kartoja katsoen,sähköisesti onko käyttöilmoitus tehty.
Metsäkeskuksilla näytäisi olevan vastuu jota nämä pakoilee,siirtämällä vastuun näille, naapurimetsänomistajille sähköisesti,käyttämällä nettitiedoitetta. Metsänomistajia pieniä ,on maasamme paljon jotka ovat "Vanhoja" 60-90"vuotiaita,joillakin vain "Edunvalvonta"saattaa olla ainoa.
Nyt kun naapuri sitten tekee sen "avohakuunsa" myrsky tulee ja kaataa myös hehtaari tolkulla myös toisen naapurin metsää.IKuka on korvausvastuussa?
Minkälainen vastuu on Metsäkeskuksella joka myöntää sähköisesti kaatoluvat.ilmoitamatta naapureille antamastaan kaatoluvasta.?
Missä on Laki,naapurimetsien tuhomisesta. Kyllä näistä kaatoluvista pitää tulla paperillinen ilmoitus metsänaapureille.Kaikilla ei ole sähköisiä kanavia,harva kaupunkilainen metsänomistaja edes on tietoinen (sähköisestä laista)naapurin tekemästä kaatolupahakemuksesta.

9

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä metsänomistajilla on varaa maksella sakkoja.!
      Käräjille vaan koko sakki,metsiensä tuhomisestä ja Valtiolle /Kunnan verottajille
      sakko eurot.Vakuutusyhtiöt tuskin tulee maksamaan tuulenkaatuneista,pilaantuneista.

    • Anonyymi

      Mitä se kirjallinen ilmoittaminen tosin auttaa? Ne kaadetaan joka tapauksessa.

      Mutta joo, sairas kulttuuri tämä kun asunnonkin vierestä saa hakata kilometrin palstan aukeaksi, jolla varmistetaan että naapuritontin kaikki pihapuut kaatuu — todennäköisesti rakennusten päälle.

      Ja sitten vielä jätetään muutama puu pystyyn, muka luonto-arvoiksi. Tutkimusten mukaan näistä kaatuu 95% muutaman vuoden sisällä ensimmäisillä kovilla tuulilla. Täyttä silmänlumetta, että saa sanottua että ei sitä täysin paljaaksi ole hakattu.

    • Anonyymi

      Rakennusluvissakin ,Rakennuttaja joutuu itse hankimaan naapurilta kirjallisen hyväksynnän,toimitamaan tämän rakenuslupa viranomaiselle.Tämä sitten selvitää
      tapauskohtaisesti annetaanko lupa vai ei.Metsäsnkäyttöilmoitus vääristelee,vie vastuun omalta toiminnaltaan,siirtää sitä sähköisille käyttäjille,samalla jättä nämä metsänomistajat pimentoon joilla ei ole sähköistä toimintoja,joista edes näkisi kaatoluvat.Sitten on vielä nämä Vanhus-metsänomistajat joilla ei ole edes hajuakaan
      sähköisistä toimijoista.Tuulenkaatuneet voivat vuosia maata,ja lisää kaatuu vuosittain.Nämä jää eko-puiksi ihan vanhuksesta /metsänomistajasta riipumattomasta syystä.Ei nämä Edunvalvojatkaan kaikkea valvo.Näille Kunnan/Valtion valvojille kyllä ilmoitukset pelaa.

    • Anonyymi

      Metsää käytetään aika sopivasti Suomessa.

      • Anonyymi

        Käytettiin. Tänä vuonna ollut valtavat avohakkuut Vaasassa ja lähikunnissa, usean kilometrin pätkät hakattu täysin paljaaksi eikä mitään istutettu tilalle — kun hallitus päätti että vanhaakin metsää saa hakata, niin kaikki on lähteneet urakalla sitä hakkuuttamaan.

        Tuulituhot tulee olemaan massiiviset ensi vuonna. Ja turha ihmetellä miksi lämmityskulut nousee...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käytettiin. Tänä vuonna ollut valtavat avohakkuut Vaasassa ja lähikunnissa, usean kilometrin pätkät hakattu täysin paljaaksi eikä mitään istutettu tilalle — kun hallitus päätti että vanhaakin metsää saa hakata, niin kaikki on lähteneet urakalla sitä hakkuuttamaan.

        Tuulituhot tulee olemaan massiiviset ensi vuonna. Ja turha ihmetellä miksi lämmityskulut nousee...

        Metsiä riittää Suomessa, muutama hehtaari ei ole kuin hyttysen kusi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Metsiä riittää Suomessa, muutama hehtaari ei ole kuin hyttysen kusi.

        Et tajua asian poittia. Näkynyt jo tänä kesänä paljon: viljatuhoja joka puolella. Kun metsää hakataan näin paljon, niin myrskytuhot alueella moninkertaistuu. Ei ole puhe mistään 'muutamasta hehtaarista', vaan tuhansista.


    • Anonyymi

      siivooja nousiainen on homovastainen

    • Anonyymi00009

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      5995
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      85
      5622
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3629
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3614
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      122
      1370
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1317
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1232
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1039
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1023
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      999
    Aihe